Na co zaszczepić dziecko jadąc do Azji

Zastanawiasz się, jakie szczepienia są niezbędne przed podróżą do Azji z Twoim maluchem? To pytanie często nurtuje rodziców, którzy planują wyprawę z dziećmi. Właśnie dlatego postanowiliśmy przygotować ten artykuł, aby rozwiać wszelkie wątpliwości i przygotować Cię do podróży w najbardziej bezpieczny sposób.

Szczepienia przed podróżą do Azji są kluczowe, aby zapewnić ochronę przed chorobami, które mogą występować w tych regionach. I niestety mam złą wiadomość, nie powiem Ci, na co dokładnie możesz szczepić dziecko, bo zależy to od: miejsca, w które jedziecie, czasu jaki tam spędzicie, wieku twojego dziecka i jego kondycji zdrowotnej. Dlatego przed egzotyczną wyprawą warto udać się do specjalnego lekarza medycyny podróżniczej (jeśli jesteście w Warszawie, na końcu wpisu mamy polecajkę).

Powiemy Ci jakiego pakietu szczepień możesz się spodziewać i ile to może kosztować. Oto lista szczepień, na które szczepiliśmy rodzinę przed wyjazdem:

1. Japońskie zapalenie mózgu (JZM):

Japońskie zapalenie mózgu jest chorobą wirusową przenoszoną przez komary, która występuje w niektórych obszarach Azji. Szczepienie przeciwko JZM jest niezbędne, aby chronić Twoje dziecko przed poważnymi konsekwencjami tej choroby.

Występowanie: Japońskie zapalenie mózgu jest główną przyczyną wirusowego zapalenia mózgu w Azji, rozpowszechnione prawie w całym regionie. Dzięki szczepieniom, liczba zachorowań spadła w Japonii, Korei Południowej oraz części Chin, a ostatnio również w Nepalu, Sri Lance, Tajlandii i Wietnamie. Niemniej jednak, transmisja wirusa nadal występuje w tych krajach, co niesie ryzyko zakażenia dla osób niezaszczepionych.

Ryzko: Dla większości turystów odwiedzających Azję, ryzyko zachorowania na japońskie zapalenie mózgu jest minimalne, szczególnie podczas krótkoterminowych pobytów w miastach. Niemniej jednak, ryzyko może się zmieniać w zależności od pory roku (np zwiększa się w porze deszczowej), lokalizacji, długości pobytu oraz aktywności podejmowanej przez turystów.

Estymowane koszty i dawki: Cena zaczyna się od 600 zł za jedną dawkę i jest to jedna z droższych szczepionek, którą trzeba niestety powtórzyć. Szczepienie przeciwko JZM zazwyczaj wymaga dwóch lub trzech dawek, zalecanych w odstępach od 1 do 6 miesięcy. Można bezpieczne szczepić już od 2. miesiąca życia

2. Wścieklizna:

Wścieklizna jest groźną chorobą wirusową, która może być przenoszona przez ukąszenia zarażonych zwierząt. W niektórych obszarach Azji istnieje wysokie ryzyko zakażenia, dlatego szczepienie przeciwko wściekliźnie jest niezbędne dla bezpieczeństwa Twojego dziecka. Ta choroba zawsze kojarzyła mi się z psem i myślałam, eee wystarczy unikać groźnych psów. Dopiero lekarz uświadomił mnie, że w Azji pełno dzikich małp, które również mogą niepostrzezenie dziabnąć w rękę, wtedy mamy bardzo mało czasu, by zdążyć do szpitala i uratować życie. Im więcej dawek przyjmiemy, tym więcej dostajemy czasu (w razie ugryzienia) by dojechać do szpitala i przyjąć brakujące dawki.

Zdecydowanie polecamy, jeśli planujecie odwiedzać parki, rezerwaty i dżungle, w których żyją małpki i inne dzikie zwierzęta – często powrót z nich do cywilizacji trwa wiele godzin. Ważne: każde zakażenie kończy się śmiercią, jeśli nie zdążymy dotrzeć na czas do szpitala. 

Występowanie: występuje przede wszystkim w Azji południowo-wschodniej, na terenach Afryki subsaharyjskiej, północnej i zachodniej oraz w Ameryce środkowej i południowej

Estymowane koszty i dawki: Szczepienie przeciwko wściekliźnie zazwyczaj wymaga trzech lub czterech dawek, zalecanych w odstępach od 0 do 7 dni, a następnie kolejne dawki w późniejszych terminach. Całkowity koszt serii szczepień może wynosić od 300 do 600 złotych za każdą dawkę. Można szczepić od 3 miesiąca życia.

3. Tężec:

Tężec jest bakteryjną infekcją, która może wystąpić w wyniku zranienia się przez zanieczyszczone narzędzia lub też spożycia zanieczyszczonej wody i/lub żywności. Istnieje szczepionka, która chroni nas przed błonicą + tężcem + poliomyelitis + krztuścem – jej ochrona jest na 10 lat.

Występowanie: Szczepienie przeciwko tężcowi jest ważne, zwłaszcza w obszarach o niskim standardzie sanitarnym, gdzie ryzyko zakażenia jest większe.

Estymowane koszty i dawki: Szczepienie przeciwko tężcowi zazwyczaj jest podawana jako pojedyncza dawka, a koszt może wynosić od 50 do 100 złotych.

