Dzień dziecka na Świecie – różne tradycje

To już dzisiaj – Święto każdego z nas – Dzień Dziecka. Mi ten dzień kojarzy się głównie ze smakiem lodów i niezbyt wyrafinowanym wesołym miasteczkiem, rozstawianym w moim sąsiedztwie. Pamiętam, że w przedszkolu był to ostatni dzień zajęć, zaś w szkole, w tym dniu, zawsze chodziliśmy na wycieczki albo były zawody sportowe.

Podejrzewam, że u sporej części z Was skojarzenia są dosyć podobne. Czy zastanawialiście się kiedyś, jak ten dzień obchodzony jest w innych miejscach na Świecie?

Happy kids dzień dziecka na całym świecie

Oto kilka faktów, które udało nam się wyGooglać na potrzeby artykułu:

FAKT 1 – Dzień dziecka nie zawsze obchodzony jest 1 czerwca

Mimo, że dzień dziecka świętowany jest międzynarodowo, nie w każdym kraju przypada na tą samą datę. W Polsce, Niemczech i Chinach świętujemy go 1 czerwca. Z kolei w Japonii i Korei Południowej  dzieci i rodzice celebrują go 5 maja. We Francji, Indiach i Kanadzie dzień dziecka przypada na 20 listopada i to właśnie ten dzień jest obchodzony przez Unicef, jako dzień dziecka. Pozostałe kraje obchodzą dzień dziecka w indywidualnych terminach.

FAKT 2 – Co kraj to obyczaj – dzień dziecka ma różne przesłanie

  • „Biała niedziela” – na wyspach Oceanii dzieci ubierane są na biało i udają się z rodzicami do kościoła.
  • „Szacunek dla dzieci” – to z kolei główny motyw do świętowania w Kanadzie, Korei Południowej i Japonii.
  • „Dzieci jako nasza nadzieja” – pod tym hasłem celebrują Amerykanie oraz Turkowie.
  • „Więź rodzice-dzieci” – to główny powód obchodzenia tego dnia na Tajwanie i w Chile.
  • „Prawa dzieci” – pod tym hasłami świętuję się w RPA oraz Indiach.

Dzień dziecka

FAKT 3 – Dzień dziecka to nie tylko życzenia i prezenty

We wszystkich krajach dzieci dostają życzenia od swoich rodziców, w części są dodatkowo prezenty. Poniżej zestawiliśmy różne kraje, w których Święto Dziecka obchodzone jest nieco inaczej niż w Polsce oraz miejsca gdzie Święto Dziecka służy do upamiętnienia ważnego wydarzenia.

Indie – kolorowe mundurki

W Indiach obchodzi się urodziny Jawaharlal Nehru, pierwszego premiera Indii, który ustanowił Dzień Dziecka. W związku ze świętem, dzieci nie muszą zakładać do szkoły mundurków i mogą przyjść ubrane na kolorowo. Dodatkowo do wybranego przez dziecko stroju, przypinana jest róża, którą dziecko może przekazać dalej.

Chiny – wolne od szkoły

W Chinach w tym dniu dzieci mają wolne od szkoły, a osoby poniżej 14 roku życia mogą liczyć nawet na prezent od władz.

Japonia – podział na płeć

Japonia świętuje Dzień Dziecka 2 razy w roku, a to za sprawą podziału na płeć. Dziewczynki mają swój dzień w marcu (3.03), a chłopcy w maju (5.05). Jest to oparte na  długoletniej tradycji pochodzącej aż z VIII wieku. Dziewczynki w tym dniu przygotowują się na festiwal lalek, chłopcy na festiwal samurajów. Japończycy w tym dniu dekorują swoje domy lalkami i kwiatami śliwki.

Korea Północna – parada

W Korei Północnej świętuje się powołanie „Korpusu Młodych Pionierów” przed oczami mam teraz dzieci na paradzie i Głównego Wodza podziwiającego ich na telebimie.

Meksyk – wyjątkowe zajęcia w szkołach

Meksyk, zamiast odwoływać lekcje, przygotowuje specjalne zajęcia, by wspólnie celebrować czas z  najmłodszymi. W tym czasie dzieci mają dużo aktywności sportowych lub zajęć związanych ze wspólnych gotowaniem. Czyli podobnie jak w Polsce.

Dzień dziecka 1 czerwca

Nowa Zelandia – święto rodziny i miłości

W Nowej Zelandii święto oparte jest na lokalnym Maori, który strzegł skarbów. Głównej ideą tego dnia jest to, aby w tym dniu świętować pokój i miłość.

Nigeria – rywalizujące ze sobą parady

Tutaj święto obchodzone jest, podobnie jak w Polsce,  uczniowie biorą udział w paradach, część z nich konkuruje między sobą o nagrody.  Jednak organizacje międzynarodowe tworzą wspólne wydarzenia, które mają zjednoczyć dzieci z różnych rodzin i zapraszają dzieci, które nie mają możliwości korzystania z państwowego programu obchodów Dnia Dziecka. Celem takiego działania jest zmniejszenie wykluczenia.

Paragwaj – upamiętnienie młodych żołnierzy

Paragwaj – idziemy do Ameryki Południowej i kończymy naszą podróż po wszystkich kontynentach, tutaj w dniu dziecka upamiętnia się 3,500 dzieci, w wieku od 6 do 15 lat, które poległy dzielnie walcząc w obronie swojego państwa przeciwko 20,000 żołnierzy chcących okupić Paragwaj.

Podsumowanie

Starałem się Wam pokazać najbardziej oryginalne formy spędzania Dnia Dziecka na różnych kontynentach. Część z nich jest zbliżona do naszego święta, część z kolei to tradycyjnie upamiętnianie ważnych dat dla danego kraju. Chciałbym kiedyś w trakcie „wywczasu” przeżyć dzień dziecka w innym kraju, może kiedyś mi się to uda (będę mógł potwierdzić czy artykuły mówiły prawdę).

A jak Wy spędzacie ten czas? Czy kupujecie/ dostajecie prezenty? A może znać jeszcze jakieś ciekawe przypadki obchodzenia Dnia Dziecka?

2 Comments

  1. Łukasz Trusz | www.zPodrozy.pl 1 czerwca 2017 at 13:13

    Korea Północna jak zawsze trzyma poziom! 😉 A cały artykuł baaardzo ciekawy.

    Reply
    1. bober 14 czerwca 2017 at 09:10

      Bardzo dziękujemy za pozytywny komentarz :*

      Reply

Leave A Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.