Funchal – wycieczka wzdłuż promenaday Avenida do Mar

Funchal ze względu na to, że jest stolicą wyspy i było to dla nas baza wypadowa, poświęcamy osobnego posta. To miasto, które trzeba zobaczyć, a o to dlaczego:

Funchal – gdzie mieszkać?

Funchal - gdzie mieszkać - madera

Miasto, jak i cała wyspa, położone jest na stromych wzgórzach. Jeśli nie jesteś IronMenem, wybieraj lokalizacje bliżej portu, który położony jest na najniższych terenach wyspy. Chyba, że lubisz się wspinać, wtedy pełna dowolność, zabierz tylko ze sobą odpowiednie buty.

Madera Funchal strome ulice

TIP: Szukaj apartamentu z basenem

W naszym wypadku, ważnym elementem przy szukaniu miejsca był basen. Madera słynie z kamienistych lub wręcz betonowych plaż, dlatego hotelowe kąpielisko, może być dużym atutem.

Ośrodki blisko morza i centrum miasta cenowo wychodziły poza nasz budżet. Także musieliśmy poszukać czegoś wyżej i znaleźliśmy fajny apartament dla 5 osób, ok. 15 minut na piechotę do najważniejszych punktów miasta.

Funchal - nocleg Madera
Widok z naszego tarasu

To idealne rozwiązanie dla osób, które nie chcą przepłacać za nocleg i jednocześnie mieć dostęp do najważniejszych atrakcji i nocnego życia Madery. My na początku rozważaliśmy jeszcze apartament na Cabo Girao. Po wizycie, przy okazji zwiedzania, stwierdzam, że wybór Funchal, jako miejsca wypadowego, był bardzo trafiony.

Wycieczka wzdłuż nadmorskiej promenady Avenida do Mar

Zaczyna się od portu, w którym cumują wszystkie statki wycieczkowe. Promenada ma nazwę Avenida do Mar. Na samym końcu Promenady, na wzgórzu znajduję się park Santa Catarina, z którego jest bardzo ładny widok na cumujące statki wycieczkowe i na sporą część miasta. W parku są też stawy wodne oraz fontanny. To idealne miejsce, żeby usiąść i odpocząć. UWAGA – Park zamykają o 21:00, czego niestety Google Maps nie zaznacza na swoich mapach 🙁

Funchal - Madera - parki
Madera - Muzeum Christiano Ronaldo

Następnie ważnym elementem przy promenadzie jest Muzuem Cristiano Ronaldo. Słyszeliśmy o tym muzeum, ale jako, że z 2 najlepszych piłkarzy na Świecie wolimy tego drugiego, do muzeum się nie udaliśmy. Jeden znajomy stwierdził, że wizyta w tym muzeum to najgorzej wydane 5 euro w życiu, więc nie ryzykowaliśmy wchodzenia. Jeśli szukasz muzeum to nie sposób go przeoczyć przed samym obiektem stoi kilkumetrowy pomnik w małym stopniu przypominający sławną Kryśkę.

Madera - Muzeum Christiano Ronaldo - pomnik Christiano

Kierując się na wschód  napotkacie na Marinę. To z niej odpływają wielkie wycieczkowe katamarany, z których również można „polować” na morskie zwierzęta. O polowaniu na delfiny przeczytacie w naszym poście Madera – na podbój dzikiej przyrody.  W tych okolicach znajduję się trochę knajp oraz coś dla fanów fast foodów, jedyny na wyspie McDonald.

Marina w Funchal - Madera
Marina w Funchal - płytki

Część za Mariną dalej na wschód

Podczas dalszej część spaceru zobaczysz Palacio de Sao Loucerno – to forteca, która broni bram miasta od 1529 roku. Pałac był kilkukrotnie rozbudowywany, a obecnie znajdziecie w nim Muzeum Militarne.

Praca de Autonomico - Funchal Madera

Idąc dalej przejdziecie przez Praca de Autonoma – największe skrzyżowanie w Funchal – tutaj schodzą się drogi z różnych kierunków miasta. W tym miejscu znajduje się falochron, który wchodzi dosyć głęboko w morze i można sobie na nim zrobić fajne zdjęcia. O np. takie:

Funchal avenida do mar - falochrony
Funchal avenida do mar - falochrony - Artur
Falochrony - Madera Funchal

Idąc dalej natkniecie się na kolejkę – gondolkę, która wywozi Was do Monte gdzie możecie obejrzeć Tropical Garden. Koszt przejażdżki w dwie strony z wejściem do ogrodu Tropikalnego to 23,75 Euro. Jest opcja, która również pozwala na wejście do Ogrodu Botanicznego za 29,90 Euro. Jednak od naszego Pana z łódki dowiedzieliśmy się, że w trakcie pożarów, które były 3 tygodnie przed naszym przyjazdem, Ogród Botaniczny bardzo ucierpiał. Przez zagrożenie pożarowe, przeniesiono z ogrodu zwierzęta. Mamy nadzieję, że podczas kolejnej podróży na Maderę to wszystko wróci już do stanu normalności.

