Bydgoszcz na weekend – lista obowiązkowych atrakcji

Było już trochę faktów o Bydgoszczy, dziś skoncentrujemy się na jej głównych atrakcjach turystycznych oraz całej logistyce. Nam weekend w Bydgoszczy upłynął fantastycznie i pomimo nieciekawej pogody za oknem, znaleźliśmy sporo atrakcji, które zaraz opiszemy. 

Bydgoszcz na weekend co robić
barka lemar - bydgoszcz

Ważna wskazówka na początek:

Drogi czytelniku, apeluję byś, planując weekend w Bydgoszczy, przyjechał do miasta w piątek wieczorem, albowiem sporo ciekawych miejsc jest zamkniętych w niedzielę (o czym pisaliśmy we wcześniejszym poście). Niektóre z wymienianych miejsc, trzeba zarezerwować wcześniej, tak więc przygotuj się dobrze i nastaw na fantastyczny weekend.

JAK DOJECHAĆ DO BYDGOSZCZY

Samochodem

Dojazd samochodem z Warszawy do Bydgoszczy zajmuje ok 3,5 godzin, w zależności od doboru trasy. Najkrótsza droga, którą podpowiada Google Maps, ma 277 km i jedzie się trasą DK62 przez Płock – podróż trwa ponad 3 godziny. Można też jechać autostradą A2 w stronę Poznania, a następnie A1, jednak od Torunia wjedziemy na odcinek płatny. Autostradami można zaoszczędzić 20-30 minut.

Pociągiem

To był nasz wybór. Chcieliśmy tym razem się totalnie wychillować i na spokojnie wsiąść w pociąg. Wystartowaliśmy o godzinie 8:30, a na miejsce dojechaliśmy punktualnie o godzinie 11:40. Zajęło nam to tyle samo czasu, co jazda samochodem, tyle że wygodniej, bez stresu i można się było napić piwka w Warsie 🙂 Jechaliśmy pociągiem PKP Intercity o nazwie “Kopernik” i według mnie, był to strzał w 10, bo naprawdę odpoczęliśmy po ciężkim tygodniu. I cenowo podróżując w 2 osoby bardziej się opłacało niż jazda autem.

stacja kolejowa Bydgoszcz

Koszt biletu: przy wcześniejszej rezerwacji podróży – bilet z Warszawy do Bydgoszczy można kupić za 41,30 zł.

Samolotem

Nie jestem fanem latania jeśli docelowe miejsce jest blisko i zajmuje mniej niż 5 godzin podróży lądem, ale na potrzeby notki sprawdziłam, jak wygląda połączenie z Warszawy do Bydgoszczy. Jak się okazuje nie ma takich:P Można kombinować lot do Poznania, ale to się po prostu nie opłaca, bo podróż z Poznania do Bydgoszczy zajmuje ok 2h – nic nie zyskujemy.

GDZIE NOCOWAĆ W BYDGOSZCZY

Ceny noclegów wahają się w granicach 130 zł – 300 zł za noc w zależności od lokalizacji i standardu. My wybraliśmy apartament Katarynka, który mieścił się na Starym Rynku. Apartament był w bardzo przyzwoitym standardzie z widokiem na rynek, a obsługa bardzo miła i kompetentna.

Apartamenty Katarynka - Bydgoszcz

W tym samym budynku na dole znajduje się restauracja, która jest uznawana za jedną z lepszych w Bydgoszczy. Nocując w apartamentach jest możliwość zamówienia jedzenia do pokoju 🙂 Jedyny minus tej lokalizacji to sąsiadujące kluby nocne, które dają się we znaki, o czym już wspomnieliśmy opisując fakty na temat Bydgoszczy.

Koszt za noc: 240 zł

CO ZWIEDZAĆ W BYDGOSZCZY

Poniżej opisane atrakcje należą do Szlaku Wody, Przemysłu i Rzemiosła TeH2O – szlak, który łączy historię 15 atrakcji wpisanych w przestrzeń miasta związanego z wodą. W opisywanych miejscach poznacie historię mieszkańców Bydgoszczy: rzemieślników, przedsiębiorców, społeczników, którzy mieli wpływ na rozwój miasta. My niestety nie zdążyliśmy zobaczyć wszystkich punktów szlaku, lecz jeśli zatrzymujecie się w Bydgoszczy na dłużej, koniecznie zajrzyjcie do wszystkich lokalizacji.

