Rosja – przygotuj się do wyjazdu

W tym poście opowiemy, jak wyrobić wizę do Rosji na okres dłuższy niż 13 dni oraz podpowiemy, gdzie najlepiej wymienić pieniądze, jak wygląda płatność kartą. Jaką kartę SIM kupić na miejscu. Zapoznaj się z podstawowymi informacjami zanim wyruszysz na Wschód.

Ermitaz-Petersburg
Państwowe Muzeum Ermitażu w Pteresburgu

Wiza do Rosji – podstawe informacje

Na początek kilka podstawowych informacji. Zakładamy, że większość z Was będzie podróżowała do Rosji w bardziej tradycyjnej formie niż my, jeżeli jednak wybieracie się do Rosji na okres powyżej 13 dni, w tym koleją transsyberyjską musicie koniecznie przeczytać kolejny akapit “Wiza do Rosji – nasza droga przez mękę”. Ale zacznijmy od podstaw.

Wiza do Petersburga i obwodu Kaliningradzkiego

Tę część posta dopisujemy w październiku 2019, właśnie doszła do nas cudowna nowina, że możemy spędzić w obowodzie Kaliningradzkim i w rejonach Petersburga to 8 dób, bez konieczności przechodzenia, całej dramatycznej procedury wizowej – opisanej poniżej.

Żeby móc podróżować bez wizy musicie wypełnić ten elektroniczny wniosek wizowy co najmniej 4 dni przed Waszą podróżą, w ciągu 4 dni otrzymacie odpowiedź i wtedy na granicy pokazujecie wydrukowaną albo w wersji elektronicznej odpowiedź o tym, że uzyskaliście wizę i możecie cieszyć się tymi wybranymi rejonami Rosji 😀

Termin ważności takiej wizy to 30 dni!

Atrakcje-Petersburg

Wiza do Rosji – potrzebne dokumenty

 1. Paszport ważny co najmniej 180 dni, od daty zakończenia terminu ważności wizy
 2. Wniosek wypełniony przez tę stronę uwaga – system wygląda jakby miał 25 lat i tak też chodzi! Wypełniacie na nim wniosek o wizę po rosyjsku lub angielsku.
  Zapamiętajcie też Wasz numer wniosku, login i hasło do systemu wizowego, w razie jakiegoś drobnego błędu będzie można edytować wniosek jeszcze raz. Wniosek, wypełnia się około 20 minut, nie pytają w nim chyba tylko o numer Waszego buta.
 3. Zdjęcie o wymiarach 3,5×4,5 cm
 4. Zaproszenie – przeważnie jest to koszt około 100 zł, zaproszenia są wystawiane przez biura turystyczne, jest to chyba jeden z najlepszych biznesów na świecie. Podobno można też się postarać o wystawienie takiego zaproszenia przez hotel, który będzie Was nocował, jednak z tego co słyszeliśmy hotele poniżej 3* w ogóle nie bawią się w takie rzeczy.
 5. Musicie również udowodnić, że jesteście ubezpieczeni na kwotę 30.000 Euro

Taki skromny pakiet dokumentów, ja osobiście nie spotkałem się z większym pakietem informacji dostarczanych przeze mnie do kraju, do którego chcę wjechać.

ulica Arbat w Moskwie
Ulica Arbat – najpopularniejsza ulica w Moskwie

Rejonizacja przy wnioskach o rosyjską wizę

Wnioski z poszczególnych województw są rozpatrywa przez lokalne konsultaty:

 1. Warszawa – mazowieckie, podlaskie, lubelskie, łódzkie
 2. Gdańsk – pomorskie, zachodniopomorskie, kujawsko-pomorskie, warmińsko-mazurskie
 3. Kraków – małopolskie, ślaskie, podkarpackie, świętokrzyskie
 4. Poznań – wielkopolskie, lubuskie, dolnośląskie, opolskie

Wiza do Rosji – nasza droga przez mękę

Przedstawimy Ci naszą historie, jak wyrobić wizę podróżniczą na okres powyżej 13 dni. Wyrobienie wizy biznesowej do Rosji albo turystycznej na okres do 13 dni jest prostsze, po prostu musisz przedstawić powyższe dokumenty. Schody zaczynają się, jeśli chcecie się dostać na terytorium Cara Władimira na okres 2 tygodni i więcej.

