Karta EKUZ – czy warto ją wyrabiać

Na samo hasło NFZ przychodzą mi negatywne skojarzenia i zaczynam się pocić. W głowie pojawiają się koszmarne obrazy kolejek, zdenerwowanych ludzi i chaosu panującego w budynku. Bądźmy szczerzy mało osób (jeśli w ogóle takie istnieją) lubi odwiedzać urzędy państwowe i zazwyczaj wycieczka do jednego z nich jest już ostatecznością. Tak też było w naszym przypadku. Ponieważ za parę dni rozpoczynam urlop, postanowiliśmy udać do warszawskiego NFZ, by wyrobić kartę EKUZ. Opowiemy dlaczego warto wyrobić sobie taką kartę oraz co zrobić, by pobyt w NFZ był jak najkrótszy.

NFZ- karta ekuz

Karta EKUZ – dlaczego warto wyrobić swoją kartę

EKUZ = Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to dokument, który w razie wypadku, pozwoli Ci skorzystać z państwowej opieki zdrowotnej podczas pobytu za granicą w jednym z krajów członkowskich Unii Europejskiej oraz w Szwajcarii, Norwegii, Liechtensteinie i Islandii.

Karta EKUZ może pomóc Ci w nagłych wypadkach, takich jak:

  • urazy,
  • złamania,
  • zawał serca,
  • zatrucia,
  • silna gorączka.

Z kartą EKUZ możesz też poprosić o wypisanie recepty. To całkiem dobre rozwiązanie w sytuacji, gdy jedziesz za granicę i nie chcesz  wykupywać dodatkowego ubezpieczenia. Jasne, rekompensaty z tytułu wypadku nie otrzymasz, ale koszty uzyskania pomocy w państwowych szpitalach zostaną Ci zwrócone. Pamiętaj jednak, że nie wszystkie koszty są zwracane. Do takich usług należą: koszty powrotu do Polski czy koszty transportu karetką.

Aby otrzymać refundacje, należy zachować wszystkie paragony potwierdzające leczenie.

Kto może wyrobić kartę EKUZ

Karta jest całkowicie bezpłatna i ubiegać się o nią mogą osoby ubezpieczone w NFZ oraz członkowie ich rodzin. Jest powiedziane, że do wniosku należy dołączyć odpowiedni dokument poświadczający odprowadzanie składek. W praktyce, nie widziałam, żeby ktokolwiek miał ze sobą wydruki RMUA czy zaświadczenia KRUS, wystarczy podpisany formularz. Prawdopodobnie te dokumenty są wymagane w momencie, kiedy ubiegasz się o refundację.

Jak wyrobić kartę ekuz

Ile jest ważna karta EKUZ

Ważność karty jest uzależniona od tego, w jakiej grupie uprawnionych się znajdujesz:

  • 5 lat – emeryci.
  • 12 miesięcy – pracownicy, przedsiębiorcy, osoby ubezpieczone dobrowolnie w NFZ, członkowie rodziny ubezpieczonego, studenci zgłoszeni przez uczelnie, uczniowie, renciści, osoby ubezpieczone w KRUS.
  • 2 miesiące – bezrobotni
  • Na czas określony – dla osób delegowanych lub poszukujących pracy w krajach UE/EFTA.

 

Jak wyrobić kartę EKUZ

Masz do wyboru 2 opcje: osobisty odbiór w siedzibie NFZ lub drogą pocztową.

Wniosek on-line:

Jeśli uzupełnisz wniosek on-line z większym wyprzedzeniem (3-4 tygodni przed wyjazdem), możesz spokojnie poprosić o przesłanie karty na adres zamieszkania. Wnioski są rozpatrywana w 14 dni od otrzymania podpisanego formularza na mailu + trzeba doliczyć czas na dostarczenie karty drogą pocztową.

1 z 10 kolejki do nfz

Możesz też uzupełnić wniosek drogą on-line i odebrać go w placówce, jednak zdecydowanie odradzam tej metody, gdyż trwa ona dłużej niż wypełnienie wniosku na miejscu.

Logika podpowiada, że sprawa powinna zostać załatwiona szybciej, skoro ktoś już wcześniej rozpatrzył naszą prośbę i przygotował kartę, jednak w praktyce wygląda to zupełnie inaczej. Wierzcie mi na słowo, stałam tyle samo czasu w kolejce, co pozostali petenci.

Wniosek on-line dostępny jest pod tym adresem: https://www.ekuz.nfz.gov.pl/wypoczynek/wniosek-ekuz-wypoczynek

oczekiwanie w nfz - karta ekuz

Wniosek na miejscu:

Rozwiązanie dla osób, które planują wywczas lada dzień i nie mają czasu na rozpatrzenie wniosku drogą on-line. Trzeba w tym wypadku udać się do placów NFZ z dowodem osobistym, pobrać numerek do okienka i grzecznie wystać w kolejce z wypełnionym wnioskiem.

Kiedy są najmniejsze kolejki w urzędzie

nfz kolejnki memy

Oczywiście nie będzie to nowością, że najmniej kolejek jest w godzinach lunch’owych, bo zazwyczaj każdy chce ogarnąć temat przed lub po robocie. Warszawski oddział jest czynny od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-16.00, a w czwartki do 18.00 w stanowiskach. Godziny 7:30 – 10:30 będą najbardziej zakolejkowane i zdecydowanie odradzam odbieranie karty w tym przedziale czasowym.

Jeśli masz możliwość pozwolić sobie na szybką wycieczkę w godzinach pracy, to zdecydowanie zachęcam do odbioru karty po 11:00. Zaoszczędzisz przy tym nerwy i stracony czas w kolejkach.

nfz kolejki

Inną sprawą jest okres wakacyjny, który również wpływa na długość kolejek. Jeśli jesteś np. studentem, warto wyrobić kartę w styczniu lub wrześniu. Pamiętaj, że dla osób pracujących karta jest ważna przez 3 miesiące od momentu wyrobienia, więc znając datę swojego urlopu możesz z odpowiednim wyprzedzeniem złożyć wniosek o kartę EKUZ.

Leave A Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.