mapa turystyczna Bydgoszczy
Artur zwiedza Bydgoszcz

EXPLOSEUM – wybuchowe muzeum – wytwórnia dynamitu

Miejsce ulokowane na obrzeżach miasta. Najwygodniej dotrzeć tam samochodem, ale jeśli tak jak my dotarliście do miasta innym środkiem transportu, bez obaw, komunikacja miejska też tam dojeżdża. Z centrum można dojechać tramwajem 4 do ostatniej stacji, a następnie przesiąść się w autobus 68E i również dojechać do ostatniej stacji. Trochę czasu to zajmuje, ale zaraz przekonacie się, że warto.

exploseum - Bydgoszcz atrakcje

Exploseum, zwany kiedyś DAG Fabrik Bromberg, to unikalny kompleks budynków przemysłowych z czasów II wojny światowej. Kompleks zawiera autentyczny ciąg technologiczny, stanowiący dawną linię produkcyjną nitrogliceryny. Cały szlak zwiedzania stanowi prawie 2 kilometry wielopoziomowych tras nadziemnych i podziemnych tuneli. Pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami przemieszacie się za pomocą magnetycznej karty, która otwiera kolejne drzwi. Uważajcie, by jej nie zgubić, bo nie wyjdziecie!

Mapa zwiedzania Exploseum
exploseum - Bydgoszcz atrakcje

Na  początku trasy poznacie historię Alfreda Nobla – jego życie rodzinne, pasję do odkrywania, etapy powstawania dynamitu. Dalej odkryjecie historię fabryk DAG, ich rozmieszczenie, dowódców, itp. Wystawy są interaktywne, można dotykać eksponaty i oglądać ciekawe filmiki lub słuchać opowieści wydobywających się z głośników. Kontynuując zwiedzanie, poznacie historię tworzenia broni i uzbrojenia, historię zakładów i niewolniczej pracy ludzi. Wystarczy podążać za strzałkami i odkrywać nowe miejsca.

exploseum - Bydgoszcz atrakcje

Exploseum z pewnością przypadnie do gustu wszystkim fanom historii i wojskowości. Warto umówić wcześniej przewodnika, należy to zrobić dzwoniąc pod numer 883 366 056. Przewodnik może wcielić się w historyczną postać (do wyboru: Alfred Nobel, partyzant, robotnik przymusowy lub strażnik fabryki). My niestety nie zdążyliśmy i bardzo żałujemy. Na zwiedzanie muzeum przeznaczcie sobie minimum 2 godziny.

exploseum - Bydgoszcz atrakcje
exploseum hasło
exploseum - Bydgoszcz atrakcje

Koszt biletu: 0 zł (w sobotę) 12 zł w pozostałe dni
Koszt biletu z przewodnikiem: 20 zł

Muzeum Mydła i historii brudu

Muzeum mydła i historii brudu
Bydgoszcz Muzeum Mydła i Brudu

W zasadzie to była kluczowa atrakcja, którą chcieliśmy odwiedzić planując wyjazd do Bydgoszczy. Zdecydowanie warto. W przewodniku po Bydgoszczy jest wpisana jako atrakcja dla dzieci, ale uwierzcie mi dorośli też będą mieć niezłą frajdę. Wycieczka trwa 1 godzinę i jest podzielona na 2 części. Najpierw każdy przygotowuje swoje własne mydełko. Można wybrać ulubiony kolor, aromat, dodatki. Następnie przewodnik oprowadza wszystkich po wystawie i opowiada historię mydła i brudu od czasów starożytnych do PRLu.

Muzeum Mydła i Historia Brudu
Muzeum Mydła i Historia Brudu

W trakcie wycieczki można dowiedzieć się sporo ciekawych faktów takich jak:

  • jak załatwiali się wielcy monarchowie oraz co skrywał pod spodem królewski tron,
  • jak wyglądały łaźnie w X wieku,
  • dlaczego Francuzi wymyślili perfumy, puder do twarzy i peruki,
  • dlaczego ludzie w XV w. przestali się myć.

Nie będę wszystkiego zdradzać, bo liczę że sami udacie się do Muzeum Mydła. Na sam koniec wycieczki otrzymacie swoje pamiątkowe mydełko. Muzeum cieszy się sporą popularnością, dlatego warto dokonać wcześniejszej rezerwacji pod numerem (52) 515 70 15. Muzeum jest czynne codziennie od godziny 10:00 do 18:00.

mydła do kupienia muzeum Mydła Bydgoszcz

Koszt całej wycieczki to 12 zł – tanio jak barszcz.