Wiem, że może to zabrzmieć bardzo dziwnie, ale zarezerwujcie sobie na wyrobienie wizy kilka tygodni. Dla nas procedura była bardzo skomplikowana i czasochłonna, dlatego poprosiliśmy o wsparcie, firmę specjalizującą się  w wyrabianiu tego typu dokumentów. Przy okazji wyrobili nam wizy do Mongolii i do Chin.

Na czym polega problem? Jeśli chcecie wyrobić wizę na okres powyżej 13 dni wyrabiając ją w konsulacie w Warszawie, będziecie potrzebować potwierdzenia zarezerwowanych i opłaconych przez Was wszystkich noclegów!!! My nie chcieliśmy aż tak mocno się wiązać.

Okazało się, że jeśli będziecie wyrabiać wizę przez Centrum Wizowe w Gdańsku wystarczą „tylko” potwierdzenia z booking.com. Proponujemy Wam zarezerwować opcję z możliwością bezpłatnego odwołania – my tak zrobiliśmy – zarezerwowaliśmy hostel na 17 dni i po otrzymaniu wizy go anulowaliśmy. Jednak jeśli nie mieszkacie na Pomorzu – mogą cofnąć wasz wniosek i pojawia się problem. Jedną z opcji obejścia jest potwierdzenie od przełożonego, że realizujecie jakieś projekt na terytorium pomorza, wtedy jest szansa, że wniosek zostanie przyjęty do rozpatrzenia.

Jakie dodatkowe dokumenty musicie przygotować do wizy na okres powyżej 13 dni:

 1. Potwierdzenie zarezerwowanych noclegów.
 2. Potwierdzenie (w razie cofnięcia wniosku), że pracujecie/ macie projekt/ przebywacie chwilowo na terenie Pomorza (jeśli wyrabiacie wniosek przez Centrum Wizowe).
Symbol-Rosji
Cerkiew Wasyla Błogosławionego – Moskwa
meczety-Rosja
Wejście do Meczetu w Petersburgu

Ceny wizy do Rosji:

 • Zaproszenie: 97 zł
 • Cena wizy 30 dniowej do Rosji: 145 zł, obecnie już 150 zł (za wizę wyrabianą w terminie 4-10 dni roboczych). Najaktualniejsze ceny znajdziecie na stronie konsulatu.
 • Opłata podawcza: 28 Euro – obowiązkowa opłata po stronie Centrum wizowego
 • Opłata pośrednika: 132 zł, 70 zł jeśli wiza wyrabiana w Warszawie

Koszt załatwienia formalności wjazdowych do Rosji jest w okolicach 500 zł, dla nas to bardzo dużo. Jest to jeden z powodów, dla których Rosja nie jest pierwszą destynacją wybieraną przez Polaków.

Jak widzicie cała procedura wizowa jest mocno skomplikowana, dlatego sugerujemy Wam skorzystanie ze wsparcia profesjonalistów. To jest idealny przykład efektywnego podróżowania, kiedy oszczędzasz czas kosztem zlecenia tego nieprzyjemnego zadania na zewnątrz.

Moskwa-zmiana-warty
Zmiana warty na Kremlu – Moskwa

Obowiązek meldunkowy w Rosji

Wiele mówi się o tym, że w Rosji jest obowiązek meldunkowy. To nas trochę martwiło, no bo jak tu zrobić meldunek, jeśli jedziesz Transsibem? Jak się w praktyce okazało, obowiązek meldunku bardziej spoczywa na osobie, która was kwateruje w hostelu czy hotelu. Powinniście też dostać karteczki z potwierdzeniem takiego meldunku. Nas akurat nikt nigdy nie pytał o te meldunki. Jeśli podróżujecie do kogoś znajomego, można wtedy przejść taką procedurę na poczcie, jednak jest podobno nie wartę świeczki i tracicie na tym kilka godzin.

