Sri Lanka – Negombo – idealne miejsce na chillout

Jest zima i to nie taka ładna biała ze śniegiem za oknem, ale mokra, pełna błota i lodu na chodnikach. Jedyne co może mnie teraz uratować, to obejrzenie filmów z naszych ostatnich wycieczek do Wietnamu lub Sri Lanki. O tej drugiej destynacji, coś mało na naszym blogu, więc postanowiłam sięgnąć wstecz pamięcią i na nowo odświeżyć wspomnienia ze „stolicy” herbaty. Zapraszam na pierwszy post z cyklu opowieści o Ceylonie.

Negombo - Sri lanka Ulice

Negombo – idealne miejsce na chillout po podróży

Zaczynamy od początku, czyli miasta Negombo, które odwiedziliśmy jako pierwsze podczas naszej 15 dniowej wycieczki na Sri Lance. Miasto to jest oddalone ok 15 km od lotniska w Colombo i stanowi świetną miejscówkę na odpoczynek po długim locie. Nie będę ściemniać, za dużo się tu nie na zwiedzaliśmy, ale w okolicy są plaże, jest spore centrum z licznymi Jubilerami (tak, to dla mnie był duży szok, że gdzie się nie rozejrzysz widzisz sklep z biżuterią), ale wszystko po kolei ….

Sri Lanka Negombo sklepy

Negombo nocą - Sri Lanka

Bar w Negombo Sri Lanka
Miasto traktowane niegdyś jako małe centrum rybołówstwa, dziś stanowi mekkę dla plażowiczów. Dawniej przez Negombo eksportowano cynamon do Portugalii, Holandii czy Wielkiej Brytanii. Architektura miasta zachowała kolonialny klimat, widać, że duży wpływ na architekturę miał katolicyzm. Jeśli masz czas, zdecydowanie warto jest zatrzymać się tu choćby na 1 dzień, by wyleczyć jet laga i przyzwyczaić się do klimatu nowego miejsca, a pogoda naprawdę bywa kapryśna.

ulice Negombo - Sri Lanka

Negomob kokosy przy drodze

Gdzie znaleźć dobry nocleg

Jeśli szukasz dobrej miejscówki na nocleg, w Negombo znajdziesz sporo kwater na Airbnb. My skorzystaliśmy z tej miejscówki: Thisara Holiday Super Deluxe Room i naprawdę było warto, bo właściciel okazał się wybornym gospodarzem. Przygotował lokalne posiłki (kolację, obiad) wedle naszego zapotrzebowania, pomógł wymienić pieniądze, zawiózł do sklepu, odebrał z lotniska – słowem: zadbał o nasz komfort od A do Z. Cena za nocleg 80-90 zł w tym bardzo bogate śniadanie.

Lankijskie jedzenie - śniadanie

Tradycyjne śniadanie Sri Lanka

Ogólnie mieszkańcy są bardzo otwarci na turystów i chętnie pomagają odnaleźć jakieś miejsce, zawieźć gdzieś tuk tukiem czy doradzić knajpę. Każdy jest Panem swojego biznesu.

Negombo – plaże:

W Negombo jest sporo ładnych, piaszczystych plaż. Można się dobrze zrelaksować, wsłuchać w szum fal, podziwiać kolorowe łódki i katamarany. Spacerując po plaży warto przyjrzeć się małym krabom, które wygrzewają się na słońcu i uciekają spod twoich stóp, by schować się w piasku. Woda jest raczej ciepła i czysta.

Plaża w Negombo Sri Lanka

Negombo plaża Statet Sri Lanka

Tę piękną idyllę mogą zepsuć jedynie miejscowi handlarze, którzy często zaczepiają zrelaksowanych turystów i starają się sprzedać jakiś bubel. Niektórzy z nich noszą ze sobą małpy, węże lub dzikie ptaszyska. Możesz zrobić sobie z nimi zdjęcie, ale pamiętaj, że handlarze lubią się ostro targować i potrafią być bezwzględni. Warto w takich sytuacjach zachować stanowczość i dać jasno do zrozumienia, że nie jesteś zainteresowany ich ofertą lub, że po prostu nie masz przy sobie pieniędzy. Niestety na Sri Lance wszędzie każdy będzie się starać coś wcisnąć – turysto bądź cierpliwy!

Stragan na plaży w Negombo

Pozostałe atrakcje w mieście:

Market rybny

Niestety nie daliśmy rady do niego dotrzeć, ale wiem, że zdecydowanie warto wstąpić na market nawet na godzinę. To olbrzymia przestrzeń, bez dachu, bez zbędnych bud, gdzie możesz kupić świeże ryby, niektóre są na prawdę gigantycznych rozmiarów. Celowo zaznaczyłam, żeby na market poświęcić ok godzinki, gdyż zapach (a raczej smród) jaki unosi się w powietrzu, nie należy do najprzyjemniejszych. Ryba wyłożona na słońcu daje się we znaki. Pojedź, zrób foty, kup krewetki i kraby na kolację 🙂

Poniżej zamieszczam parę zdjęć autorstwa bloggera: https://www.timetravelturtle.com/

Rybny market Negombo Sri Lanka

Rybny market Negombo Sri Lanka

Dutch canal

Kiedyś ważny kanał transportowy, dziś atrakcja dla turystów. Kanał został zaprojektowany przez Portugalczyków w 17 wieku, jego długość to prawie 100 km. Mieszkańcy Negombo chętnie oferują wycieczki łódkami, lub rowerami wzdłuż kanału. Na kanał trafiliśmy przez przypadek, gdy nasz kierowca tuk tuka się zgubił i po nocy szukaliśmy powrotu do domu.

Dutch Canal Negombo Sri Lanka

 

Leave A Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.