Zamek w Czersku – wycieczka po okolicach Warszawy

Czasem nie trzeba jechać daleko, by pozwiedzać coś ciekawego i nie tylko Dolny Śląsk słynie z bajkowych zamków. Jak się okazuje na Mazowszu też stawiano cudowne zamki. Jednym  z nich jest przepiękny gotycki zamek książąt Mazowieckich, który znajduje się ok 45 km od Warszawy.

Korzystając z ładnej pogody i faktu, że musimy przetestować nasz nowy aparat, wyruszyliśmy na podbój Góry Kalwarii.

Ruiny Zamku w Czersku

Trochę o zamku w Czersku

Wszystko zaczęło się z w XI wieku, kiedy na wysokiej skarpie nad Wisłą został wybudowany warowny gród z murowanym kościołem. Jego celem była obrona Mazowsza przed najazdem litewskim i ruskim. W XII w. Czersk był siedzibą kasztelanii, a do XIII w. stołeczną siedzibą piastowskich książąt z linii mazowieckiej.

Wejście do Zamku w Czersku
Zamek w Czersku - wierza
Zamek w Czersku - wejście na wierze

Oblicze grodu odmienił książę Janusz I wznosząc na początku XV wieku murowany (z pięknej czerwonej cegły) gotycki zamek, jednak sam przeniósł się do szybko rozwijającej się Warszawy, co sprawił, że Czersk stracił na znaczeniu. Po przyłączeniu Mazowsza do korony w 1526 roku Czersk stał się własnością królów Polski. Ponoć sama królowa Bona dokonała rozbudowy zamku, podwyższające jego wieże. Niestety zamek został ostatecznie zniszczony przez Szwedów podczas słynnego Potopu i budowla nigdy nie podniosła się z upadku.

Zwiedzając ruiny Zamku masz możliwość wejścia na 2 wieże i odwiedzenia starych komnat, które są wystylizowane na średniowieczne czasy.

Wierza na ruinach zamku w Czersku
Widok prze okna wierzy - ruiny zamku w Czersku
Ruiny Zamku w Czersku - wycieczka
Stara komnata mazowieckich książąt - zamek w Czersku

Więcej zdjęć ruin Zamku:

Krótka historia miasta

Ciężko dziś odnaleźć dawną wielkość Czerska. Miasto we wczesnym średniowieczu był ośrodkiem stosunkowo rozwiniętym o cechach wczesnomiejskich i jednym z najznamienitszych ośrodków na Mazowszu, które pełniło funkcję stolicy osobnego księstwa, w skład którego wchodziła m.in Warszawa (XIII-XVI w.).

W latach 1655-1660 Czersk podupadł, w wyniku zniszczeń wojennych związanych z Potopem Szwedzkim. Miejscowa ludność musiała ukrywać się po okolicznych lasach.

Kościół przy ruinach zamku w Czersku
Kościół przed wejściem do zamku w Czersku
krzyż przy kościele Czersk
Zamek w Czersku - posąg

W kolejnych latach Czersk stanowił bazę noclegową dla pierwszych oddziałów Powstania listopadowego maszerujących z Tczewa. Liczne wojny i zaraza morowa przyczyniły się do utraty praw miejskich w 1869 r.

W dzisiejszym Czersku trudno odszukać ślady jego dawnej wielkości. To raczej skromna wieś w powiecie piaseczyńskim, położona 3 km od Góry Kalwarii. Jedynie ruiny zamku, przypominają o dawnej świetności tego miejsca.

Godziny zwiedzania ruin zamku

Ponieważ zwiedzanie polega na wchodzeniu na wieże, przechodzenie przez dziedziniec na otwartej, niezadaszonej powierzchni, godziny otwarcia są uzależnione od pory roku i stopnia naświetlenia. I jest to jak najbardziej logiczne rozwiązanie, gdyż zwiedzanie zamku po ciemku nie ma sensu i może być niebezpieczne (schody, jakie będzie Ci dane pokonać, są bardzo strome).

Zamek w Czersku godziny otwarcia

Zamek można zwiedzać w każdy dzień tygodnia z wykluczeniem poniedziałków:

  • styczeń-luty,  godz. 8.00-15.00
  • marzec, godz. 8.00-17.00
  • kwiecień, godz. 8.00-18.00
  • maj-sierpień, godz. 8.00-20.00
  • wrzesień, godz. 8.00-19.00
  • październik, godz. 8.00-17.00
  • listopad-grudzień, godz. 8.00-15.00

Rada: Planując zwiedzanie w miesiącach październik – marzec, pamiętaj by ubrać się “na cebulę”. Na szczycie wierzy jest bardzo wietrznie, o przeziębienie nie trudno.

Ceny biletów:

  • normalny – 8 zł
  • ulgowy – 5 zł

Dodatkowo jest możliwość noclegów na baszcie dla grup zorganizowanych m.in szkół, harcerstwa itp. Jest to nocleg w dość surviwalowych warunkach, gdyż na basztach nie ma łóżek. Można nocować na trzech kondygnacjach baszty, jednak należy pamiętać o zabraniu ze sobą śpiwora i karimaty. Baszty są ogrzewane, więc nie ma obawy, że będzie Ci bardzo zimno. Koszt takiego noclegu to: 14-20 zł.

Księga gości - ruiny zamku w Czersku

Jak dojechać

Zamek znajduje się ok 45 km od Centrum Warszawy. Planując podróż samochodem, będziesz potrzebował ok 1 godziny na dojazd. Przede wszystkim trzeba dotrzeć do Góry Kalwarii. Można to zrobić jadąc cały czas ul. Puławską w kierunku południowym albo jadąc Wałem Miedzeszyńskim również w kierunku południowym aż do drogi numer 50 – następnie skręcacie w prawo i jedziecie 6 km aż dojedziecie do Góry Kalwarii. W Górze Kalwarii kierujecie się za znakami na Sandomierz. Ok. 2 km po wyjeździe z Góry Kalwarii będzie skręt w lewo na Czersk. Skręcacie i podążacie aż dotrzecie do rynku, na którym warto zaparkować i udać się na zwiedzanie.

Na zwiedzanie ruin zostawcie sobie ok 1,5 – 2 godziny, aby na spokojnie przejść przez wszystkie pomieszczenia i nacieszyć swoje oczy widokiem Czerskich pól i panoramy wsi. Wizyta w tym miejscu to doskonały pomysł na przyjemny spacer. Miejsce ma niepowtarzalny klimat i z pewnością zachwyci fanów średniowiecznych rycerzy i książąt. My raz na jakiś czas wracamy w to miejsce, by poczuć się jak w innej epoce, by przysiąść na ławce i pomyśleć o życiu, by wejść na wieżę i odetchnąć świeżym powietrzem. Przekonajcie się sami, bo na prawdę warto.

Sprawdźcie też inne nasze propozycje na weekendowe wypady w okolice Warszawy, szkoda siedzieć w domu!

Leave A Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.