Fo Guang Shan – największy budda jakiego widzieliśmy
Jeśli mielibyśmy Wam wskazać jedną Świątynie na całym Tajwanie, którą musicie zobaczyć to zdecydowanie padłoby właśnie na nią! Tutaj widzieliśmy największy posąg buddy i Świątynie Tysiąca Buddów.
Fo Guang Shan to buddyjski międzynarodowy zakon, który powstał w 1967 roku. Zakon słynie z działaności charytatywnej oraz edukacyjnej na temat buddyzmu humanistycznego (humanistic buddhism). To nieco inna odmiana, która w dużym skrócie łączy sfery sacrum i profanum. Pozwala stawać się buddystą dosłownie wszędzie nie tylko w świątyni. Duchowość staje się elementem życia, kodeksem.
To olbrzymi kompleks, dlatego warto zarezerwować sobie minimum pół dnia, by na spokojnie zwiedzić wszystkie świątynie.
Jak dotrzeć do Fo Guang Shan?
Przed tym jakże ważnym pytaniem stanęliśmy i my. Dowiedzieliśmy się, że jest jakiś jeden autobus bezpośredni, który rusza z dworca autobusowego. Jak byliśmy na dworcu o godzinie 8:20 to się okazało, że bezpośredni autobus był o 6:50, a kolejny ma być po 12:00. Google maps pokazał nam, że inną komunikacją publiczną będzie to trwało ponad 2h. Odpuściliśmy.
Jako, że w naszych podróżach czas odgrywa największy priorytet zainwestowaliśmy w Ubera. I za około 60-70 zł pokonaliśmy 30 km w pół godziny. Dało nam to ten plus, że byliśmy w Świątyni przed wszystkimi i tę opcję polecamy najbardziej!
Zobacz: Fragment filmiku ze świątyni Fo Guang Shan
Kompleks Fo Guang Shan
Wychodząc na główny parking, zobaczycie wielki budynek wejściowy, zza którego przebijać się będzie prawdziwie majestatyczny posąg Buddy.
Zwiedzanie zaczynamy od wejścia do głównego budynku, w którym pierwszym szokiem był Starbucks. :O Oprócz amerykańskiej sieciówki znajduje się tam jeszcze cała masa innych bardziej komercyjnych przybytków i sklepy z pamiątkami. Warto dosyć sprawnie przejść ten fragment, żeby dojść do Wielkie ścieżki prowadzącej do Świątyni. To też najlepsze miejsce na pamiątkowe foto.
8 pagód w Fo Guang symbolizują:
- Jedną naukę – buddyzmu humanistycznego
- Dwa zgromadzenia: zarówno świecki jak i zakonne
- Trzy dobroci – czyny ciała, mowy i umysłu
- Cztery dary – dawania innym: nadziei, zaufania, radości, wygody.
- Pięć harmonii: „osobistej harmonii osiągniętej przez radość, harmonii interpersonalnej osiągniętej przez poważanie, harmonii rodzinnej osiągniętej przez szacunek, harmonii społecznej osiągniętej dzięki współpracy i harmonii światowej osiągniętej poprzez pokój”
- Sześć doskonałości: cierpliwości, pracowitości, etyki, medytacji, mądrości i dawania.
- Siedem naganych: narkotyków, pornografii, przemocy, kradzieży, hazardu, alkoholu i ostrych słów.
- Ośmiokierunkową drogę: właściwy pogląd, właściwe zrozumienie, właściwa mowa, właściwe działanie, właściwe życie, właściwy wysiłek, właściwa ważność, właściwa koncentracja.
Swastyka, to bardzo popularny symbol w religii buddyjskiej. Widać ją niemal na każdym posągu. Nazwa svastika pochodzi z sanskrytu i oznacza „przynoszący szczęście” (svasti – powodzenie, pomyślność).
Kompleks muzealny pod posągiem Buddy
Po minięciu wszystkich pagód docieramy do wielkiego muzeum, które znajduje się w pod posągiem Buddy. A jest tutaj cała masa sal, z różnymi wystawami, nam najbardziej podobał się film 4D, mówiący o tym, że tak naprawdę każdy z nas może być Buddą.
Oprócz tego: historia buddyzmu, sutry serca, muzeum podziemnych pałaców, (są otwierane raz na 100 lat, kolejny raz za ponad 90 lat-w środku jest licznik, który odlicza czas do następnego otwarcia), muzeum rytuałów buddyjskich. Jest również Świątynia, w której można wyciągnąć buddyjską wróżbę. Są miejsca w których święci się wodę – to na prawdę ogromny i bardzoooo ciekawy kompleks.
Po wszystkim można podejść bliżej buddy, który wydaje się już znacznie mniejszy niż oglądany z perspektywy. Przez to, że posąg stoi na wzniesieniu, z daleka sprawia on wrażenie znacznie wyższego.
Najbardziej poruszyła nas życzliwość ludzi. Ci wszyscy mnisi byli bardzo mili i pomocni, cieszyli się, że ludzie chcą zwiedzać ich kompleks, podpowiadali gdzie iść, tłumaczyli o co chodzi w ich religii. To sprawiało, że człowiek jeszcze bardziej chciał zgłębiać tajniki Buddyzmu, pogłębiać zasłyszane historie.
Świątynia Tysiąca Buddów
Na uboczu kompleksu – jakieś 10 minut spacerem, w prawą stronę (mając za plecami Buddę) znajduje się kontynuacja świątyni. To tutaj najprawdopodobniej zobaczycie największe stężenie Buddów na m2 = > prawie 500 posągów Buddy, które niczym armia osłaniają najwyższy 36 metrony posąg.
Nam się bardzo podobało, głównie przez to, że z każdym krokiem towarzyszą Ci małe posągi. Ma to niesamowity klimat. Zresztą sami popatrzcie.
Kompleks Fo Guang Shan ma jeszcze tą zaletę, że jest kompletnie za darmo! Także jedyny koszt jaki Cię tu czeka to autobus lub UBER oraz pamiątki lib kawa 😛
Fo Guang Shan – zdecydowanie warto
Cały kompleks jest naprawdę bardzo duży i można tu spokojnie spędzić cały dzień. Nam się bardzo podobało. Muzeum jest stosunkowo nowym obiektem, ponieważ zostało oddane do użytku w 2011 roku. Mocno polecamy taki wywczas!