Centrum biznesowe w Moskwie

Jaka waluta jest w Rosji i gdzie ją wymienić?

Waluta w Rosji to Rubel obecnie (03.2019) 100 RUB – to około 6 zł. Jednak kurs rosyjskiej waluty jest mocno zmienny. Sugerujemy Wam wymianę waluty w polskich kantorach, gdzie ceny są zdecydowanie bardziej korzystne niż w Rosji.

Czy w Rosji akceptują nasze karty płatnicze?

Rosja jest krajem, w którym gotówka w ręku jest znacznie bardziej ceniona, niż jakiś tam plastikowy pieniądz. Prawda jest taka, że karty są honorowane raczej w dużych miastach, w dużych sklepach czy w większych restauracjach. Żeby było ciekawiej, w wielu miejscach mieliśmy np. problemy w płatnością Revoultem, co nie stanowiło dla nas nigdy wcześniej, ani później problemu. W takich sytuacjach w ostateczności płaciliśmy zwykłymi polskimi kartami. Jeśli macie konto walutowe, to w miastach są bankomaty, z których wypłacicie Euro i następnie wymienicie je po dobrym kursie (lepszym niż zł) w kantorze. Bankomaty znaleźliśmy w Moskwie, w centrum handlowym GUM oraz w placówce Raiffeisen Banku na Arbat.

metro w Moskwie
Rosyjskie metro – jest na bogato, mieli rozmach
metro w Moskwie

Jak poruszać się po dużych miastach w Rosji?

My korzystaliśmy przeważnie z metra w Rosji. Jeśli jesteście w dużej grupie zastanówcie się nad korzystaniem z aplikacji internetowych (Uber i Gett) do zamawiania przejazdów, często wychodziło taniej niż przejazd komunikacją miejską. Stacje metra są od siebie mocno oddalone, a dzięki tej formie transportu dociera się pod drzwi atrakcji, do których zmierzacie.

transport na Olchon
a, tak jechaliśmy na Olchon 🙂

Jaką sieć komórkową wybrać w Rosji?

Na pewno nie MTC, kupiliśmy internet na 14 dni bez limitów za 600 RUB, niestety okazało się, że nie można się nim dzielić w żaden sposób i dotyczy on tylko jednego urządzenia, co przy naszej podróży było dosyć utrudnione.

Polecamy Wam wybrać sieć Megafon, która ma lepszy zasięg od MTC/MTS i za pakiet internetu 15 GB z możliwością współdzielenia się nim między urządzeniami zapłaciliśmy 680 RUB.

Rosja miejsce ciężkie do zdobycia

Rosja może sprawiać wrażenie kraju, który do końca nie chcę zostać odkryty przez turystów. Procedura wyrobienia wizy jest tylko dla osób mocno zdeterminowanych i cierpliwych. Podejście do nauki angielskiego przez Rosjan to istna makabra, nie mówią oni praktycznie wcale po angielsku, nawet w miejscach, w których jest to światowy standard jak np. hostel :D. Wiele oznaczeń na mieście jest pisane tylko językiem Bułhakowa, a o osobach nieznających cyrylicy się zapomina. Jednak mimo tych przeciwności losu, uważamy, że zdecydowanie warto przylecieć do Rosji.

Zapraszamy Cię do naszych postów po głównych atrakcjach Petersburga. Jeśli wybierasz się do Moskwy zajrzyj na post po głównych atrakcjach Moskwy, jeśli szukasz czegoś poza głównym szlakiem – to nietypowe atrakcje Moskwy czekają na Ciebie. Mamy również dla najodważniejszych czyli podróż koleją transsyberyjską.

Leave A Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.