Wyprawa nad Bajkał – jak się przygotować?

Zanim wyruszyliśmy nad Bajkał zrobiliśmy spory rekonesans, w jakie miejsce powinniśmy się udać, żeby w największym stopniu poczuć klimat. Postarać się zrobić równie genialne zdjęcia, jakie widzieliśmy z nad najgłębszego jeziora na Świecie.

Padło na wyspę Olchon, która co tutaj dużo mówić, urzekła nas bardzo mocno, a wycieczkę tam uważamy za najlepszą jaką zrobiliśmy na terytorium Rosji. Chcielibyśmy Wam przedstawić praktyczne elementy, o których musicie pamiętać, przed dotarciem na wyspę Olchon. Co ze sobą zabrać, gdzie spać i w jakiej porze jechać nad Bajkał?

Bajkal-praktycznie

Więcej o tym, co oglądać na Olchonie przeczytacie w naszym drugim poście o atrakcjach bajkalskiej wyspy.

Jak dostać się nad Bajkał i na Olchon?

Obstawiamy, że 95% z Was będzie docierało nad Bajkał z Irkucka, po podróży koleją transsyberyjską. Proponujemy Wam jeden techniczny dzień w stolicy Syberii, żeby zorganizować się na dalszą trasę i szybko obskoczyć atrakcje w Irkucku.

Nad Bajkał można się też dostać przylatując z Moskwy – czas takiego lotu to prawie 6h, a cena za lot Moskwa-Irkuck waha się od 500 do 1000 zł.

Jesteście już w Irkucku i jakoś przydałoby się dostać nad Bajkał? Jest kilka opcji, jednak prawie wszystkie kręcą się wokół busików. Jak zorganizować busa na Olchon?

 1. Zapytajcie w miejscu gdzie śpicie w Irkucku, o busa nad Bajkał. Po nas taki bus podjechał pod apartament i odstawił w to samo miejsce – koszt 1200 RUB
 2. Możecie kupić bilety w informacji turystycznej – koszt 1100 RUB
 3. Możecie kupić bilety na dworcu autobusowym, nam się jednak to nie udało, nie znamy rosyjskiego.
 4. Być może miejsce Waszego noclegu nad Bajkałem zaproponuje Wam firmę, która Was dowiezie.
 5. Można dojechać tam taxi, ale koszt jest x 2 co busik

Najciekawsze jest to, że nawet zamawiając busa z hotelu, pojedziecie jeszcze na dworzec i pod informację turystyczną, my w ten sposób straciliśmy 1,5h jeżdżąc po mieście – masakra. Jedyny plus był taki, że wybraliśmy sobie miejsca w autobusie, co przy obłożeniu 100% okazało się super ważne.

Uaz-rosja

W sumie czas przejazdu na Olchon to prawie 6h, bus jest przeważnie zawalony ludźmi do granic możliwości, a część rzeczy ląduje na dachu. Kierowcy busów (jako wyrachowani Janusze biznesu) robią też za lokalnych kurierów tele-zakupów mango odbierając i dostarczając przesyłki – tak z Wami na pokładzie. Dodatkową atrakcją jest przegląd muzyczny lokalnych list przebojów.

Oprócz tego można wybrać trasę wodolotem do Ulan Ude albo kontynuować podróż koleją w tamtą stronę. Jednak Olchon w 100% zaspokoił nasze potrzeby oglądania przyrody nad Bajkałem, więc więcej pozostałych lokalizacji już nie badaliśmy.

olkhon-wycieczka

Co spakować i ile dni zostać nad Bajkałem?

Zacznijmy od tego, w co się spakować? Proponujemy Wam spakować się w mniejsze plecaki. Większość miejsc do spania nad Bajkałem jest stosunkowo mała, a wielkie plecaki zabiorą wam sporo powierzchni. Jeśli macie np. szanse zostawić swoje rzeczy do uprania w Irkucku, a następnie je odebrać przy powrocie to rekomendujemy takie rozwiązanie.

Co spakować na wyprawę nad Bajkał?

