Co mówi kolor Twojego paszportu?

Zastanawialiście się kiedyś czemu ludzie z różnych krajów mają różne kolory paszportów? Od końca 2007 roku, dzięki obecności w strefie Schengen, widok paszportów nie jest aż tak częsty. Jednak często na lotniskach widząc kogoś z okładką w innym kolorze, zastanawiam się co to może znaczyć. Postanowiłem to zbadać i poznać odpowiedź na to od lat nurtujące mnie pytanie.

podrozowanie-z-paszportem

Skąd się wzięły paszporty?

Zanim przejdziemy do kolorów tych popularnych dokumentów, poznajmy trochę historii. Pierwsze paszporty funkcjonowały już w Starożytnym Rzymie, gdzie Rzymianie wystawiali zaświadczenie bezpiecznego przejazdu. Dokument ten był wymagany w trakcie wizyty w danym kraju. Głównym celem dawnych paszportów było zapewnienie bezpieczeństwa osób, które się przemieszczały oraz towaru, który przywoziły.

Przez wiele wieków paszporty nie były w ogóle używane z wyjątkiem imperium osmańskiego i rosyjskiego. Dopiero pod koniec XIX wprowadzono paszporty jako obowiązkowy dokument do przekraczania granic w takich krajach jak Francja, Imperium Brytyjskie, Królestwo Włoch i USA. W związku z I Wojną Światową prawo paszportowe zostało bardzo zaostrzone.

kolorowe-paszporty

To jak to jest z tymi kolorami paszportów?

Obywatele wszystkich krajów na Świecie posługują się 4 kolorami paszportów: Czerwonym, Zielonym, Niebieskim i Czarnym. Paszporty mogą być w różnego rodzaju odcieniach 4 powyższych kolorów. Elementy stałe, których nie można zmieniać wewnętrznie w kraju to sposób przygotowania dokument oraz jego format.

Jeśli chodzi o kolory paszportów decydującą rolę odgrywają tutaj: geografia, religia, stosunki polityczne. I tak, Polska chcąc przystąpić do UE zmieniła kolor paszportów z granatowych na czerwone (bordowe) którym posługują się kraje Unii Europejskiej. Pamiętacie jeszcze te granatowe? Ostatnie sztuki były wydawane w 2001 roku.

Paszporty w kolorze czerwonym

Paszporty w kolorze czerwonym, a właściwie bordowym, mają obywatele UE oraz krajów ubiegających się o członkostwo jak np.  Albania, Turcja czy Macedonia. Kolor bordowy paszportów zarezerwowany jest dla krajów należących do organizacji „Andyjski Wspólny Rynek„: Boliwii, Ekwadoru, Kolumbii i Peru czyli krajów zachodniej strony Ameryki Południowej. Czerwone paszporty mają również obywatele Rosji, Chin, Szwajcarii.

UE-bordowe-paszporty

Paszporty w kolorze niebieskim

Niebieskim paszportami posługują się obywatele USA oraz drugiej południowo-amerykańskiej organizacji – „Mercosur – Wspólny Rynek Południa” czyli Argentyna, Brazylia, Paragwaj, Urugwaj (wyjątkiem jest Wenezuela będąca wcześniej członkiem Andyjskiego Wspólnego Rynku została przy bordowych paszportach). Niebieskie paszporty znajdziecie też w kieszeniach mieszkańców Australii.

Granatowymi paszportami mogą pochwalić się również kraje Wspólnoty Karaibskiej, w tym odwiedzone przez nas Belize. Oprócz tego m.in. Barbados, Jamajka czy Trynidad i Tobago.

niebieskie-paszporty-mercosul
źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Brazilian_passport.png

Ciekawostką jest Chorwacja, która mimo obecności w UE posługuje się ciemnogranatowymi paszportami. Najprawdopodobniej granatowymi paszportami w związku z Brexitem będę posługiwali się mieszkańcy Wielkiej Brytanii.

granatowe-paszporty-wielka-brytania

Paszporty w kolorze zielonym

Przyjęło się, że zielony jest kolorem islamu. Mahomet podobno nosił zielony turban i szaty, stąd to przywiązanie do tego koloru. Zielone paszporty mają obywatele krajów muzułmańskich: Arabia Saudyjska, Maroko czy Pakistan.

Zielony kolor paszportów mają kraje należące do Wspólnoty Gospodarczej Państw Afryki Zachodniej m.in. Niger, Nigeria, Senegal, WKS.

Zielone paszporty mają również mieszkańcy kraju naszej podróży poślubnej – Meksyku oraz uwielbianego przez nas Wietnamu.

Wietnamski-paszport
źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Vietnamese_passport.jpg

Paszporty w kolorze czarnym

Czarny kolor paszportów jest najmniej popularny, posiadają go mieszkańcy Państw, w których czarny jest powiązany z barwami narodowymi np. Nowa Zelandia, Botswana czy Zambia. Czarnymi paszportami posługują się również mieszkańcy drugiego najliczniej zaludnionego kraju Świata – Indii.

paszport-indie
źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File%3AIndian_Passport_cover_2015.jpg

Mapa kolorów paszportów na Świecie:

kolory-paszportow-na-swiecie

źródło: https://www.reddit.com/r/MapPorn/comments/2fqhju/colours_of_passports_around_the_world_1280x561/

Bez ważnego paszportu ani rusz

W Polsce paszport wydawany jest na 10 lat i jeśli dużo podróżujesz, warto o niego zadbać. My kupiliśmy kolorowe etui, które ochrania nasze paszporty przed zniszczeniem i nie rzuca się tak w oczy potencjalnym złodziejom. Pamiętajcie, że nie ma nic gorszego jak zgubienie paszportu w trakcie przebywania poza granicami Polski. Przekraczanie wielu granic odbywa się bez wyjmowania paszportów z „ochraniaczy” jednak jest część kontrolerów, którzy każą nam wyjmować paszporty z okładek, pewnie też są ciekawi kolorów naszych paszportów.

#lifehack
Warto jest mieć gdzieś zapisane zdjęcie paszportu (przechowywane w zaufanym źródle). Możecie je zapisać na zahasłowanym dysku lub przekazać rodzinie, by podesłała w razie utraty dokumentu. Zawsze to ułatwia sprawę.

Pamiętajcie kolor to kwestia drugorzędna, najważniejsze, żeby mieć WAŻNY PASZPORT i nie powtórzyć sytuacji mojego przyjaciela, który o przeterminowanym paszporcie dowiedział się odprawiając się na lotnisku. Nikt go nie wypuścił z kraju i zamiast ciepłego atlantyckiego piaseczku został bałtycki piasek we Władysławowie, który swoją drogą bardzo lubię.

amerykanski-paszport