Wyspa Olchon atrakcje na 2 dni

Gratulujemy, po ciężkich dniach/ godzinach podróży spędzonych w pociągu, samolocie lub marszrutce przedsiębiorczego Mirka handlarza udało Wam się dojechać do miejscowości Chużyr (to największe miasto na wyspie, do którego trafiają wszyscy turyści).

wyspa Olchon - atrakcje

Zakładam, że po wyboistej trasie z pewnością będziecie chcieli pierwszego dnia odpocząć i naładować baterie na zwiedzanie i właśnie to Wam rekomendujemy, bo czeka tu na Was kawał pięknej wyspy do odwiedzenia. Na zachętę, minutowy filmik z ujęciami z nad Bajkału. 

Trochę faktów o Bajkale

To najgłębsze i najstarsze jezioro na Świecie, ale to za pewne już wiesz 🙂 Jego najgłębszy punkt sięga aż 1642 m głębokości! Ponoć sam wielki przywódca Putin, schodził tu w swojej łodzi podwodnej.

Jezioro stanowi jedną z największych rezerw wody pitnej na Świecie. Ponoć w razie kryzysu może zaspokoić 20% populacji. Paradoksem jest, że mieszkańcy wysp znajdujących się na jeziorze nie korzystają z czystej wody, tylko dowożą sobie butelkowe wody z lądu.

wyspa Olchon - atrakcje blog

Bajkał to też dom dla tysięcy gatunków zwierząt. Znajdziecie tu ok. 1550 gatunków zwierząt. My staraliśmy się wypatrzeć Bajkalskie foki, niestety wszystkie się pochowały. W zamian za to przyszedł do nas lisek (zdjęcia niżej w artykule), który grzecznie czekał na spady z naszego obiadu 🙂

Pierwsza elektryczność na wyspie Olchon została wprowadzona w 2004 roku (nie tak dawno temu 😮 )

Długość linii brzegowej Bajkału to 2100 kilometrów! To niemal tak, jakbyście chcieli przejść na piechotę z Warszawy do Aten.

Miejscowość Chużyr – atrakcje które będziecie mieć pod nosem

Skała szamanka (Burchan)

skała szamanka - olchon

Główna atrakcja miejscowości i wizytówka Bajkału, gdzie przychodziliśmy codziennie na najpiękniejszy zachód słońca. Miejsce święte, uważane przez wyznawców szamanizmu za jedno z 9 najświętszych miejsc Azji.

Znajdziesz tu piękne klify, kolorowe totemy i słynną skałę, na którą ponoć kobiety mają wstęp zabroniony! Sporo osób przychodzi tu pomodlić się i zostawić pieniążek na szczęście.

szamanka i szamańskie totemy olchon
atrakcje wyspy olchon

Wstęp: za free

TIP: koniecznie przyjdź na zachód słońca – zdecydowanie najpiękniejszy jaki widziałam w życiu! A troszkę już ich widziałam. Sprawdź wcześniej w Internecie o której godzinie rozpocznie się zachód.

zachody słońca na wyspie olchon

TIP 2: Zwiedzając Olchon na jesieni lub zimą, koniecznie ubierz się ciepło „na cebule”. Na skale bardzo mocno wieje i po 15 minutach czujesz, że zamieniasz się w sopel. My na nasze spacery nawet zabieraliśmy termos z ciepłą herbatą – polecamy ten patent 🙂

olchon zachód słońca

Plaża w okolicy Skały Szamana

Po prawej stronie skały znajduje się bardzo fajna plaża z łatwym dostępem do jeziora. W sezonie letnim sporo ludzi decyduje się na kąpiel. Jeśli lubisz leniwe spacery, skieruj się na prawo od skały, gdzie znajdziesz też długi rząd totemów i zejdź schodami do plaży. Tuż pod skałą jest ukryty wrak łodzi.

olchon atrakcje wyspy
olchon plaza na wyspie

Kościół na klifie

Malutki kościół prawosławny, wzniesiony na szczycie góry. To od niego rozpoczęliśmy spacer po mieście. Dużo o nim nie wyczytaliśmy, więc nie będziemy dopisywać sztucznej historii jedynie to, że znajduje się w fajnej lokalizacji, z której widać ładny widok na miasto, jezioro i port.