Chużyr-zwiedzanie

Poniżej przedstawiamy listę rzeczy, które naszym zdaniem są niezbędne:

 1. Gotówkę – na wyspie nie ma bankomatów, więc miej ze sobą odłozone ruble!
 2. Ciepłe buty trekkingowe – w zależności od tego kiedy jedziecie proponujemy dopasować ich stopień grubości i utrzymywania ciepła. Jednak od razu uprzedzamy Was, że po Olchonie w japonkach nie pochodzicie, w zwykłych adidasach też może być trudno. Ma to związek z tym, na wyspie nie ma w ogóle dróg asfaltowych.
 3. Termos – na wycieczki po wyspie, które Wam proponujemy dobrze mieć coś ciepłego, żeby się zagrzać, jeśli wyjeżdżacie poza Chużyr weźcie ze sobą coś do picia i jedzenia, sklepów na wyspie poza Chużyrem praktycznie nie ma.
 4. Power banki – temperatury na wyspie powodują to, że elektronika szybciej umiera, proponujemy Wam zabranie powerbanka, który będziecie mogli schować do kieszeni i który poratuje Wasz telefon w kryzysowej sytuacji.
 5. Ciepłe rzeczy – na wyspie naprawdę bardzo mocno wieje, chustka zabezpieczająca przed wiatrem, to dla nas niezbędnik w trakcie podróży na Olchonie, rzadko bywa się, w aż tak wietrznym miejscu. Noce należą do pięknych, ale też bardzo zimnych dlatego warto mieć ze sobą odzież termiczną.
 6. Żel antybakteryjny, po wyspie biega masa psów, a jeśli tak jak Bober, nie potrafisz się opanować od głaskania to żel antybakteryjny będzie niezbędny.

Ile dni spędzić nad Bajkalem?

My byliśmy 3 noce i naszym zadaniem to jest minimum: pierwszego dnia dotrzecie do Chużyr około 15:00 – 16:00, drugi dzień naszym zdaniem warto przeznaczyć na spacer po okolicy, trzeci dzień wycieczka na północ, czwarty dzień wyjazd do Irkucka jest około 9 rano. Jeśli chcielibyście pojechać na południe wyspy to zostańcie na 4 noce.

Gdzie spać nad Bajkałem?

Miejscem, które Wam rekomendujemy na Olchonie jest Guesthouse Otdykh. Znajduje się on na wjeździe do miejscowości, ale nie przejmujcie się tym wcale, tutaj wszędzie da się dojść na piechotę. Właścicielka jest niesamowicie przyjemną osobą, która zorganizuje Wam wszystkie wycieczki, o których możecie przeczytać w naszym kolejnym poście. Plus rozmawia po angielsku. Posiłki, które będzie mogli tam zjeść (za dodatkową opłatą), jak dla nas były jednymi z najlepszych w Rosji.

nocleg nad bajkałem
tu spaliśmy 🙂

Właściciele mają bardzo przyjazne psiaki, które będą Was zabawiać cały czas. Jeden z nich zabrał na spacer po mieście. Zawsze doceniamy naszych dobrych przewodników więc paróweczka się należała.

Jakie pory roku są najlepsze, żeby dotrzeć na Olkhon?

My byliśmy na Olchonie w środku października, co jest już trochę późnym terminem i temperatura była okolicach -3 do 5’C. Pewnie przyjechanie w połowie września byłoby idealnym terminem. Ponoć w lato można nawet pływać w jeziorze 🙂

zdjęcie Sergey Pesterev

W zimie Bajkał całkowicie zamarza!

Jeśli mróz Wam nie przeszkadza to wtedy polecamy wybrać się w grudniu-marcu, kiedy Bajkał jest zamarznięty, a ujęcia z nad niego są przepiękne. Można wtedy po nim jeździć samochodem: są otwierane tzw. zimniki – drogi na lodzie, po których można przejechać z jednego brzegu jeziora na drugi.

Najbardziej ryzykowny wydaje się listopad, dlatego, że może być już bardzo zimno, ale jezioro jeszcze nie zamarza.

Jaki budżet przeznaczyć na wyjazd nad Bajkał?

 1. Na nocleg wydaliśmy około 75 zł za noc za osobę.
 2. Transport w dwie strony to koszt 2000-2400 RUB (115-140 zł).
 3. Koszt wycieczek od 900 do 1200 RUB (50-70 zł).
 4. Ceny za produkty w sklepie na Olchonie są wyższe o około 10-15% wyższe niż poza wyspą.

Bajkał jedna z najpiękniejszych wycieczek

Naszym zdaniem była to jedna z najfajniejszych wycieczek, jakie odbyliśmy w całej naszej podróżniczej karierze, Dojazd jest uciążliwy, ale widoki na miejscu zrekompensują Wam wszystko ?

Leave A Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.