Zwiedzamy Sycylijskie miasta Cefalu i Palermo

Przyszedł czas na pierwszy post gościnny 🙂 Oczarowani opowieściami dziadków z ich ostatniej podróży na Sycylię, stwierdziliśmy, że musimy opublikować ją na naszym Wywczasie. Miasto, które zrobiło na nas niesamowite wrażenie nazywa się Cefalu i jest położone 90 km od lotniska w Palermo.

Cefalu - włoskie miasto na Sycylii

Cefalu – jak dojechać na miejsce

Dojazd: samolotem do Palermo, dalej transfer około 2 godzin autokarem do Cefalu (z biurem podróży) lub podróż na własną rękę z lotniska do dworca kolejowego w Palermo, skąd trzeba liczyć ok 1 godz. pociągiem do Cefalu. Oczywiście można też wynająć na lotnisku samochód. Najlepiej sprawdzić i zarezerwować ofertę z dużym wyprzedzeniem. Obecnie koszt wynajmu z miesięczny wyprzedzeniem wynosi ok. 120 zł za dzień do ok. 265 zł za 3 dni.

Cefalu stacja kolejowa

Na samą Sycylię, większość linii preferuje lotnisko w Catanii, z czego trzeba poświęcić ok 3 godzin na transfer autokarem do Cefalu. Zdecydowanie lepiej wybrać lotnisko w Palermo, do którego latają nieliczne linie czarterowe i tylko w sezonie letnim, co niestety utrudnia dostanie się Cefalu.

Gdzie spać i co warto zjeść

W Cefalu jest 310 hoteli/apartamentów o zróżnicowanym standardzie, także każdy znajdzie coś dla siebie. Podobno większość hoteli w mieście należy do dwóch rodzin, które za sobą nie przepadają, ciekawe czy to rodziny związane z sycylijską mafią i słynną Cosa Nostra? 🙂

Ulice Palermo na Sycylii

W kwestii żywieniowej, w restauracjach znajdziecie duży wybór owoców morza, makaronów, ryb. Cena dania to ok. 10-15 euro. Ryby są dosyć drogie, poza rybą miecznik, która cieszy się dużą popularnością w tym rejonie Sycylii.

Lokalne smakołyki Sycylii

 • Tradycyjna włoska Pizza Pane

Rekomendujemy spróbowanie rewelacyjnej “pizza pane” (pizza chlebowa) czyli placek tylko z oregano i oliwą. Dużo smaczniejszy niż tradycyjny biały chleb, świetnie pasujący jako przystawka do dania głównego.

pizza pane - sycylia

 • Smaczne kulki Arancini

Aranchini - Włochy Sycylia (1)

Ciekawostką kulinarną są kulki w kształcie pomarańczy zwane “arancini”. To ryż nadziewany przeróżnymi rzeczami (szynka, ser,mięso warzywa itd), panierowane, podawane na gorąco. Koszt jednej kulki to: 2-2,5 Euro. W Palermo widzieliśmy bar, gdzie oferowano 40 różnych smaków arancini.

 • Spaghetti con ricci

To wyjątkowe spaghetti, którego głównym składnikiem jest jeżowiec, rzecz unikalna. Koniecznie trzeba spróbować. To danie jest traktowane jako rarytas na całej wyspie.

Spaghetti z jeżowcem

Zdecydowanie odradzamy wykupywanie śniadań i obiadów w hotelu, które oferują jednostajne posiłki. Będąc w Sycylii możesz spokojnie pozwolić sobie na szaleństwo. W pobliżu są bardzo dobrze zaopatrzone sklepy i klimatyczne knajpki, które zadowolą każdego smakosza.

Co zwiedzać w Cefalu

katedra w Cefalu - Sycylia

Szczególnie urokliwe jest stare miasto z V w.p.n.e. założone przez Greków i podbite w IX w przez Arabów, zaś w XI w.przez Normanów. Miasto jest usytuowane pod i wokół wielkiej skały. Spacerując wąskimi i stromymi uliczkami miasta można natrafić na wiele ciekawych zabytków, wśród których króluje piękna katedra wzniesiona przez Rogera II w XII wieku.

Warto też odwiedzić średniowieczną pralnię publiczną ulokowaną przy Corso V. Emanuele. Wszędzie pełno sklepów, barów, restauracji z pięknymi widokami.

Plaże w Cefalu

Plaże w Cefalu Sycylia

Plaża: ma ponad 1 km jest piękna, piaszczysta z łagodnym zejściem do morza. Woda jest przezroczysta i ciepła, co sprzyja kąpielom. Oprócz płatnych hotelowych plaż, wytyczone są też bezpłatne plaże publiczne. Akcesoria plażowe można nabyć na plaży od krążących tam sprzedawców. Plaża sięga aż do starego miasta, a przy graniczącej z nią promenadzie znajdują się liczne restauracje, bary dzięki temu możesz zrobić sobie miłą przerwę od opalania np. na smaczny lunch lub drink.

