Jak się przygotować na wyjazd do Wietnamu

Nadszedł czas na Azję. Coraz więcej moich przyjaciół i znajomych z pracy decyduje się na wakacje w Azji. Przekrój jest duży – do najpopularniejszych destynacji należą: Tajlandia, Indonezja, Malezja i Wietnam. Z naszą ekipą zdecydowaliśmy się odwiedzić ten ostatni z wymienionych => Wietnam.

Flaga-Vietnam

Wietnam – przygotowanie

Wietnam idealny kraj dla początkujących turystów

Ktoś kiedyś powiedział, że zwiedzanie Azji najlepiej zacząć własnie od Wietnamu, gdyż jest on najlepiej zorganizowanym krajem, a warunki turystyczne nie szokują jak np. w biedniejszych Indiach. W tym roku uzbierała nam się dość spora grupa globtroterów, bo aż 7 osób. Organizacja atrakcji, noclegów i całego planu wycieczki okazała się dość dużym wyzwaniem. W grę wchodziła tylko jedna opcja – znaleźć lokalnego przewodnika z prywatnym busem.

Wietnam-mędrzec

1. Wietnamski lokalny przewodnik – gdzie szukać, jak wybrać?

Znalezienie odpowiedniego przewodnika okazało się większym wyzwaniem niż w zeszłym roku, gdy szukaliśmy lokalnego ziomka na Sri Lance.  Dlaczego?

Topografia Wietnamu

Jadąc do Wietnamu, każdy turysta nastawia się na zwiedzenie zarówno północy, środka jak i południowej części. Wszystko byłoby ok, gdyby nie fakt, że większość dystansów pokonuje się samolotem. To znacznie komplikuje znalezienie jednego przewodnika z własnym autem. Zazwyczaj musisz decydować się na minimum 2 lub 3.

Sapa-Wietnam

Zamknięte fora

W Internecie łatwo znaleźć platformy, z ofertami różnych przewodników. Problem polega na tym, że w większości ofert (co jest dla mnie bardzo dziwne) nie ma podanych bezpośrednich namiarów kontaktowych. Chcąc skontaktować się wybraną osobą, trzeba zalogować się na portal, a i to nie jest proste (mi osobiście pomimo paru prób, nie udało się założyć konta).

zwiedzanie-Wietnam

Oferta “copy paste”

Trzeba mieć cierpliwość w kontaktowaniu się z potencjalnym przewodnikiem. Większość z nich przesyła swoje “ulotkowe” oferty, nawet nie czytając waszego pomysłu na zwiedzanie.

My finalnie zdecydowaliśmy się na lokalną firmę, która zatrudnia takich przewodników – co dla nas jest bezpieczniejsze i prostsze w organizacji, płacimy za wszystko w jednym miejscu i mamy zatwierdzony plan podróży z jednym biurem.

Podaję linki do stron z ofertami:

wietnam-przygotowanie

2. Wizy i szczepienia

Wyjeżdżając w bardziej tropikalne miejsca, zawsze pada pytanie – Szczepić się czy nie? Jeśli tak, to na co? Kiedy rozpocząć szczepienia? Nazwijcie mnie nieroztropną, ale ja do tych spraw zawsze podchodzę z dużym dystansem. Informacji na temat szczepień należy czerpać od specjalnych lekarzy/ internistów zajmujących się chorobami tropikalnymi, a do nich kolejka dłuższa niż w Biedronce przed świętami.

Szczepienia

Ja trzymam się zasady, że trzeba mieć aktualne szczepienia na żółtaczkę typu A i B, tężec i błonicę w razie skaleczenia. Można pokusić się o szczepienia na dur brzuszny, ale na prawdę, nie dajmy się zwariować (więcej w aspekcie szczepień przeczytacie w naszym poście poświęconemu szczepieniom). Dla wszystkich podróżników z delikatnym żołądkiem, zalecam łykanie flory bakteryjnej przed wyjazdem, choć mój chłopak jest zdania, że najlepsze lekarstwo to burbon lub alkohol powyżej 40%, który zabije nieznane nam bakterie.

I tu mała dygresja – w trakcie naszej ubiegłorocznej wycieczki na Sri Lankę, problemy gastryczne zaczęły się dzień po wyzerowaniu magicznego, brązowego trunku = Whisky.

Wietnam-super

Wiza do Wietnamu

Są dwie opcje wyrobienia wizy do Wietnamu:

 • w konsulacie – upewnij się najpierw w jakich godzinach możesz złożyć wniosek (w zupełnie innych godzinach funkcjonuje ambasada Wietnamu). Na wizę czeka się ok tygodnia.
 • na lotnisku – w tym wypadku będziesz potrzebował promesy (za która też trzeba zapłacić) – wystawić ją może np. biuro podróży z którego korzystasz na miejscu. Dokument otrzymujesz od ręki.

Wiza jest dość droga, mam wrażenie że z roku na rok Wietnamczycy są coraz bardziej chciwi. Pod koniec 2015 roku taka przyjemność kosztowała nas 250 zł.

