Irkuck – co zwiedzać? Atrakcje w mieście

Dotarliście do Irkucka i zastanawiacie się co robić, w mieście słynącym z Kolei Transsyberyjskiej oraz z tego, że rusza się z niego oglądać wspaniałe jezioro Bajkał. Czy w ogóle jest co zwiedzać w Irkucku? Już śpieszymy z odpowiedzią i propozycją największych atrakcji i trasy spaceru po Irkucku.

irkuck-co-zwiedzać

ulice Irkucka

Jaki jest Irkuck?

Irkuck był pierwszym miastem w Rosji, które widzieliśmy po Moskwie oraz Sankt Petersburgu. Nie liczę tutaj 30 minutowego spaceru w okolicach dworca w Nowosybirsku. Nie znajdziecie tutaj gigantycznych arterii, dziesiątek monstrualnych budynków rządowych czy gigantycznych blokowisk mieszkalnych. Mi do końca życia Irkuck będzie kojarzyć się z tym, jak jechaliśmy po zmroku w zaparowanej taksówce z lat 70-tych. Byliśmy przyładowani plecakami, które nie zmieściły się do bagażnika. Z kolei z głośników wydobywała się muzyka, w której jedynym tekstem, który rozumieliśmy było „Błagam Władziu”. Z 70-letniego taksówkarza, który wiózł nas przez „swoje miasto” tryskał umiarkowany optymizm, ale również duma z tego, co było słychać w głośnikach i tego co było widać było przez jego przednią zaparowaną szybę. A nie było to nic innego jak obraz średniej wielkości polskiego miasta z przełomu lat 80-90.

zwiedzanie-irkucka-prl
Irkuck-zwiedzanie-miasta

Pomimo prześmiewczych przydomków “najbrzydszego miasta”, postanowiliśmy dać mu szansę i udać się na spacer. Wyszukaliśmy w przewodniku najważniejsze atrakcje i ruszyliśmy w trasę po betonowym mieście. Irkuck oceniamy bardzo przez pryzmat naszego spaceru, który mimo pięknej pogody nie zachwycił nas. Może miało na to wpływ to, że już na początku dwójka z naszej czwórki została ochlapana wodą z kałuży, a duża część chodników w mieście przypomina ser szwajcarski. Dodatkowo Lenin, który zerka na Ciebie na każdym kroku penetrując zaułki miasta, sprawia, że czujesz się dziwnie.

Irkuck – atrakcje w mieście

Jednak dosyć pastwienia się nad Irkuckiem, czas na konkret, bo 80% z Was po to czyta ten post. Jeśli akurat jesteście w Irkucku na pewno proponujemy Wam wyjść z apartamentu niż siedzieć i zamulać. Chociaż jeśli dotarliście na Syberię koleją transsyberyjską na pewno chwila oddechu Wam się przyda.

Irkuck – Cerkiew Kazańskiej Ikony Matki Boskiej

To jedyna atrakcja, która znajduje się na obrzeżach ścisłego centrum, dlatego to właśnie od niej postanowiliśmy rozpocząć zwiedzanie. 

Sobór znajduję się po drugiej stronie rzeki w Irkucku, żeby do niego dotrzeć musicie przejść wąskim chodnikiem przy dosyć ruchliwej drodze. Charakterystyczną niebieską kopułę zobaczycie już z kilkuset metrów. Miejsce, w którym znajduje się Cerkiew, nie wygląda na najbardziej reprezentacyjne, co podkreśla bliskość centrum handlowego, przypominającego warszawską „Bartycką”.

Sobór został wybudowany w 1892 roku, jednak cerkiew podobnie, jak wiele w Rosji, była momentami zamykana i miała wiele innych zastosowań. Prace remontowe w Cerkwi zaczęto realizować w 1990 roku, dlatego budynek wygląda na dosyć „świeży”. Nam osobiście się podobała, zbyt wielu turystów do niej nie dociera, co daje względny spokój zwiedzania.
Wstęp do cerkwi jest bezpłatny.

