Sabbatical – 10 kroków, jak zaplanować swoją podróż

Coraz więcej osób pyta nas, o to jak przygotować swój dłuższy urlop. Od czego zacząć? Kiedy rozpocząć planowanie? Jak uzbierać fundusze? Jak zdobyć zgodę na tego typu urlop u swojego pracodawcy?

Serce nam rośnie patrząc ile z Was rozważa ten styl podróży, dlatego postanowiliśmy przygotować mały poradnik, który pomoże Wam zaplanować wywczas życia Choć wiadomo każda podróż i plan jest kwestią bardzo indywidualną. Nasze wskazówki mają zwrócić Waszą uwagę na pewne kwestie, problemy na jakie możecie natrafić, a odpowiednie przygotowanie pomoże Wam uniknąć przykrych niespodzianek. Gotowi?

urlop sabbatical - podróż życia

1 . Wybierz termin i sprawdź sezonowość miejsc

Na początku warto jest mieć już wybrany kierunek wyprawy. Wybierz orientacyjnie kraje, które chcesz zobaczyć i rozrysuj je sobie na mapie. Sprawdź odległości jakie są miedzy nimi. To pomoże Ci podjąć decyzję odnośnie czasu trwania Twojego wywczasu. My od zawsze marzyliśmy o Australii i Nowej Zelandii i to były nasze 2 wyjściowe lokalizacje. Szybko zweryfikowaliśmy kiedy jest najlepszy czas na zwiedzanie tych miejsc i podjęliśmy decyzję, że będą to nasze ostatnie destynacje. Trzeba było dobudować resztę planu.

Zdarza się, że nie uda Ci się połączyć wszystkich wybranych lokalizacji z ich sezonowością, ale są też tego plusy, bo dzięki temu unikniesz tłumów turystów i odkryjesz mniej sztampowe miejsca. Tak było w przypadku naszego zwiedzania Japonii, gdzie grudzień nie był najlepszym terminem na odkrywanie kraju kwitnącej wiśni, ale mimo to udało nam się zobaczyć super miejsca i to bez deszczu (sukces).

Gdy wybierzesz wszystkie destynacje twojego Sabbaticala, sprawdź sezonowość opadów (nie ma nic gorszego niż wieczne ulewy) i dopiero wtedy umieść je na osi czasu.

jak spakować plecak na długą podróż

2. Wylicz orientacyjny budżet 

To dość przykry i trudny etap, ale trzeba poznać koszty wywczasu, by móc przygotować się psychicznie i fizycznie na spory wydatek. Dwa najwyższe koszty każdej wycieczki to transport i nocleg.

Zacznij od sprawdzenia cen przelotów lub transportu, który wybierzesz na swój wymarzony urlop sabbatical. Zerknij na orientacyjne ceny noclegów w hostelach czy mieszkaniach airbnb – wyciągnij średni koszt i pomnóż go przez liczbę dni, które chcesz spędzić w danym miejscu.

Sprawdź najdroższe atrakcje odwiedzanych miejsc i wrzuć je w koszty podróży. Oczywiście życie na miejscu zweryfikuje twoje wydatki, jednak warto mieć już w głowie zarys wyprawy.

3. Zacznij odkładać kasę minimum rok przed

Podróżowanie to drogie hobby. Znając już orientacyjny budżet i mając świadomość, że przez jakiś czas będziesz wyłączony z comiesięcznej pensji, musisz przygotować się do większych wydatków. Jak było w naszym przypadku?

Decyzję o Sabbatical podjęliśmy grubo rok przed wyjazdem. Mieliśmy czas na systematyczne odkładanie dużej części pensji na konto oszczędnościowe. Jednak samo odkładanie nie pokrywało naszego zaplanowanego budżetu, trzeba było szukać nowych źródeł finansowania.

Jak ogarnęliśmy dodatkową kasę na wywczas?

