Podróżowanie w dużej grupie cz.1 – planowanie

Myślisz o wyjeździe w dużej grupie? Planowanie wyczekiwanego urlopu, może okazać się dużym wyzwaniem. W dzisiejszym poście omówimy parę zalet i wad wspólnego planowania. Czy Wasza przyjaźń to przetrwa? 🙂

Pierwsze podróże w dużej grupie

Moi rodzice są wielkimi fanami podróżowania i to w dużej części od nich, w genach i poprzez wychowanie, zostałem zarażony pasją odkrywania nowych zakątków świata. Od kiedy pamiętam, 80% naszych wyjazdów wyjeżdżaliśmy w grupie 9 osób (3 rodziny 2+1). Odpadał problem z ciągłym zbieraniem ekipy, czego Bober do dzisiaj im zazdrości, że od 20 lat, gdzie by nie jechali tam mają z kim.

Podróżowanie w grupie

Tradycję należy kontynuować więc i my zaczęliśmy podróżować w dużej grupie znajomych. Zaliczyliśmy już sporo wyjazdów na weekendy m.in w Budapeszcie, Pradze i Toruniu oraz wyjazdów długodystansowych na 2 tygodnie na Sri Lance i w Wietnamie. Co ciekawe, na każdym z wyjazdów była inna ekipa – oczywiście osoby się powtarzały, ale ktoś dochodził, ktoś odchodził. Znalezienie osób chętnych na wyjazd w tym samym czasie i w to samo miejsce wydaje mi się największym wyzwaniem.

praga - podróż w dużej grupie

Organizacja takich wypadów nie należy do najłatwiejszych. Postanowiliśmy zebrać wszystkie wady i zalety planowania naszych ekspedycji. Oceńcie sami, czy planowanie wyjazdu w dużej grupie jest ułatwieniem czy utrudnieniem.

Zalety podróżowania w dużej grupie – planowanie

 • Podział zadań (transport, nocleg, atrakcje na miejscu)
  Co dwie głowy to nie jedna. Decydując się na podróż z ulubiona paczką, powstają tysiące pomysłów na plan wymarzonych wakacji. Łatwiej i szybciej odnaleźć się w organizacji jednej rzeczy, wiedząc, że ktoś inny odpowiada za inną. Twoi znajomi mogą wpaść na zupełnie inne rozwiązania, wiec dostajesz szerszą paletę wyboru.
 • Możliwość wymiany opinii nt. danej atrakcji
  Internet jest zalany różnymi, często sprzecznymi, informacjami. W grupie łatwiej jest weryfikować przychodzące informacje. Często problem ma wiele rozwiązań, wystarczy spojrzeć na niego z innej perspektywy.
 • Szerszy zasięg rekomendacji
  Planując wspólną podróż mamy dostęp do większej liczby “znajomych znajomych”, którzy już penetrowali wybraną destynację. To pozwala nam poznać więcej opinii o danym miejscu i przygotować lepszy plan wycieczki. Warto słuchać rad doświadczonych, by nie popełniać podobnych błędów.
 • Znajomość języka
  Nie każdy musi znać angielski, hiszpański czy niemiecki. Jadąc na wyjazd większa grupą masz większe szanse na dogadanie się z lokalnym przewodnikiem, nawet jeśli mówi połamaną angielszczyzną. Są miejsca, gdzie by dogadać się z tubylcem przydadzą się zdolności manualne – pomyśl o zabraniu ze sobą kolegi plastyka, pomoże Ci wydostać się z dżungli.

Lizbona- bezdomni

Wady podróżowania w dużej grupie – planowanie

 • Nierówny podział zadań
  Przy planowaniu wycieczki zawsze znajdą się elementy, które są bardziej czasochłonne. Przykładowo, łatwiej jest sprawdzić loty samolotów niż znaleźć odpowiedniego przewodnika. Niestety życie nie jest sprawiedliwe i trzeba się raz na jakiś czas poświęcić – dla dobra ogółu 😉
 • Duża liczba rozbieżnych opinii
  Nawet wśród najbliższych znajomych znajda się sporne opinie. Każdy z nas jest inny. Kłótnie najczęściej pojawiają się w momencie wyboru między zwiedzaniem a odpoczywaniem. Jedni wolą aktywną wycieczkę inni wolą hotelowy basen i książkę.  Znalezienie złotego środka nie jest łatwe, dlatego staraj się dobierać współtowarzyszy o podobnych upodobaniach.
 • Długi proces decyzyjny
  Czasem decyzja o wyjeździe w konkretne miejsce musi paść szybko. Dzieje się to zwłaszcza podczas korzystania z promocji lotniczych. Zakup promocyjnych lotów, dla powiedzmy 8 osób, może okazać się problematyczny. Kontakt z tak dużą liczba osób w jednym czasie jest utrudniony (nie każdy siedzi 24h na messengerze, a w pracy szef patrzy krzywym okiem na prywatne telefony).
 • Droższe jednostkowe ceny biletów lotniczych
  Podróżując większą grupą, trzeba liczyć się z tym, że raczej nie znajdziesz super promocji na bilety lotnicze. Niestety linie lotnicze nie wprowadziły jeszcze zniżek grupowych, a szkoda. Latając do Europy, można czasem oszukać przeznaczenie i podzielić się na mniejsze grupy, by skorzystać z niższej ceny, jednak trzeba działać szybko – promocja nie będzie czekać.
 • Mniejsza elastyczność
  w planowaniu trzeba szukać np. hoteli z większą liczba wolnych pokoi. Odpadają też mniejsze busy. Jeśli nie zaplanujesz atrakcji z wyprzedzeniem, znalezienie wolnych noclegów na miejscu może okazać się wielkim problemem.

 

Podsumowując, ja osobiście nie wyobrażam sobie podróżowania solo, chociaż znam osoby, które to wyznają chapeau bas Kamila (https://kamieverywhere.com/). Podróżowanie w większej ekipie to zawsze większa frajda, bo jest zawsze weselej. Oczywiście połączenie oczekiwań wszystkich osób i zebranie ekipy podróżniczej bywa naprawdę nie lada wyzwaniem, ale warto podjąć się tego trudu.

Pozdrawiam wszystkie osoby, z którym miałem ostatnio przyjemność podróżować, zawsze wracałem zachwycony po tych wyjazdach.

Leave A Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.