Drewniane domy w Irkucku

Następnym krokiem była wyprawa do informacji turystycznej, która znajduje się w dzielnicy charakterystycznych drewnianych domów. Jest ich tutaj pełno, także poruszając się po tym rejonie nie sposób na nie trafić.

Architektura Irkucka wyróżnia się starą drewnianą zabudową, licząca ponad 100 lat. Ozdobne okiennice, kolorowe fasady i drewniane rzeźby, to elementy które wyróżniają architektoniczny styl miasta, który został nazwany “drewnianymi koronkami Irkucka”.

Problemem miasta i całego terenu Przybajkala, jest to, że ulokowane jest na wiecznej zmarzlinie, co sprawia, że budynki bez głębokich fundamentów (te piękne kolorowe, drewniane chatki) przy okresie roztopów zapadają się pod ziemię. Przechadzając się po mieście z łatwością spotkasz domki, których okna są już na poziomie ulicy.

Punkt informacji turystycznej

W punkcie informacji turystycznej można wreszcie porozmawiać po angielsku i poprosić o pomoc z zakupem biletów na Wyspę Olchon lub do innych okolicznych miast. Na dworcu autobusowym ciężko się dogadać stąd polecamy kontakt z paniami z biura.
Dodatkowo znajdziesz tu również sklepik z pięknymi gadżetami i pamiątkami z Syberii oraz pocztówkami, które można zakupić i od razy wysłać! Pani za symboliczną opłatą je dla nas wysłała, doszły ?Także warto się tu zatrzymać na dłużej.

Moskiewski Łuk Triumfalny 

Warto udać się na dalszy spacer w stronę rzeki Angary, gdzie znajdziecie Moskiewskie Łuk Triumfalny, który aż pachnie nowością,  bo został odbudowany w 2011 roku.

Pierwszy Łuk triumfalny w Irkucku powstał w 1813 roku, z okazji dziesięciolecia wstąpienia na tron Aleksandra I. O konstrukcje nikt należycie nie dbał i w wyniku trzęsienia ziemi, w 1912 roku, jej stan jeszcze się pogorszył. Nie znaleziono środków na renowacje, a w 1922 roku podjęto decyzję o likwidacji bramy.

Brama była w ówczesnych latach jednym z wyższych budynków w mieście, który odgrywał kluczową rolę i pełnił wiele funkcji.  Na poziomie 1 czyli parterze (przeczytaj nasze ciekawostki po Rosji) witano gości przybywających do miasta, 2 poziom to wartownia, 3 to poziom obserwacyjny, a na samej górze znajdowała się herbaciarnia.

Zielony szlak spacerowy

Chwilę przed dojściem do Łuku włączycie się w zielony szlak spacerowy liczący ponad 7 km. Jego mapę znajdziecie poniżej. Trasa spacerowa jest oznaczona zieloną linią pomalowaną na chodniku. Nie musicie go przechodzić całego, ale pokażemy Wam kilka miejsc, koło których warto przejść.

Zielona-trasa-spacerowa

Mapa po zielonej i czerwonej linii spacerowej: 

Jako kolejny punkt proponujemy Wam przejść się chwilę wybrzeżem wzdłuż Angary, do pomnika Yakovu Pokhabovu, i w ten sposób znajdziecie się w rejonie, gdzie bardzo mocno dominują najstarsze kościoły w mieście.

My nie mieliśmy siły na ich zwiedzanie od środka, ale dla chętnych znajdziecie tutaj aż 3:

  • Sobór Objawienia Pańskiego w Irkucku,
  • Cerkiew Zbawiciela – biały budynek z dwoma wieżyczkami,
  • Katedra rzymsko-katolicka, sławna z koncertów organowych.

