Na co zwrócić uwagę wybierając zorganizowany wyjazd na narty?

Choć zima w tym roku nie rozpieszcza, ferie zimowe opanowały już całą Polskę. Amatorów sportów zimowych nie brakuje. Coraz więcej naszych znajomych wybiera wyjazd za granicę w poszukiwaniu śniegu na alpejskich trasach.

Pisaliśmy już jak zaplanować idealny urlop zimowy, teraz czas na więcej szczegółów, dla tych co zdecydowali się na wyjazd w zorganizowanej grupie. Jest masa biur podróży, która organizuje wyjazdy w tym samym czasie i miejscu. Na co przede wszystkim zwracać uwagę kupując taką wycieczkę?

Wyjazd zimowy na narty
Z Pauliną zdobywamy górę

Karnety na wyciągi

Czy karnet macie już wliczony w cenę wyjazdu? Jeśli nie, musicie się liczyć z dodatkowym kosztem ok 150- 200 Euro na 6 dni. To dość spora dopłata do wyjazdu, dlatego warto sprawdzić czy organizator wliczył to już w finalną kwotę.

wyciąg narciarski

Ubezpieczenie

Jazda na nartach i snowboardzie są zaliczane jako sporty ekstremalne. To oznacza, że zazwyczaj nie zaliczają się do podstawowego ubezpieczenia. Przed wyjazdem warto zaopatrzyć się w dodatkowe ubezpieczenie, które pomoże Ci gdy przydarzy się nieszczęśliwy wypadek. Organizatorzy często wymagają, aby mieć dodatkowe ubezpieczenie. Sprawdź czy jest ono uwzględnione w koszt wyjazdu.   Zweryfikuj też czy nie jest to dodatkowa, przymusowa opłata.

Warto również zobaczyć co ubezpieczenie uwzględnia. Pamiętajcie, że większość ubezpieczeń nie działa poza trasami, i nie znamy takich, które działają jak macie przekroczoną normę alkoholu we krwi.

picie alkoholu na stoku
Uważaj z alkoholem, na stoku odpowiadasz nie tylko za swoje zdrowie.

Wyżywienie

Czy jest jakieś wyżywienie? Jeśli nie ma to czy jest kuchnia? Jeśli nie ma wyżywienia, a jesteście na specjalnej diecie, pomyślcie o zabraniu swoich ulubionych produktów. W zależności od tego w jakiej miejscowości będziecie zależeć będzie dostępność produktów. Często sklepy w mniejszych miejscowościach nie są za dobrze wyposażone i może się okazać, że np. wafli ryżowych w nich nie kupicie.

Nawet jeśli macie wykupione wyżywienie, warto spróbować lokalnej kuchni w górskiej restauracji. Być na nartach we Włoszech i nie zjeść pizzy to tak, jak być na wycieczce w Warszawie i nie zobaczyć Pałacu Kultury.

Standard apartamentów

Przyjrzyjcie się dokładnie temu, jak wygląda apartament i sprawdźcie czy musicie go z kimś dzielić? Często w ofertach organizatorzy podają różne standardy apartamentów do wyboru. Zastanówcie się na ile standard pokoju jest dla was ważny. Pamiętajcie, że w trakcie wyjazdów narciarskich znacznie więcej czasu spędza się w zamkniętym apartamencie niż np. w trakcie letniego zwiedzania, gdzie do pokoju przychodzi się głownie na spanie.

Dodatkowe szkolenia i atrakcje

Czy cena zawiera opłatę za szkolenie narciarskie/snowboardowe?

Jeśli nie zawiera, to praktycznie w każdym wyjeździe istnieje możliwość wykupienia dodatkowo szkolenia. Zawsze zastanawiała mnie jakość takiego szkolenia, z moich obserwacji wiele zależy od jakości instruktora i tego czy jest to prawdziwy instruktor czy tylko opiekun wyjazdu. Pamiętajcie też, że szkolenie w dużym stopniu ma Wam pokazać na co zwrócić uwagę, a reszta to już Wasza ciężka praca.  Jak to mawiają Polscy górale “Jak si ni wywróci to si ni nauczy”.

szkolenie snoboardowe
Niektóre firmy organizują gratisowe 1-dniowe szkolenie freestyyle

Porównujcie atrakcje jakie są oferowane przez biura podróży: niektóre oferują np. warsztaty z serwisowania sprzętu czy warsztaty fotograficzne. U pozostałych kończy się tylko na beer-pongu. Zastanówcie się też na jakiego rodzaju atrakcjach Wam zależy, ostatnio szukając wyjazdu natknęliśmy się na wyjazd dla singli, my wybraliśmy “Party Hard”, mam nadzieję, że jeszcze kondycyjnie damy radę.

gry i zabawy na stoku
Gry i zabawy PO skończonej jeździe.

Opłatkowe opłaty

Czy opłata za sprzątanie jest obowiązkowa? Czy jest opłata obowiązkowa za pościel/ręczniki? Czy trzeba zapłacić taksę klimatyczną (w 99% ofert jest to dodatkowa opłata).

Opcja własnego transportu

Jaki jest zwrot kosztów w przypadku przyjechania na miejsce własnym transportem? Przeważnie pod względem kosztowym to co zwracają może nie pokrywać własnego transportu, ale o zaletach własnego transportu zamiast autokarem z brakiem miejsca na nogi już wspominaliśmy 🙂

Leave A Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.