Polecane wycieczki:

Port na wyspach Lipari Sycylia

Wyspy Liparyjskie Sycylia

Zwane inaczej Wyspami Eolskimi, położone na północ od Sycylii. Na wysypy można się dostać wykupując rejs statkiem. Wycieczka trwa ok 2 godzin i kosztuje 50 Euro od osoby. To dość duży wydatek, jednak widok kilkunastu wysp wyłaniających się z wody, jest tego wart. Najważniejszymi i największymi wyspami są:

 • Lipari,
 • Salina,
 • Vulcano,
 • Stromboli.

W sumie jest 8 wysp Liparyjskich, najczęściej są oferowane dwa warianty wyprawy: Lipari+ Vulcano lub Panarea + Stromboli.

skały w morzu w pobliżu Lipari, Sycylia

Wyspy Liparyjskie Sycylia

Są to wyspy wulkaniczne. Stromboli jest czynnym wulkanem, niesamowity jest widok codziennie wypuszczanego dymu i wyrzucając popiół wulkanu. Podobno (tak mówią miejscowi) gdy wybucha Etna (wschód Sycylii) to uspokaja się Stromboli.

Lipari zaskakuje zielenią i kolorowymi kwiatami, mimo, że nie ma tam słodkiej wody. Woda jest dowożona statkami oraz pozyskiwana przez mieszkańców z deszczu (mają do tego przygotowane dachy i zbiorniki). Rośliny dzikie dają sobie radę same z opadów i parowania. Wyspa Lipari poza pięknymi widokami i zabytkami, słynie z dziko rosnących kaparów, wyrobów z pumeksu oraz słodkiego wina malvasia.

Wyspa Lipari - Sycylia roślinność

Na Vulcano znajdują się gorące źródła, 45-47 stopni C, gorące błota i nieprzyjemny zapach siarkowodoru. Sporo ludzi korzysta z błotnych kąpieli uważając je za lecznicze. Jeśli chcielibyście skorzystać z innych atrakcji to w trakcie 1 h wycieczki po wyspie można wspiąć się do wygasłego krateru wulkanu.

Kąpiele na wyspie Vulcano - Sycylia

Sycylia Wysypy

Palermo, stolica Sycylii

Wycieczka zorganizowana do stolicy Sycylii to koszt 30 Euro za osobę. Jednak można spokojnie zaplanować podróż na własną rękę, z Cefalu do Palermo kursuje wygodny pociąg. Przejazd trwa 60 minut, koszt biletów w dwie strony to 11 Euro od osoby.

plac Karola V w Palermo
Warto zauważyć ciekawy kontrast między kamienicami po prawej i po lewej stronie placu

W Palermo czeka na Ciebie mnóstwo atrakcji i pięknych zabytków m.in:

 • Pałac królewski z XI w. – zwany również Pałacem Normanów, była to siedziba królów Sycylii, a od zakończenia wojny jest to siedziba zgromadzenia regionalnego. Co ciekawe, pałac został zbudowany na ruinach zamku arabskiego.

Palermo Zamek - Sycylia

 • Piękna katedra z XII w. – Katedra była budowana przez ponad 120 lat na zlecenie arcybiskupa Palermo. Mimo tego, że katedra powstała w XII w., jej obecny wygląd to skutek przebudowy, która została dokonana pod koniec XVIII wieku.

Katedra w Palermo

Katedra w Palcermo

 • Opera – co ciekawe budynek Opery jest największą Operą we Włoszech, oraz 3 co do wielkości w Europie. Opera jest nazywa również Teatro Massimo, powstała pod koniec XIX w. Chwilę przed swoją 100-rocznicą została odnowiona. Jeśli ktoś jest fanem Opery to podobno poziom artystyczny należy do jednych z wyższych we Włoszech.

Opera w Palermo Sycylia

 • Barokowa kamienica przy placu Quatrro Cantri – jest to główny plac przy którym schodzą się 2 główne ulice Palermo, na każdym z boków placu znajdziecie bardzo podobne kamienice, których najważniejszymi częściami są piękne rzeźby, czterech patronek Palermo, czterech pór roku i czterech hiszpańskich królów Palermo.

Barokowa Kamienica w Palermo - Sycylia

Opowieści dziadków namówiły nas na wizytę w Cefalu oraz w ogóle na podróż do Sycylii. To kolejny punkt do naszej podróżniczej listy “to do”. Sycylia sprawia wrażenie miejsca gdzie naprawdę można porządnie odpocząć, dobrze zjeść i przy okazji zobaczyć sporo ciekawych miejsc, takich jak zabytki historyczne oraz zabytki przyrodnicze.

Leave A Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.