Madera – okolice Funchal i wschodnia część wysypy

Madera to malownicza wyspa, która zachwyca zróżnicowaną przyrodą. Dziś zwiedziliśmy popularną wioskę rybacką z klifem oraz wschodnią część wyspy. Znaleźliśmy się na Marsie, odwiedziliśmy bajkowe chatki Santany, a na koniec schłodziliśmy się w pachnącym lesie w Ribeiro Frio. To niesamowite, jak w ciągu jednego dnia masz styczność z zupełnie innym klimatem, ukształtowaniem i przyrodą. Atrakcje, które odwiedziliśmy są całkowicie darmowe, jedyne co musisz opłacić, to miejsce parkingowe. Jeśli zastanawiasz się, co warto zwiedzić na wschodniej części wysypy, koniecznie przeczytaj ten post!

Atrakcje Madery - Wioska rybacka Camara de Lobos

Camara de Lobos – miasto rybaków

Camara de Lobos to malownicza wioska rybacka (drugie co do ilości mieszkańców miasto) położona blisko Funchal. Główną atrakcją miasta jest zatoka rybacka, gdzie możesz podejrzeć pracę lokalnych rybaków. Jedni łowią ryby, inni grają w karty. To miejsce ma niepowtarzalny klimat. Przechadzając się ulicami Camara de Lobos, czujesz się jak w filmie Piraci z Karaibów. W powietrzu czuć specyficzną atmosferę, w końcu Camara de Lobos, to w wolnym tłumaczeniu Izba Wilków. Widok kolorowych pływających łódek zachwycił kiedyś Winstona Churchilla, który właśnie w tej miejscowości znalazł malarskie natchnienie. Zdecydowanie warto odwiedzić miasto Camara de Lobos, tu życie płynie wolniej.

Atrakcje Madery - Wioska rybacka Camara de Lobos

Atrakcje Madery - Wioska rybacka Camara de Lobos - zatoka rybacka

Atrakcje Madery - Wioska rybacka Camara de Lobos - lokalni rybacy grają w karty

Cabo Girao – klif z przezroczystą podłogą

Położony bardzo blisko Camara, jeden z najwyższych klifów (580 m n.p.m.) na Maderze. Wejście na taras jest bezpłatne i nie wymaga większego wysiłku. Do punktu widokowego można podjechać samochodem, miejsc parkingowych nie brakuje. Na tarasie widokowym w pewnym miejscu jest przeźroczysta podłoga, a możliwość spojrzenie prosto w dół na ocean uzmysławia, jak wysoko się się znajdujesz.  Jest to na tyle charakterystyczna skała, że wiele wycieczek wodnych z Funchal przypływa pod skałę, by ją oglądać od strony morza.

Atrakcje Madery - klif Cabo Girao

Atrakcje Madery - klif Cabo Girao

Atrakcje Madery - klif Cabo Girao - wejście na klif

Atrakcje Madery - klif Cabo Girao

Ponta do Castelo / Sao Loucerno – poczuj się jak na Marsie

Samochodem dojeżdżamy do ronda na którym mamy opcje tylko zawrócenia i wiemy, że jesteśmy w dobrym miejscu. To miejsce, które znajduję się na wielu okładkach przewodników po Maderze. Niesamowite skały wulkaniczne, które warto zobaczyć z bliska i wyruszyć na trekkingowy spacer. Wyprawa do najważniejszego i najbardziej charakterystycznego klifu to około 20 minut. Warto zabrać ze sobą wygodne buty w stylu adidasów. Widzieliśmy jak ludzie zakładają specjalistyczne buty trekkingowe i kijki, ale według nas to przesada. Jeśli planujesz krótki spacer do charakterystycznych skał, wystarczą zwykłe cichobiegi – część naszej ekipy dała sobie radę w klapkach i sandałach. Dla fanatyków dłuższych wycieczek, polecamy dłuższą wycieczkę na skrajnie wysunięte na wschód części wyspy, my akurat mieliśmy napięty grafik więc z tego elementu zrezygnowaliśmy.

Atrakcje Madery - Sao Loucerrno

Atrakcje Madery - Sao Loucerrno

Zanim udasz się do kolejnego miejsca, polecamy podjechać do punktu widokowego Ponta do Rosto.  To spory taras widokowy, z którego widać skałę oraz piękne klify zupełnie z innej strony. Miejsce jest przygotowane pod turystów, warto zatrzymać się na 15 minut, by zejść śniadanie/ lunch na łonie natury.