Idąc dalej zobaczycie budynek administracyjny regionu,  który jest gigantyczny i tak monstrualny, że można się go mocno przestraszyć. Po drodze za pewne miniecie też pomnik Lenina. Trzymając się zielonej linii, przejdziecie obok głównych i najatrakcyjniejszych budynków w mieście. Nas nie porwały i dlatego dosyć szybko udaliśmy się na najładniejszą ulicę na “irkuckie Krupówki”- ulicę Sedovą

Ulica – Sedova – najładniejsza ulica w Irkcuku

 Na ulicę wejdziecie od strony charakterystycznego pomnika syberyjskiego tygrysa (Babra) trzymającego w zębach martwego sobola- wizytówki miasta. Za pomnikiem rozciąga się charakterystyczna dzielnica Irkuckaja Sloboda (zwana też 130 dzielnicą), gdzie w nowoczesny sposób otworzono drewniane domy. Znajdziecie tu niezliczoną liczbę restauracji oraz klubów nocnych. A Wasz spacer zakończy się na centrum handlowym. Jeśli planujecie zakupy spożywcze, to market znajdujący się na najniższym poziomie jest do tego idealny. Jeśli chcielibyście sobie przypomnieć polskie marki to swoje sklepy ma tutaj grupa LPP (Cropp, Reserved).

Gdzie jeść w Irkucku?

Z czystym sumieniem możemy Wam polecić restauracje, która nazywa się: Rassolnik, to idealne miejsce jeśli chcecie spróbować klasycznej rosyjskiej kuchni. Restauracja jest kulinarnie taką legendą, jak Bazyliszek w Warszawie. Zdecydowanie polecamy Wam zamówić herbatę, którą piję się z buta. Nie przestraszcie się tylko szatniarza w dresiku. Restauracja należy do bardziej eleganckich, więc jeśli nie chcecie zbyt mocno przykuwać spojrzeń, lepiej założyć koszulę. Restauracja znajduję się przy ulicy równoległej do Sedovej (3 IyulyaSt. 3,).

My przetestowaliśmy jeszcze wietnamską restaurację (mieliśmy ochotę na coś innego) w centrum handlowym na Sedovej, polecamy jeśli macie ochotę na inne smaki.

Gdzie spać w Irkucku?

My wybraliśmy Apartamenty Berezka, pokoje są przestronne, co jest niezmiernie ważne po ścisku w Transsibie. Zjecie tutaj całkiem smaczne śniadanie, jak na Rosję. Obsługa jest bardzo miła. Apartament ma podstawową wadę, strasznie niesie się muzyka, z któregoś z okolicznych klubów, gdzie jakiś debil ma wystawiony głośnik na zewnątrz, który nieustannie gra przez całą noc 🙁  A niestety ciężko się walczy z jet lagiem jak do 5 rano leci muzyka za oknem. 

Transport z dworca do centrum Irkucka

Do Irkucka, dotarliśmy Koleją Transsyberyjską. Na dworcu będzie mnóstwo taksówkarzy, którzy będą chcieli zawieźć Was do centrum miasta za 1000 RUB. Z dworca jest to max. 3-5 km. Taksiarze urządzają polowanie na turystów już na dworcu. Jest pewnego rodzaju zmowa cenowa i wszyscy mówią taką samą kwotę. Udało nam się znaleźć jednego taksówkarza za 500 RUB. Wydawało nam się, że zapłaciliśmy dobrą kwotę.

Jednak póżniej okazało się, że taksówka na lotnisko (2 razy dłuższa trasa) kosztowała jeszcze mniej, bo 230 RUB, więc trochę zbaranieliśmy. Dlatego polecamy Wam korzystać w Rosji z aplikacji Gett – dzięki niej zaoszczędzicie dużo na przejazdach – w Irkucku Uber nie działał.

transport-irkuck

Irkuck miasto na 1 dzień

Na zwiedzanie całego Irkucka warto przeznaczyć 1 dzień, nie więcej. Zdecydowanie rekomendujemy taką przerwę, jeśli podróżowaliście przez parę dni koleją, bo warto rozprostować nogi i odetchnąć “świeżym powietrzem”. Irkuck ze względu na swoje strategiczne położenie względem kolei transsyberyjskiej i Bajkału przyciąga turystów bardziej, jako centrum tranzytowe, niż obfitujące w atrakcje miasto. 

Leave A Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.