4. Wirusowe zapalenie wątroby typu A (WZW A):

Wirusowe zapalenie wątroby typu A to choroba zakaźna, które można łatwo przenieść drogą pokarmową, zazwyczaj zakażenie występuje przez spożycie zanieczyszczonej wody lub żywności oraz kontakt z wydalinami osoby zarażonej lub nosiciela. U niezaszczepionych podróżnych w krajach o niskich standardach sanitarnych przez co najmniej miesiąc ryzyko infekcji wynosi od 3 do 20 przypadków na 1000 osób. Około 10% dzieci w wieku 1-14 lat i 20% dorosłych w wieku 15-40 lat, którzy zachorują na WZW typu A, wymaga hospitalizacji.

Estymowane koszty i dawki: Szczepienie przeciwko WZW A i B zazwyczaj jest podawana w dwóch lub trzech dawkach, a koszt serii szczepień może wynosić od 150 do 300 złotych za każdą dawkę. Są warianty szczepionki dla dzieci, które mają minimum rok.

5. Dur brzuszny

Choroba zakaźna przewodu pokarmowego spowodowana przez bakterię Salmonella typhi przenosi się przez skażoną wodę i żywność, zawierającą wydzieliny osób zakażonych lub nosicieli.

Ryzyko i występowanie: Największe ryzyko zakażenia występuje w obszarach o niskim poziomie higieny, szczególnie podczas przygotowywania i spożywania posiłków. Szacuje się, że rocznie choruje na nią około 22 milionów osób, a ponad 200 tysięcy przypadków kończy się śmiercią. Największe zagrożenie zachorowania obserwuje się w regionach Azji Południowej (takich jak Indie, Nepal i sąsiednie kraje), Azji Południowo-Wschodniej (np. Indonezja), Ameryce Południowej (np. Peru) oraz Afryce Północnej i Zachodniej.

Estymowane koszty i dawki: Wystarczy jedne zastrzyk, aby uzyskać odporność. Szczepić można od 2 r.ż. Koszt od 200 do 400 zł.

6. Denga

Choroba tropikalna, przenoszona głównie przez komary. U osób nieodpornych, zwłaszcza u turystów, może objawić się w postaci ostrej infekcji. Początkowe objawy obejmują wysoką gorączkę, wysypkę oraz bóle mięśni i stawów, a następnie mogą pojawić się groźne krwotoki wewnętrzne i zewnętrzne, stąd nazwa “gorączka krwotoczna.

Na światowym rynku farmaceutycznym dostępne są dwa preparaty przeciwko dengi: Qdenga i Dengvaxia. W Polsce dostępna jest głównie pierwsza z wymienionych szczepionek, ponieważ jest przeznaczona dla osób, które jeszcze nie miały kontaktu z wirusem dengi. Natomiast Dengvaxia jest stosowana wyłącznie u osób, które już przeszły infekcję i chcą zapobiegać kolejnym zachorowaniom.

Występowanie: Denga występuje w gorącej strefie klimatycznej Azji Południowo-Wschodniej, Afryki Subsaharyjskiej, Ameryki Środkowej i Południowej oraz na wyspach Oceanii.

Na tą chorobę nie udało nam się zaszczepić, ponieważ szczepionka jest stosunkowo nowa i w okresie gdy szykowaliśmy się do wyjazdu, nie była dostępna.

Estymowane koszty i dawki: Szczepionkę przyjmuje się w 2 dawkach i jest ona kosmicznie droga (z racji jej dostępności) jednak dawka może kosztować nawet 1000 zł. Szczepić można od 4 r.ż

Ważne: Szczepienia ochronne należy wykonać najpóźniej 4-6 tygodni przed planowaną podróżą, aby mieć czas na przyjęcie wszystkich niezbędnych dawek i uzyskanie wymaganego efektu ochronnego

Podczas planowania podróży do Azji z dzieckiem, nie zapomnij o konsultacji z lekarzem medycyny podróży. Lekarz ten pomoże Ci w określeniu konkretnych szczepień, które są niezbędne dla Twojego dziecka, oraz udzieli porad dotyczących innych środków zapobiegawczych. Pamiętaj, że zdrowie i bezpieczeństwo Twojego dziecka są najważniejsze, dlatego nie warto oszczędzać na szczepieniach i ryzykować złapaniem poważnej choroby.

Co czeka Cię na wizycie u lekarza medycyny tropikalnej i ile czasu spędzisz w gabinecie?

To nie będzie zwykła wizyta u lekarza. Spędzicie tu prawdopodobnie ok 1h by uważnie wysłuchać i zanotować wszystkie rekomendacje, wytyczne i plan szczepień. Lekarz poza sprawdzeniem występowania potencjalnych zagrożeń miejsca, do którego się udajecie, podpowie Wam tez jak spakować apteczkę i wypisze np. dodatkową receptę na leki przeciw biegunce (takie silniejsze niż stoperan).

To ten moment, by wypytać o wszelkie możliwe sposoby zabezpieczenia się przed zachorowaniem oraz ustalić harmonogram szczepień, bo tu serio przyda się dobra logistyka, gdyż nie każdą szczepionkę można łączyć, a część z nich trzeba powtarzać w różnych odstępach.

Nam to spotkanie otworzyło oczy oraz uspokoiło, bo już wiedzieliśmy, co robić w przypadkach zainfekowania.

Gdzie w Warszawie iść do lekarza medycyny tropikalnej?

Zgodnie z obietnicą, dzielimy się rekomendacją sprawdzonego miejsca, gdzie szczepiliśmy rodzinę. My korzystaliśmy z Poradnii Medycyny Podróży Medellan, mającej siedzibę na Warszawskiej Pradze. Zachęcamy, szczepionki były tańsze niż w Medicover.

Dużo cennej wiedzy oraz mapkę z obszarami większego ryzyka znajdziecie na tej stronie: https://medycynatropikalna.pl

Leave A Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.