Ostatnio szukałam miejsca, żeby porównać sobie limity bagażowe nałożone przez popularne linie lotnicze latające w Polsce. No bo człowiek sobie myśli, że wygrał los na loterii, kupił bilet za 100 zł do Sztokholmu – sky is the limit.
A no właśnie, bo jakieś limity jednak są, nie ma nic za darmo, wiec jak zapłaciłeś mniej za bilet, to gdzieś ten koszt musiał się ukryć. Zazwyczaj jest on ucinany z dodatków takich jak: posiłek w trakcie lotu, ciaśniejsze miejsca na pokładzie, dziwne godziny odlotu czy brak rękawa do samolotu. No i przede wszystkim w wadze Twojej walizki!
Żeby nie było za łatwo każda linia ma swój limit (inny niż jej konkurencja) i łatwo się w tym wszystkim pogubić, a umówmy się, kary za nadbagaż są z kosmosu (i to właśnie tu zwracają się koszty promocji) #zagadkazostałarozwiązana.
Aby pomóc Wam w tej okrutnej zagrywce, sporządzałam ściągawkę, która uchroni Cie przed dopłatą za nadbagaż, mam nadzieję, że skorzystasz 🙂
Limity bagażowe popularnych linii lotniczych – lista
Dobrze wiedzieć:
Dlaczego warto pomyśleć o dokupieniu opcji bagażu przed odprawą?
Większościowy linii lotniczych stosuje politykę, że jeśli nie zdecydowałeś się na zakup dodatkowej walizki lub biletu premium, powinieneś za karę płacić więcej. Przykładowo, jeśli zapragniesz dokupić dodatkowy bagaż w liniach RayanAir 2 godziny przed odlotem za bagaż musisz dopłacić 40 euro!
Jak widać w przypadku dodatkowego bagażu oferty Last Minute, są bardzo nieatrakcyjne.
Podróżujesz z dzieckiem? Masz dodatkowe przywileje
Dobra informacja dla rodziców jest taka, że sporo linii lotniczych wprowadza udogodnienia dla pasażerów z dziećmi i zezwala im na zabranie dodatkowych rzeczy w cenie biletu.
To już standard, że podróżując z dzieckiem możesz bezpłatnie wnieść na pokład spacerówkę, nosidełko i dodatkowe jedzenie. Pasażerom podróżującym z dzieckiem do 2 roku życia często przysługuje (niezależnie od klasy podróży i portu docelowego) bezpłatny bagaż rejsowy.
Warto korzystać z programów partnerskich
Program typu Miles and More, nie ograniczają się jedynie do zbierania Mill. To błędne myślenie większość z nas, którzy latają raz do roku i stwierdzają, że darmowe mile będą zbierać przez 30 lat. Karty członkowskie dają sporo dodatkowych możliwości.
Np. w LOT-cie pasażerom statusowym programu Miles & More przysługuje dodatkowa ilość bagażu w ramach bezpłatnego limitu. Waga bagażu zależy od klasy podróży. Zaś posiadacze Emirates Skywards (najniższy poziom) mogą korzystać za darmo lub z ze zniżką z WiFi na pokładzie samolotów.
Program zniżkowe są też popularne w tanich liniach lotniczych przykładowo w WIZZ Discount Club (koszt roczny 30 euro) otrzymujesz dostęp do zniżek na loty, zniżek na dokupione bagaże, itp. Jeśli sporo latasz, warto się zastanowić nad przystąpieniem do klubu.
Nie wszystkie linie lotnicze zgadzają się łączyć wagę walizek w obrębie tej samej rezerwacji
Jest to związane głównie z troską o pracowników linii, którzy muszą transportować nasze bagaże i przerzucać je z samochodu na taśmy. Często widzę, jak podróżnicy marudzą i bulwersują się z tego tytuły i jest to moim zdaniem bardzo egoistyczne podejście do tematu, bo nikt z nas nie chciałby przerzucać walizek po 40 kg (twoje plecy na pewno odmówiłyby posłuszeństwa).
Słowo na koniec
Warto znać swoje prawa i przywileje. Często o niektórych udogodnieniach nikt Cię nie poinformuje, a przecież sami za nie zapłaciliście. Zanim zabierzesz się do pakowania walizki, sprawdź dopuszczalną wagę! Sporo linii ma swoich stronach www dedykowane kalkulatory wagowe, warto korzystać 🙂