  • sprzedaliśmy niepotrzebne rzeczy w internecie: szafy, ubrania, gry, stare kasety, nawigację do samochodu, CB radio (naprawdę ludzie takie rzeczy jeszcze kupują) i wiele innych gratów
  • wynajęliśmy mieszkanie na czas podróży, przez co, co miesiąc mieliśmy stały wpływ gotówki
  • Założyliśmy konto reklamowe na booking, przez co rezerwując hostele przez booking.com dostawaliśmy parę % zwrotu od każdej rezerwacji, możesz też rezerwować przez ten link, dla Ciebie bez zmian, dla nas kilka groszy więcej na podróże
  • wzięliśmy udział w paru odpłatnych projektach
mongolska waluta

4 . Zrób wstępny plan wycieczki TOP 5 atrakcji w każdym miejscu i dobieraj pozostałe rzeczy

Planując tak długi urlop sabatyczny (tak jest podobno po polsku), ciężko jest podjąć decyzje o tym, co chcesz zwiedzać, gdzie chcesz spać itp. Znamy takich co mieli rozpisany cały plan podróży, ale to trochę ogranicza Twoją wolność i blokuje przed odkrywaniem miejsc spoza utartych szlaków (a my lubimy spontaniczność). Dlatego radzimy, aby wybrać sobie kilka głównych atrakcji, które są MUSTem w danej lokalizacji, a resztę podpowie życie 🙂 Czytajcie blogi, bo tam kryje się kopalnia wiedzy i praktycznych porad odnośnie tego, kiedy zwiedzać daną atrakcje, gdzie kupić bilety, jak zgarnąć zniżkę.

mongolia park koni przewalskiego
Szukaj też niestandardowych kierunków i atrakcji.

5. Ustaw monitoring cen biletów lotniczych i załóż konto na couchsurfing

Szukaj promocji i możliwości cięcia kosztów. Istnieje wiele aplikacji pomagających śledzić promocje lotnicze np. Google flights czy Rome2rio. Warto wklepać w system swoje docelowe destynacje i mieć pod kontrolą ceny. W zależności od mechanizmu programów, będziesz otrzymywać alert jeśli cena biletu spadnie. Być może uda Ci się ustrzelić fajną promocję i zaoszczędzić kasę.

couchsurfing w Jponii
Poznawaj ludzi i ich kulturę.

Dobrym sposobem na lepsze poznanie kultury odwiedzanego miejsca jest spotykanie się z mieszkańcami. Couchsurfing to też dobra opcja na zbicie kosztów noclegu, gdyż nocowanie na kanapie, czy podłodze u gościnnego lokalesa jest raczej darmowe. Warto abyś nie kierował się tylko zyskiem finansowym, a faktycznie chciał poznać się z gospodarzem, bo to największa wartość jaką możesz wynieść. Nasze doświadczenia z CS są bardzo różne, już niedługo powstanie oddzielny artykuł na temat nocowania i spotkań ludzi na Couchsurfing.

Obie powyższe rzeczy możesz zaplanować z wyprzedzeniem w domu.

6. Przygotuj potrzebny sprzęt

Zadbaj o dobry plecak i ekwipunek, który przyda Ci się podczas wyprawy. Pakowanie się w podróż na 6 miesięcy znacznie różni się od klasycznego pakowania walizki na 2 tygodniowy wywczas. O tym co spakować w podróż, pisaliśmy w artykule “ Co pakujemy do naszych plecaków” – warto się zainspirować, bo praktycznie każda spakowana rzecz była potrzebna i pomogła nam przetrwać na obczyźnie 🙂

huawei mate 20 - telefon z dobrym aparatem
Nie szczędź pieniędzy na dobry sprzęt, dobrze jest mieć czym robić relacje i zdjęcia.
sprzęt do kręcenia filmów na wyjeździe
Pomyśl o nagrywaniu filmów, to najpiękniejsza pamiątka, która po latach jest będzie jeszcze bardziej doceniania.

TIP: Zainwestuj w dobry aparat lub smartfona, który robi dobre zdjęcia. Taka podróż może się już nie powtórzyć, warto jest mieć pamiątkę z wywczasu. Bober na miesiąc przed podróżą kupiła aparat 🙂

7. Opowiedz o swoim pomyśle najbliższym 

Nie chowaj długo w tajemnicy swojego planu. Podziel się swoimi przemyśleniami z przyjaciółmi, rodziną i przygotuj ich na dłuższą rozłąkę. Być może twoi bliscy będą w stanie podpowiedzieć Ci parę fajnych miejsc (nam podpowiedzieli np. Armię Terakotową), zainspirować do modyfikacji planu czy pomóc w organizacji. Zawsze warto jest skonsultować swoje plany z innymi, bo ktoś może mieć świeże spojrzenie, znać ludzi na miejscu, mieć już jakieś doświadczenie w zwiedzaniu wybranych destynacji. Kto pyta nie błądzi.

zaplanuj daleką podróż
Zadbaj też o dobrego kompana podróży, który będzie Cię wspierać w chwilach słabości.

