Ułan Bator – co zwiedzać w stolicy Mongolii

Po 2 tygodniowym pobycie w Rosji zawitaliśmy do stolicy Mongolii Ułan Bator. Czytaliśmy wcześniej o tym, że to najbrzydsze miasto na świecie i z przykrością musimy stwierdzić, że jest w tym trochę prawdy.

ulan bator miasto
Metropolia na środku niczego

Niestety planując podróż po stepach czy pustyni Gobi skądś musisz zacząć, więc de facto będziesz skazany na Ułan Bator. Dziś powiemy Wam trochę o jego atrakcjach oraz o tym, jak zabić czas w oczekiwaniu na wycieczki objazdowe. Dowiesz się też, jak poruszać się po mieście i warto zobaczyć!

stolica Mongolii
Nie spać, zwiedzać (nie ma wymówek)!

Trochę o mieście i najwspanialszym władcy

Ułan Bator to centrum handlu i życia Mongołów. W mieście mieszka ponad połowa całej populacji Mongolii (ponad 1.5 mln) nic dziwnego, że życie toczy się wokół stolicy. Sporo nomadów zarzyna się w pracy na stepach, by tylko móc wysłać swoje dzieci do stolicy na naukę. Ułan Bator jawi się jako miejsce, gdzie można osiągnąć sukces.

No dobra, to przejdźmy do władcy, który z pewnością jest Wam znany choćby ze słyszenia – Wielki wódz Dzingis Chan

Wódz, który rzucił wyzwanie całemu światu. Mało kto budził tyle kontrowersji co Wielki Chan, który przez jednych był uważany za wielkiego wodza, który dwukrotnie powiększył granice Państwa, przez drugich był traktowany jako okrutny tyran, który bezwględnie mordował i napadał wioski. Według ostrożnych szacunków, wojownicy Czyngisa zgładzili w Chorezmie w ciągu zaledwie dwóch lat ponad milion mężczyzn, kobiet i dzieci.

Warto dodać, że Dzingis Chan urodził się i wychował w okrutnym świecie walk plemiennych. Od małego był szkolony, jak sięgać po swoje za pomocą brutalnej waliki i potyczek psychologicznych. Mongołowie szybko podporządkowali się wojownikowi, a ten zbudował imperium wybitnych wojowników, które w 1215 roku zdobyło 350-tysięczny wówczas Pekin. Wyobrażacie sobie dziś taką sytuację? #największawtopaChin

W Ułan Bator tradycja miesza się z nowoczesnością. Zwiedzając miasto natrafisz na wysokie nowoczesne budynki, luksusowe hotele, sąsiadujące z jurtą i rozwalającą się świątynią.

Mało osób zdaje sobie sprawę, że Ułan Bator, jako stolica funkcjonuje od 1639 roku.

Dla nas sporym zaskoczeniem było zamiłowanie Mongołów do koreańskiej i japońskiej kultury. Co druga knajpka oferowała Korean Food, a na ulicach dominowały białe Priusy (ten widok bardzo bawił Żartexa, który z zadowoleniem latał z kamerą kręcąc białe samochody)

Główne atrakcje Ułan Bator

Gandan – Kompleks klasztorów buddyjskich

Na pierwszy ogień idzie miejsce, które jest totalnym MUSTEM – klasztor Gandan – najważniejszy ośrodek buddyzmu we współczesnej Mongolii.

Gandan - Kompleks klasztorów buddyjskich
Tu musisz wejść 🙂

W skład klasztoru wchodzi kilkanaście świątyń, najcenniejsze z nich tworzą otoczony wysokim murem kompleks, a w nim znajdziecie Bibliotekę klasztorną, świątynię Dzuu i Oczirada czy świątynię Cokczin Dugan, w której codziennie odbywają się czytania tekstów. Jeśli zdarzy Ci się tu zajrzeć, pamiętaj, ze ruch obowiązuje zgodnie z ruchem wskazówek zegara i nie wolno robić zdjęć modlącym się mnichom.

Na terenie klasztoru chowano najważniejszych dostojników buddyzmu w Mongolii. Niestety większość budynków klasztornych zostało zniszczonych i dziś można zwiedzać jedynie 6. Koniecznie wejdźcie do Świątyni Migjid Janraisig Süm, gdzie na wejściu powita Was gigantyczny 26 metrowy posąg Buddy, który został podarowany przez Japończyków i Nepalczyków w 1996 roku (wcześniejszy posąg został zabrany przez komunistów ofc). Ponoć pusta w środku statua zawiera 27 ton ziół leczniczych (jak oni to zrobili?)

Gandan - wielki posąg
Gandan - Ulan Bator
Posąg potrafi przytłoczyć, aż szyja bolała od oglądania 😀
Gandan - ułan bator

TIP: przyjdź w okolicach godziny 9:00 rano, może zdążysz zobaczyć poranne czytania mnichów.

Darem były też pieniądze, sporo banknotów były powciskanych między gabloty.

Wejście do środka jest płatne, i kosztuje ok 5 zł (3500 MNT) + musisz dopłacić 10 zł za robienie zdjęć i 15 zł za filmowanie.

Plac Suche Bator

Najważniejszy plac w mieście. To właśnie tu ogłoszono niepodległość Mongolii W 1921 roku. Kilkadziesiąt lat później odbywały się na placu demonstracje i masowe protesty społeczne, które w 1990 wyzwoliły kraj od komunistów. Plac to dla Mongołów nie tylko miejsce spotkań ale ważny symbol wolności.