Port morski z namiotem cyrkowym

Spacerując po mieście, z oddali zobaczycie wieki namiot cyrkowy, który zlokalizowany jest obok portu z kolorowymi łódkami.

stare wraki olchon atrakcje
olchon atrakcje bajkału

Jeśli zdecydowaliście się odwiedzić wspomniany wyżej kościół, skierujcie się na lewo w stronę klifu, gdzie zobaczycie klimatyczny port z góry. Warto zbliżyć się do obserwowanych łodzi. Cześć z nich to wraki, ale jakie piękne! Przyjrzyjcie się ich konstrukcji i malunkach na kadłubach 🙂

namiot cyrkowy na wyspie olchon

Zaraz obok portu znajduje się wspomniany wcześniej namiot cyrkowy. Wyglada na opuszczony i mroczny, ale właśnie takie jest miasto – zbudowane z różnych niepasujących rzeczy, czasem wyglądających, jak z odzysku.

Spacer z lokalnymi psami 

Na spacer po mieście warto zabrać lokalnego przewodnika, który zaprowadzi Cię w bardzo ciekawe miejsca. Nasza sunia, którą nazwaliśmy „kierowniczką”, nie opuszczała nas na krok i często prowadziła w ciekawe miejsca warte zwiedzenia 🙂 

lokalne psy na wyspie olchon - atrakcje

Za drobna opłata w postaci parówki, możecie w przyjemnym towarzystwie pozwiedzać Chużyr. Dodatkową zaletą kierowniczki jest to, że przegoni wszystkie inne zwierzęta, by zrobić przejście (włącznie z leniwymi krowami, które leżą przy płotach i słupach elektronicznych). 

Rowerowa przejażdżka

Jeśli lubisz crossowa jazdę na rowerze, pokochasz miejskie drogi na Olchonie. Liczba wzniesień, ukrytych dziur i piasków jest imponująca. Sporo ludzi decyduje się na zwiedzanie wyspy za pomocą rowerów, pamiętaj jednak, że na drogach panuje zasada: większy ma pierwszeństwo, więc uważaj na pędzące UAZ-y, które za nic mają wyboje i dziur w drogach. Kierowcy jeżdżą jak szaleni i zostaje po nich tylko kurz. 

jazda rowerem po wyspie olchon - bajkał atrakcje

Rower można pożyczyć na godziny lub na cały dzień.
Cena wypożyczenia roweru: 500 rubli za cały dzień, 120 rubli za godzinę.

jazda rowerem po wyspie olchon - bajkał atrakcje

Północno – Wschodnia cześć wyspy – Stepy, lasy i malownicze klify

UAZ- safarii na wyspie Olchon

Warto wybrać się na tak zwane UAZ-safari, które zwiozą nas w miejsce, gdzie jezioro Bajkał jest najgłębsze. Po drodze będzie też parę fajnych stopów:  skalistych przylądkach Trzej Bracia i Choboj oraz w urokliwej dolince Uzury nad brzegiem Bajkału, gdzie kierowca ugotuje dla Was zupę z Omula – tradycyjnej ryby łowionej w Bajkale.

atrakcje na Olchonie
wyspa olchon - atrakcje Bajkału

Samo pokonywanie lasów w radzieckim UAZ-ie było dla nas super przeżyciem, dlatego wycieczka była warta swojej ceny.

stare UAZy na wyspie Olchon

W trakcie naszego obiadu, zupełnie znikąd pojawił się lisek, który towarzyszył nam przy uczcie. To niesamowite jak bardzo był oswojony był z turystami i podchodził do nas tak blisko.

Po drodze spotykaliśmy wolne konie, owce i inne zwierzęta. To była super wycieczka. Nasz kierowca był też bardzo cierpliwy i gdy tylko prosiliśmy o postój bez problemu zatrzymywał auto na poboczu a my mogliśmy latać dronem 🙂

transport na wyspie Olchon na Bajkale

Koszt wycieczki: 1100 rubli + 100 rubli (koszt wjazdu do parku)
Czas: pół dnia

Pomimo upierdliwości związanej z dojechaniem do miasteczka Chużyr (czytaj wpis Wyprawa nad Bajkał jak się przygotować) , samą destynację uważamy za jedną fajniejszych w trakcie naszej całej wyprawy. To miejsce jest z innej epoki. Czuliśmy tu pozytywne wibracje i taki wewnętrzny sielankowy spokój i bezpieczeństwo. Przyroda, zwierzęta i ludzie bardzo zachęciły nas do powrotu i mamy nadzieję jeszcze kiedyś tu wrócić. Ponoć w miesiącach czerwiec i lipiec stepy są pokryte kwiatami (to może być super widok)

Leave A Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.