9 miejsc, które trzeba zobaczyć na Sri Lance

Sri Lanka – co warto zobaczyć, a co można sobie odpuścić

Zacznę od moich ostatnich wakacji, więc sprawa jeszcze świeża. Miałam to szczęście odwiedzić krainę herbaty. Razem z przyjaciółmi wylecieliśmy na 2,5 tygodniowy trip do Sri Lanki. Pomysł na tę destynację, został ściągnięty od rodziców mojego chłopaka, którzy zwiedzali Cejlon rok wcześniej. Zachwyceni opowieściami ruszyliśmy w drogę.

Wakacje były rozbite na część aktywną – zwiedzanie i część relaksacyjną – plaża, słońce, kolorowe drinki. Postaram się pokrótce podsumować, które ze zwiedzonych miejsc były warte odwiedzenia, które zdecydowanie przereklamowane.

Sri Lanka atrakcje – TOP 9 najlepszych miejsc

1. Sigiria – Lion Rock

Widok ze szczytu góry Lion Rock jest nieziemski i na prawdę warto wdrapać się po tych stromych schodach. Nie jest to ekstremalna wspinaczka o czym świadczy fakt, że widzieliśmy jak grupa Chińczyków pokonała trasę w klapakach lub w butach na obcasach. Na górę najlepiej jest wejść z samego rana (ok 6:00 – 7:00) z 2 prostych powodów:

  • nie jest jeszcze tak ciepło więc i zmęczenie jest mniejsze
  • jest zdecydowanie mniej innych turystów, więc możesz zrobić naprawdę fajne zdjęcia bez zbędnych chińczyków w tle

Koszt: 20$

Sri Lanka - sigiria widok z góry
Sigiria widok z góry
Sri Lanka - Sigiria
Sigiria widok z góry
Sigiria - Lion Rock
Sigiria – Lion Rock

2. Polonnaruwa

Opis bardzo krótki – ciekawe stare miasto (ruiny Anuradhapury  zniszczonej w 993 n.e.). Warto zobaczyć różne świątynie, posągi buddy, itp.

Koszt: 15$

Sri Lanka Polonnaruwa - siedzący budda
Polonnaruwa – siedzący budda

3. Little Adam’s Peak

Dla tych co nie lubią długiego chodzenia po górach, polecam zamiast Adam’s Peak wypróbować jego mniejszą wersję. Oczywiście windy nie ma, więc w dalszym ciągu trzeba się nasapać, jednak widok zwali cię z nóg.

Droga na szczyt przecina plantacje herbaty, można z bliska przyjrzeć się paniom zbierającym liście.

Koszt: Za darmo

Sri Lanka - Little Adam's peak - widok
Little Adam’s peak – widok

4. Rafting

To z pewnością najlepsza atrakcja, dla miłośników silnych wrażeń. To było moje pierwsze podejście do spływu i na pewno nie ostatnie. Dla tych co boją się sportów ekstremalnych oświadczam, rafting na Sri Lance jest naprawdę bezpieczny. Doświadczeni lankijscy instruktorzy nauczą jak wiosłować, trzymać linę a jeśli będziecie chcieli więcej wrażeń, to wywrócą ponton 🙂 Nasza ekipa zarówno wiosłowała jak i pływała i takie połączenie było najlepsze. Szkoda tylko, że taki rafting trwał tylko 45 min.

Koszt: 25$

Sri Lanka - rafting
Rafting

5. Wodospad Rawana – Ella

Czy nie miałeś nigdy ochoty wykąpać się w wodospadzie? Ale nie miałam na myśli, jakiegoś strumienia z małym ciśnieniem, tylko wielki kaskadowy wodospad z prawdziwego zdarzenia. Jeśli tak, to wodospad Rawana, powinien stać się punktem na twojej mapie. Od razu ostrzegam, że nie jest to najbezpieczniejsze kąpielisko (śliskie kamienie, ostry nurt) ale bez ryzyka nie ma zabawy.

Koszt: Za darmo

Sri Lanka - kąpiel w wodospadzie
Kąpiel w wodospadzie w Ella

6. Plantacje herbaty – Nuwara Eliya

Będąc na Sri Lance, stolicy herbaty, to aż wstyd nie odwiedzić przynajmniej jednej fabryki herbaty. W rejonie Nuwara Eliya, tech plantacji jest naprawdę dużo i jest w czym wybierać. Podczas takiej wycieczki dowiesz się, jak wygląda proces zbierania, suszenia, mielenia herbaty.

Na sam koniec nie ominie cię testing. Podejrzewam, ze w każdej takiej fabryce, znajduje się sklepik gdzie możesz kupić herbatę, do czego bardzo zachęcam. Jest ona trochę droższa niż, te dostępne w lankijskich marketach, jednak jej smak jest o niebo lepszy i masz gwarancję świeżości. Herbaty dostępne na bazarach, są stare i nie nadają się do picia.

Koszt: Za darmo (+ to co kupisz w sklepie)

Sri Lanka - plantacje herbaty
Plantacja herbaty i kobiety zbierające liście herbaty

7. Jazda pociągiem Nanu Oya – Ella

Aby odpocząć od aktywnych wędrówek, warto wskoczyć w pociąg startujący z Nanu Oya i 3 godziny do miejscowości Ella. Pociąg jedzie przez najpiękniejszą część Sri Lanki. Pamiętaj by bilety, kupić z odpowiednim wyprzedzeniem (ok 1-2 dni wcześniej). Wybierz 2 klasę i ciesz się widokiem zielonych pól herbaty.

Koszt: ok 10$

Sri Lanka pociąg do Ella
Pociąg do Ella – wersja dla tubylców
Sri Lanka - podróż pociągiem do Ella
Pociąg do Ella

8. Spice Garden – Matale

Wycieczka dla fanów gotowania i “medycyny” naturalnej. To wspaniałe miejsce, gdzie dowiesz się ciekawych rzeczy o roślinach, przyprawach, które na co dzień stosujesz w kuchni. W trakcie obiegu, przewodnik mówiący płynna angielszczyzną, poczęstuje was pyszną gorąca czekoladą, nałoży na twarz krem ujędrniający, zrobi masaż i depilację. Wszystko po to byś wychodząc z parku, kupił ich produkty.

Uwaga, krem na depilację naprawdę działa 😉

Koszt: Za darmo (+ to co kupisz w sklepie)

9. Kaudulla National Park – Safari

W tym parku jest ponoć najwięcej słoni. Przewodnik podawał liczbę 100, chociaż nam udało się zobaczyć ok 40, co i tak jest super wynikiem zważywszy na gorszą pogodę jaka nam towarzyszyła podczas safari. Dla mnie to jedna z najfajniejszych atrakcji, ponieważ jestem miłośniczką tych wielkich zwierzaków. Przeładowane turystami Jeap’y, podjeżdżały bardzo blisko stada, więc można było zobaczyć słonie i słoniątka z bardzo bliskiej odległości.

Koszt: ok 25$

 Kaudulla National Park Safari
Safari w Kaudulla National Park
Stado słoni - Kaudulla National Park
Stado słoni – Kaudulla National Park
Safarii Kaudulla National Park
Safarii Kaudulla National Park

Leave A Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.