3 dni w Pradze – praktyczny poradnik

Wycieczka do Pragi na weekend to zapewne temat poruszany w niejednym podróżniczym towarzystwie. W naszej grupie wycieczkowej kierunek ten zrodził się na początku marca 2015. Szukaliśmy pierwszego długiego weekendu i padło na czerwiec i Boże Ciało. Udało nam się zebrać sporą ekipę 12 osób i ruszyliśmy na podbój Pragi (o wadach i zaletach podróżowania w tak dużym gronie, możesz przeczytać tu).

Jak najlepiej dotrzeć do Pragi?

To pytanie również stanęło przed nami, pojawiły się opcje pociągu, samochodu, samolotu, polskiego busa. Ze względu na czas przejazdu, koszt oraz faktu, że chcieliśmy zacząć zwiedzać Pragę od popołudnia, najbardziej sensownym rozwiązaniem wydał nam się samochód.

Podróż do Pragi samochodem

Polecamy trasę z Warszawy  do Wrocławia drogą S8, następnie autostradą A4 do Zgorzelca, a następnie przez Liberec do Pragi. Trasa ta ma około 700 km i co najważniejsze około 620 km jest po drogach szybkiego ruchu/autostradach. Średnia cena za przejazd jednej osoby w dwóch kierunkach przy 4 osobach w samochodzie to koszt około 150 zł.

Podróż do Pragi samolotem

Polecam również śledzenie newsletterów Lotu, np. w trakcie „Szalonej Środy” jesteście w stanie kupić bilet do Pragi za 299 zł, jeśli lecicie w dwie osoby, to wychodzi kwota jak za przejazd samochodem, a czas nieporównywalnie krótszy.

Podróż do Pragi Polskim Busem lub pociągiem

Pozostaje PolskiBus – koszt przejazdu w dwie strony na weekend to około 135 zł i 10h 30 minut w autobusie, w którym przy wzroście powyżej 175 cm jest naprawdę bardzo ciężko o miejsce na nogi. Podróż pociągiem trwa około 7h 40 minut jednak na stronach internetowych nie znajdziecie cen takiego przejazdu.

Gdzie znaleźć idealne miejsce na nocleg w Pradze?

Najlepiej szukać miejscówki w okolicy stacji metra. Sieć metra w czeskiej stolicy jest bardzo dobrze rozwinięta i we wszystkie turystyczne rejony bez problemów dojedziecie podziemną kolejką. My znaleźliśmy apartament na Karlin, w okolicy metra Kriżikova. Rejon podobno bardziej biznesowy, co w szczególności było widać w weekend kiedy ulice mocno opustoszałe. Plusem tego miejsca jest jego bliskość do Starego Miasta – dystans na około 30-40 minutowy spacer. Jeśli chcecie przyjechać samochodem do Pragi to w tym rejonie, parkowanie jest bezpłatne, chociaż znalezienie miejsca w godzinach 8:00-19:00 do łatwych nie należy.

Co zwiedzać – TOP 5 atrakcji Pragi

– może nie będą to najbardziej odkrywcze punkty 😉

  • Stare Miasto – punkt obowiązkowy każdej wycieczki. Naprawdę miejsce urzekające swoją architekturą i rozległością. Na starówce warto przespacerować się ulicami, poczuć klimat, usiąść napić się dobrego i taniego czeskiego piwa. Podczas spaceru warto również zatrzymać się o pełnej godzinie przed Ratuszem na którym znajduję się , stanąć w tłumie turystów i obserwować przedstawienie. Zegar w średniowieczu był zaliczany do jednych z cudów świata.
Praga - rynek główny
Starówka
Zegar Astronomiczny
Zegar Astronomiczny
  • Most Karola – jedno z bardziej zatłoczonych miejsc w Pradze, na którym oprócz turystów spotkacie ulicznych grajków. Pierwszy raz przez most przeszliśmy w takcie zachodzącego słońca i tak zwanej „złotej godziny” naprawdę bardzo romantyczna sceneria. Po przejściu Mostu po prawej stronie znajdziecie muzeum Franza Kafki – znajomi, którzy odwiedzili to miejsce polecają jeśli jesteście fanami tego czeskiego autora. Z kolei po lewej stronie mostu odbywają się w lecie imprezy plenerowe, my trafiliśmy na „Dni Italii” i poczuliśmy włoski klimat w Środkowej Europie. Miejsce warte postoju.
Praga - Most Karola
Most Karola o zachodzie słońca
Praga o zachodzie słońca
Widok Pragi z mostu Karola
  • Rejs Wełtawą – możliwość podziwiania Pragi z perspektywy wody – wybraliśmy rejs 1h, koszt około 25-30 zł i było to wystarczająco, na statku możecie kupić również napoje jakbyście byli spragnieni. W takcie rejsu można posłuchać automatycznego przewodnika, nagranego w paru językach m.in w j. polskim, który opowiada o najważniejszych atrakcjach mijanych przez barkę.
Rejs statkiem po Wełtawie
Rejs statkiem po Wełtawie
Jak wygląda rejs barką po Wełtawie
Jak wygląda rejs barką po Wełtawie
  • Zamek na Hradczanach – położony po drugiej stronie Wełtawy, naprawdę można tutaj poczuć staromiejski klimat. Bardzo ładne i monumentalne miejsce. W tym rejonie jest Złota Uliczka, jedna z atrakcji polecanych w przewodnikach, my ją odpuściliśmy, wszyscy byli głodni, a w tym stanie nie da się zwiedzać 🙂
Zamek na Hradczanach - Praga
Zamek na Hradczanach
Archikatedra Św. Wita
Archikatedra Św. Wita
  • Archikatedra Św. Wita – piękną elewację katedry można podziwiać długimi minutami, w środku klimat gotycki, jednak przede wszystkim rekomenduję wejście na wieżę po południowej stronie kościoła – oprócz żetonu po pokonaniu kilkudziesięciu metrów po schodach otrzymacie niezapomniany widok na panoramę stolicy.
Archikatedra Św. Wita - widok na Pragę
Archikatedra Św. Wita – widok na Pragę

Wszystkie wyżej wymienione atrakcje, przy dużej determinacji, pewnie można byłoby zobaczyć w ciągu jednego dnia. Nam zajęło to 2,5 dnia chodzenia w wolnym tempie, ze sporą liczbą przystanków w knajpkach. Z atrakcji, które na pewno warto rozważyć w okolicy to Pilzno i zwiedzenie popularnego browaru Pilsner Urquell, nam nie udało się tam dotrzeć.

Relacja wideo z naszej wycieczki znajdziecie w tym poście.

Temat Pragi został podzielony przez nas na dwie notatki jedną bardziej praktyczną, a drugą bardziej emocjonalną, bo chyba w żadnym mieście, które zwiedzaliśmy, nie mieliśmy aż tyle nieprzyjemnych sytuacji ile u naszych południowych sąsiadów, ale o tym dowiecie się w kolejnym poście.

Czy warto spędzić weekend w stolicy naszych południowych sąsiadów? Pod względem atrakcji turystycznych na pewno warto. Jednak my ze względu na ludzi, mieszkających/pracujących w Pradze, szybko tam nie wrócimy. Można powiedzieć, że po części przez to nie zachwyciliśmy się tym miastem tak jakby można było sobie tego wyobrażać.

(Visited 3 394 times, 15 visits today)