8. Idź do szefa i poproś o urlop (łatwo nie będzie)

To zdecydowanie najtrudniejszy punkt ale kiedyś ten dzień musi nadejść. Przygotuj się do tej rozmowy i miej argumenty, które pomogą skłonić Twojego pracodawcę, by chciał na Ciebie poczekać. Bądź też przygotowany na odmowę, zastanów się czy w wypadku odmowy, będziesz chciał rzucić pracę.

xian-zwiedzanie
Nie panikuj przed rozmową, bądź przygotowany i pewny swego.

Jakich argumentów możesz użyć przy rozmowie z szefem:

  • Długość stażu – jeśli pracujesz w firmie X lat, łatwiej jest udowodnić, że jesteś zaufanym pracownikiem, który zna dobrze strukturę firmy i od lat jest jej cennym ogniwem.
  • Sukcesy branżowe – pochwal się co udało Ci się osiągnąć przez ostatni okres, ile projektów ukończyłeś, ile godzin spędziłeś by osiągnąć sukces, jak bardzo jesteś zaangażowany w rozwój firmy.
  • Potwierdź swoje kompetencje – opowiedz o ostatnich szkoleniach, certyfikatach, wszystkich rzeczach, które uczyniłeś by rozwijać swoje kompetencje. Pokaż, że jesteś świadomym pracownikiem, który dba o swój rozwój, a twoja wiedza i doświadczenie to cenna wartość dla firmy.
  • Udowodnij, że zależy Ci na powrocie do firmy i daj jasny termin kiedy to uczynisz.
  • Zaproponuj osobę do zastępstwa na czas nieobecności. Jeśli masz taką możliwość, przedstaw pracodawcy opcje, które pomogą mu wypełnić braki spowodowane Twoim wyjazdem.

Daj czas na podjęcie decyzji w sprawie Sabbaticala. Nie oczekuj od szefa, że podejmie decyzje w trakcie spotkania.

9. Zacznij przygotowania

Plan gotowy, budżet wyliczony, urlop przyklepany i co dalej? Przyszedł czas na ostateczne przygotowania i wdrażanie Sabbaticala w życie 🙂 Zanim spakowany opuścisz swój dom, zadbaj o wszystkie dokumenty potrzebne na wywczasie. Sprawdź czy masz wszystkie pozwolenia na zwiedzanie wybranych krajów, zrób checklistę i miej pewność, że niczego Ci nie zabraknie.

Dokumenty, które warto zrobić przed wywczasem

  • Paszport (koniecznie sprawdź ważność paszportu!)
  • Wizy
  • Ubezpieczenie turystyczne
  • Karty płatnicze pozwalające na płacenie w obcej walucie
  • Międzynarodowe prawo jazdy
  • Szczepienia

TIP: Załóż bloga lub miejsce gdzie będziesz mógł dzielić się wrażeniami i dać rodzinie znać ze żyjesz. To może być też facebook lub Instagram. Cała nasza rodzina oglądała nas codziennie na Instagram Story i była na bieżąco z tym co się u nas dzieje (nawet babcia śledziła).

jak się przygotować do Mongolii

10. Ciesz się chwilą

Nie martw się, jeśli nie uda Ci się wszystkiego zobaczyć, w życiu bywa rożnie i nie da się wszystkiego zaplanować. Ważne żebyś umiał cieszyć się chwilą. Jeśli udało Ci się dotrzeć do 10-tego punktu naszej listy to już jesteś wygrany, bo czeka Cię niesamowita przygoda. Nie będziemy kłamać, podróż może odmienić Twoje życie, nauczyć Cię nowych rzeczy, zmienić poglądy. Doświadczysz też trudnych chwil, kryzysów i zwątpienia, musisz uzbroić się w cierpliwość i twardo iść do przodu.

nocleg w jurcie - Mongolia
W podróży może być trudno, ale uwierz te momenty najlepiej się później wspomina

Decyzja o skorzystaniu z dłuższego urlopu Sabbatical, była jedną z lepszych podjętych w naszym życiu. Nie żałujemy żadnej złotówki i chwili spędzonej w podróży i Ty też nie pożałujesz.

Leave A Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.