Santana – domki z kart

Miejsce charakterystyczne ze względu na klasyczne trójkątne domy pokryte strzechą. Domki wyglądają mniej więcej, jak domki krasnoludków. Warto podjechać do miasta nawet na parę minut, by poczuć się jak w bajce. Obecnie w domkach znajdują się m.in. kwiaciarnia oraz sklepy z pamiątkami. W okolicy znajduje się również targ, jednak my nie zdecydowaliśmy się na żadne zakupy. Miejscowość należy do raczej spokojnych, chyba, że akurat napotkacie na autokar z turystami. Fajnie, że za oglądanie i wchodzenie do domków nie trzeba nic płacić, wiec jest to kolejny punkt na mapie niskobudżetowych wycieczek.

Atrakcje Madery - Santana - tradycyjne domki

W okolicy Santany warto sprawdzić czy nie ma możliwość wine-tasting, my niestety przejechaliśmy się na darmo do winnicy, która była zamknięta, może dlatego, że akurat była niedziela.

Ribeiro Frio – levada – podążaj za wodną ścieżką

Byliśmy już na Masie, odwiedziliśmy bajkowe domy, przyszedł czas na tropikalny las. Ribeiro Frio to ciekawa wycieczka wzdłuż naturalnych wodnych kanałów. Lewady służą do transportowania wody deszczowej z północy na południe wyspy. Podróżując po wyspie widać je nawet z poziomu zwykłej drogi. Levady nawadniają wyspę od XVI wieku, ich całkowita długość to około 3000 km. Takich wodnych ścieżek jest ponoć ponad 200. I tu podobnie, jak przy Ponta do Castelo, masz możliwość dobrania trasy wycieczki do swoich potrzeb. Ribeiro Frio jest opcją dla początkujących. Trasa ma ok 3 km i trwa godzinę.

Atrakcje Madery - Levady i tropikalny las

Atrakcje Madery - Levady i tropikalny las - ścieżka wodna

Atrakcje Madery - Levady i tropikalny las- balkon

Atrakcje Madery - Levady i tropikalny las - ptaki

To bardzo przyjemna wycieczka, która pozwala odpocząć od męczących upałów, w lesie jest chłodno dlatego warto spakować dodatkową bluzę. Spacer kończy punkt widokowy zwany „Balcoes”, z którego możesz obserwować zieloną dolinę. My niestety mieliśmy nieco utrudnione zadanie, ponieważ w trakcie zwiedzania towarzyszyły nam chmury. Miejsce jest  obowiązkowym przystankiem dla fanów oglądania ptaków. Na „Balcoes” można zobaczyć bardzo dużą liczbę ptaków, z różnych gatunków. Ptaki bardzo chętnie przylatują wydziobywać okruchy, a turyści nie są dla nich wielką przeszkodą.

Pico Ruivo

Najwyższy szczyt na Maderze, ze względu na dosyć mglistą pogodę, finalnie nie zdecydowaliśmy się tam pojechać. Chociaż patrząc na niektóre zdjęcia z ponad chmur zaczynam żałować. Jest to miejsce położone po drodze powrotnej do Funchal. Różnica temperatury pomiędzy Funchal przeważnie wynosi około kilku stopniu także warto zabrać ze sobą ciepłe ubrania.

Końcowe wrażenia

Madera ma bardzo dużo do zaoferowania pod względem przyrody. Podróżując po wyspie masz wrażenie, że odwiedzasz różne kraje.  Jedno jest pewne Maderę najlepiej zwiedzać samochodem. Myślę, że wynajęcie samochodu na 2 dni to absolutne minimum, szczególnie jeśli ktoś nie jest zwolennikiem chodzenia pod górę 🙂 W trakcie zwiedzenia warto zostawić sobie jakiś punkt, który może być powodem do powrotu w naszym wypadku to Pico Ruvio.  Jeśli ktoś chciałbym wynająć samochód na 3-4 dni też na pewno będzie miał gdzie jeździć, co zwiedzać i się nie zanudzi 🙂 O pozostałych atrakcjach zielonej wyspy przeczytacie w naszych kolejnych postach.

(Visited 511 times, 1 visits today)