Wiza-Wietnam

3. Rezerwacja lotów na miejscu

Loty wietnamskimi liniami są dość tanie. Oczywiście trzeba brać pod uwagę sezonowość (ponoć w grudniu zaczyna się taki sezon), jednak nie są to duże różnice. Najlepiej, jak masz już jakiś dokładny plan, atrakcje przypisane do konkretnego dnia, wtedy możesz oszczędzić trochę dongów i zarezerwować bilety, przed urlopem. Nie ma jednak co popadać w paranoje, wielu turystów mówi, że nawet w dniu lotu, ceny biletów nie stanowią zagrożenia dla twojego portfela. My płaciliśmy średnio ok. 30$ USD za lot wewnętrzny w jedną stronę.

Pamiętaj, aby przed wykupieniem biletów, sprawdzić limity bagażowe. Jeśli twoja walizka waży powyżej 7 kg, a zakładam, że u większości przypadków, tak własnie będzie, musisz liczyć się z dopłatą 10-15 dolców.

airport-samoloty

4. Co spakować do walizki

Po pierwsze, warto zwrócić uwagę na limit bagażowy w samolocie. Limity te mogą się różnić np. lecąc z Warszawy do Sajgonu liniami Emirates maksymalna waga walizki to 30 kg, zaś loty międzymiastowe w Wietnamu pozwalają na 20 kg. Dobrze o tym pamiętać.

Pakowanie-Wietnam

Co spakować:

W skrócie mówiąc – to, co będzie potrzebne. Nad plażę na pewno przyda się kostium kąpielowy, a w górach – buty do trekkingu i cieplejsza kurtka. Są jednak rzeczy, bez których wyjazd może okazać się udręką.

Co warto zabrać poza ubraniami:

 • Pokrowiec na torbę lub plecak
  Ne chodzi tu o ochronę przed deszczem, choć i ta funkcja ma swoje zalety. Pokrowiec ochroni twój plecak w czasie transportu, kiedy  przerzucany jest w brudnych bagażnikach. Ogranicza też w tym czasie dostęp do kieszonek osobom niepożądanym 🙂 Również na czas przelotu bagaż jest lepiej zabezpieczony.

przygotowanie-przelot

 • Saszetka na pieniądze i dokumenty
  warto wybrać taką do zawieszenia na szyi, zrobioną z przyjemnego w dotyku materiału (nosimy ją pod koszulą).
 • Dodatkowy portfel
  poza głównym miejscem, w którym przechowujesz pieniądze i dokumenty, warto mieć dodatkowy portfel na drobne pieniądze, którym się posługujesz na ulicy i którego utrata nie będzie tak bolesna. Niestety jadąc w rejony Azji trzeba mieć oczy z tyłu głowy.
 • Apteczka
  Poza lekami indywidualnymi powinna zawierać:

  • środek odkażający,
  • środki opatrunkowe,
  • opaskę elastyczną,
  • środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe,
  • jakiś antybiotyk,
  • tabletki na gardło,
  • leki przeciwbiegunkowe,
  • witaminy, calcium (wapno),
  • żel lub maść przeciwbólową i przeciwzapalną,
  • coś na oparzenia słoneczne, krem z silnym filtrem,
  • preparat przeciw komarom,
  • bardzo przydatne są też mokre chusteczki higieniczne (np. te do tyłków niemowląt).

Trzeba-zabrac-azja

 • Paszport

Powinien być ważny dłużej niż 6 miesięcy. Możesz też asekuracyjnie zrobić ksera wszystkich ważniejszych dokumentów: paszportu – strony ze zdjęciem i wizami. Gdzieś wyczytałam, że takie skany warto trzymać na mailu. Łatwo później w sytuacji awaryjnej odszukać skan.

 • Pieniądze

Waluta lokalna w Wietnamie to Dong. Ilość gotówki jaką potrzebujesz zależy od planu wycieczki. Sporą część kosztów możecie mieć za sobą już przed wyjazdem- opłacony lot, przewodnik i noclegi. Warto mieć przygotowane dodatkowo około: 15 – 20 USD/dziennie na jedzenie, oraz około: 50 -100 USD na pamiątki. Z Polski zabieramy najczęściej dolary amerykańskie, można również wymienić na miejscu Euro. Jednak są miejsca (te turystyczne), w których obędzie się bez waluty lokalnej.

Wietnam-Dongi

Wietnam – co zwiedzić?

Jeśli powyższy post przekonał Cię do odwiedzenia kraju sajgonek, zapraszamy na nasze pozostałe wpisy, wybierz atrakcje Wietnamu, które będziesz zwiedzać w trakcie swojego pobytu.

2 Comments

 1. Robi 29 kwietnia 2016 at 10:22

  Ja wiem czy kolejka taka spora.. Zależy jak czas goni, ja w Poznaniu znalazłem Klinike certus ze specjalista i wizytę mialem juz po tygodniu. Tylko nie wolno sobie zostawiać tej westii szczepień na miesiąc przed wyjazdem 😉

  Reply
 2. nrnf 23 grudnia 2017 at 11:49

  To musi być niesamowita przygoda 🙂

  Reply

Leave A Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.