Wojownik z krwi i kości
Legenda Kraju – wielki Wódź

Na środku placu znajdziecie pomnik Suche Bator dosiadającego konia, zaś zaraz na przeciw znajduje się parlament, gdzie u szczytu schodów zasiada wielki Wódz. W miejscu, gdzie znajduje się obecnie parlament, było mauzoleum Damdina Suche Batora i Czojbalsana słynnych mongolski rewolucjonistów.

Okolice placu przez ostatnie lata bardzo ulegały zmianie. Dookoła pobudowano nowoczesne budynki i gigantyczne telebimy. Tu najbardziej widać jak nowoczesność wdarła się do miasta.

Muzeum Dinozaurów

Jeśli jesteś archeologicznym świrem, koniecznie odwiedź Muzeum Dinozaurów. Mongolia słynie z pokaźnej kolekcji szczątków prehistorycznych zwierząt, które odkryto na terenie mongolskich stepów. Poza szczątkami z wykopalisk, znajdziesz tu też większe rekonstrukcje tych niesamowitych gadów. Mongołowie są dumni z z odkrytego na terenach Gobi nieznanego gatunku Tyranozaura, który nazwany został tyrannosaurusem baatar.

My tę atrakcję odpuściliśmy (żadni z nas paleontolodzy) ale jeśli czujecie takie klimaty to na pewno warto odwiedzić. Muzeum jest dość nowe, bo funkcjonuje od 2014 roku

W zależności od pory roku muzeum jest czynne od 9:00/10:00 do 18:00/19:00 a koszt zwiedzania to 5 zł dorośli, 1,5 zł dzieci + koszt fotografowania (zawsze najdroższy) 7 zł

Black Martket – Naran Tuul

O Markecie dowiedzieliśmy się oglądając jeden z filmików na You Tube, gdzie wesoła paczka amerykanów udała się na bazar, by kupić zimową odzież i przygotować się na surwiwal. My byliśmy już na zimno przygotowani ale mimo wszystko chcieliśmy zobaczyć jak wgląda słynny market, na którym można kupić ponoć wszystko (włącznie z kradzionym sprzętem).

Handel jest prowadzony dosłownie wszędzie

Plan był taki, by udać się tam z naszą przewodniczką (ponoć bezpieczniej iść tam z lokalsem) ale niestety nasze drogi się rozeszły (sprawdź artykuł jak nie planować wycieczki)

Nie mniej zgłębiliśmy temat bazaru i jeśli masz akurat czas na szybki Shopping and Sensations, to podpowiadamy w co możesz się tam zapatrzeć.

Na bazarze można w głównej mierze kupić piękny materiał, z którego szyje się tradycyjne stroje. Tradycyjne buty, czapki i przedmioty, które posłużą za miły suvenir z podróży. Często spotykane są też użyteczne gadżety do domu, meble, sznury czy papier toaletowy i chemia.

Wejście na market jest bezpłatne (choć zdarzają się próby wyłudzenia). Otwarty w godzinach 9:00 -17:00 z wyłączeniem wtorków, wtedy market jest zamknięty. Uważajcie na kieszonkowców!

Polecane noclegi w Ułan Batori – Gdzie spać?

Nasze 2 pierwsze noce spędziliśmy w nowiutkim apartamencie (na serio, wszystkie sprzęty AGD i RTV miały jeszcze folie). Postawiliśmy na wygodę, po wcześniejszych mniej wygodnych miejscówkach. Mieliśmy też chytry plan, by zrobić masowe pranie, dlatego szukaliśmy miejsca z pralką.

Apartament jak i jego właściciel był super. Dobrze usytuowany, dobrze wyposażony ale niestety dość drogi, jak na ceny w Mongolii.
Yado 8-13

Drugie lokum, które wybraliśmy po naszej objazdówce to hostel umieszczony niemal na szczycie super wypasionego hotelu (gorąco polecamy tą miejscówkę) Pokój był znacznie mniejszy i tańszy, ale zdecydowanie wystarczający, by znowu zrobić szybkie pranie i przygotować się na kolejny przystanek Pekin. NASZ FAWORYT Khuvsgul Lake Hostel

Komunikacja w mieście

Przyznam szczerze, że baliśmy się spróbować lokalnej komunikacji. Obserwując zatłoczone autobusu oraz nieustające korki w mieście, stwierdziliśmy, że jest to strata czasu i zdecydowaliśmy się na piesze wędrówki, zwłaszcza że mieszkaliśmy w centrum i nie były to niewiadomo jak długie dystanse.

Ile widzisz priusów?

Mimo wszystko, jeśli zapragniesz lokalnej przygody, możesz skorzystać z autobusów lub trolejbusów,

Koszt biletu to jakieś 500 MNT (0,70gr) można zapłacić u kierowcy przy wejściu (dobrze mieć mniejsze nominały) lub naładować w kiosku kartę U-money.

Na dziś to tyle, mam nadzieję, że Wasz pobyt w Stolicy Mongolii pozwoli Wam się przygotować na dalszą ekspedycję. Ułan Bator jest najlepszym miejscem startowym na bezkres mongolskich stepów.

Leave A Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.