Wieża Ciśnień w Bydgoszczy

Bydgoszcz atrakcje

Piękna wieża zbudowana w 1900 roku z czerwonej cegły o wysokości 45 m. W środku bardzo nowoczesna. Poznacie tu historię bydgoskich wodociągów. Wieża składa się z paru pięter. Na pierwszym znajdziecie drewniane rury wodociągowe, żetony na wodę czy historyczne wanny i toalety.

Z tego miejsca można wejść wyżej na drugie piętro, do galerii obrazów lub na taras widokowy usytuowany na wysokości 38 m, z którego rozciąga się widok na całą Bydgoszcz. Wieża czynna jest od poniedziałku do czwartku od 11:00 do 16:00 oraz w weekendy między 13:00 a 17:00.

galeria Wieża Ciśnień Bydgoszcz
widok z wieży ciśnień w Bydgoszczy

Koszt biletu: 5 zł

Wyspa Młyńska

Wyspa młyńska Bydgoszcz

Wyspa Młyńska, zwana potocznie Wenecją Bydgoską, to wyspa muzeów i zarazem ulubione miejsce do spacerów i odpoczynku bydgoszczan. Znajdziesz tu takie ośrodki jak: Europejskie Centrum Pieniądza, Muzeum ze Zbiorami Archeologiczne czy Galerię Sztuki Nowoczesnej. Odkryjesz tu niepowtarzalne zabytki, które przybliżą kulturę materialną dawnych mieszkańców Bydgoszczy.

wyspa młyńska Muzeum okręgowe
europejskie centrum pieniądza - wyspa młyńska bydgoszcz
Wyspa Młyńska atrakcje Bydgoszczy

Koszt biletu: 0 zł – w sobotę na stałe wystawy
Koszt biletu zbiorczego (do wszystkich muzeów w tym Exploseum bez przewodnika): 12 zł

Warzelnia Piwa Bydgoszcz

Tu niestety nie udało nam się dotrzeć z powodu braku wcześniejszej rezerwacji, ale wszystko jest do nadrobienia. To względnie nowa atrakcja bo warzelnia funkcjonuje od 2011 roku i jej zadaniem jest wskrzeszenie bydgoskich idei warzelnictwa. Kiedyś w Bydgoszczy funkcjonowało ok. 10 browarów oraz parę mniejszych punktów produkujących piwo. W XV w. Bydgoszcz była największym producentem piwa w regionie, a złoty napój był znany w całym kraju. Między XV a XVII w. największy zbyt miał w mieście browar zamkowy.

W trakcie zwiedzania natraficie na stylowe butelki, miedziane instalacje oraz zabytkowe wnętrza. Ważnym punktem programu jest też degustacja wyprodukowanego na miejscu piwa oraz opowieść doświadczonego piwowara, który odsłania tajniki produkcji. Warzelnia jest otwarta codziennie od godziny 12:00 . Czas zwiedzania to ok 2 godziny.

Spotkanie z Twardowskim

ulice Bydgoszczy
Ulice Bydgoszczy - rynek

Na sam koniec – 2 minutowa atrakcja dla dzieci – spotkanie z czarnoksiężnikiem Janem Twardowskim. Codziennie o godzinach 13:13 i 21:13, na Starym Rynku 15, w oknie na najwyższym piętrze pokazuje się postać sarmaty, która kłania się i pozdrawia zebranych.

Więcej zdjęć z Bydgoszczy

Poniżej dodajemy galerię zdjęć z naszych spacerów – no sami musicie przyznać, że Bydgoszcz jest pięknym miastem

PODSUMOWANIE

Bydgoszcz to bardzo ciekawe i piękne miasto, które ma wiele do zaoferowania. My wybraliśmy tylko część atrakcji, a można tu robić o wiele więcej ciekawych rzeczy w sezonie letnim m.in. przejazd wodnym tramwajem (działa od Maja). Miasto jest zadbane, zamkowe i ma niepowtarzalny klimat. Jak sami widzicie atrakcje nie są drogie i można wybrać rodzaj spędzania czasu według własnych preferencji. My do Bydgoszczy na pewno wrócimy, tym razem z większą ekipą.

Jeżeli jesteście w okolicy i macie wolnych kilka dni polecamy Toruń, jest tam również cała masa atrakcji.

Leave A Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.