Maderska kolejka linowa Teleférico do Funcha
Maderska kolejka linowa Teleférico do Funcha

Ostatnim etapem promenady jest Forte de Sao Tiago – charakterystyczny żółty budynek, obecnie działa w nim Muzeum Sztuki Współczesnej.

Madera Funchal Forte de Sao Tiago
Forte de Sao Tiago

Stare Miasto i okolice

Czyli okolice od Forte do Sao Tiago do wysokości Praca de Autonoma. Szczególnie polecamy ulicę Rue de Santa Maria, od momentu wejścia zobaczycie, że wszystkie drzwi wychodzące na ulice są ozdobione artystycznymi malowidłami. Robi to naprawdę niezapomniane wrażenie. Ulica jest zamknięta dla ruchu samochodowego, co przenosi nas kilkaset lat wstecz.

Madera - Funchal Rua de santa maria
Madera - Funchal Rua de santa maria - kolorowe drzwi

Rue de Santa Maria słynie z kolorowych drzwi oraz malutkich klimatycznych kanjp. Jeśli chcesz poczuć klimat Madery i posłuchać przy okazji Fado, to najlepsza miejscówka na kolacje.

Madera - Funchal Rua de santa maria - knajpa

Będąc w tym rejonie miasta, koniecznie odwiedź Mercado dos Lavradores o nim również więcej w drugim poście.

Równolegle do Promenady

Idąc równolegle do nadmorskiej Promenady spotkacie wiele atrakcji – od strony Bazaru najpierw polecamy zahaczyć o Praca do Municpio – główny plac Funchal stosunkowo maleńki, z bardzo ciekawą kostką biało-czarną. Przy placu stoi kościół wybudowany przez jezuitów w 1629 roku – Igreja do Colegio dos Jesuitas.

Kościół Igreja do Colegio dos Jesuitas - Madera Funchal

Dalej sugerujemy udać się w kierunku Avenida Arriga – najbardziej reprezentacyjna ulica w mieście. Właśnie przy tej ulicy stoi główna miejska Katedra, wybudowana już w 1514 r. Co ciekawe, katedrę podczas swojej wizyty w Funchal odwiedził Jan Paweł II, z tej okazji postawiono tutaj jego pomnik. W trakcie dalszego spaceru ulicą napotkacie na pomnik Joao Goncalvesa Zarco odkrywcy wyspy. W trackie naszego spaceru z okazji festiwalu wina na ulicy była masa elementów nawiązujących do produkcji wina oraz ciekawe namioty, w których można było posłuchać również trochę o historii wyspy.

Madera POMNIK Joao-Goncalves
Madera Winna wioska

Madera ma swój niepowtarzalny klimat, który jest szanowany przez zachodnie firmy. Przykładowo, znany hotel The Ritz wykorzystał słynne portugalskie azulejos, które znalazły się na  fasadzie budynku. Spacer możecie zakończyć w parku Santa Katarina, w którym już dzisiaj byliśmy.

Madera Hotel Ritz w Funchal

Podsumowując

Na dokładne zwiedzenie miasta potrzebujesz dwóch intensywnych dni chodzenia. Dlatego Funchal to dobre miasto bazowe, z którego wszędzie jest blisko. Znajdziecie tu również wiele marketów i knajp, co w innych zakątkach wyspy, nie było aż tak popularne. W trakcie naszego pobytu w mieście nie odczuwaliśmy tłumu turystów, oczywiście były miejsca gdzie było ich trochę więcej, jednak nie byli oni uciążliwi przy zwiedzaniu.

Azulejos, czerwone dachówki, Cristiano Ronaldo na ulicznych plakat, portugalskie wino płynące strumieniami idealnie oddają charakter portugalskiego miasta. Madera ma niepowtarzalny klimat, który zauroczy każdego fana portugalskiej kultury. My się zakochaliśmy <3

Leave A Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.