Szwajcaria – praktyczne porady

Przygotowujesz się na wyjazd do Szwajcarii, potrzebujesz trochę praktycznych informacji jak przygotować się na zwiedzanie tego alpejskiego kraju. Już przychodzimy z pomocą!

Jak dotrzeć do Szwajcarii?

Szwajcaria nie jest członkiem Unii Europejskiej jednak aby wjechać na teren kraju wystarczy Wam tylko dowód osobisty. Szwajcaria jest stroną Układu z Schengen. Wasz pobyt na terenie kraju może trwać do 90 dni

Podróż Samolotem – z polskich miast możecie dolecieć do Zurychu, Genewy lub Bazylei. My lecieliśmy SWISS, który ma bardzo dobry serwis na pokładzie. Zależało nam na locie z Warszawy do Zurychu. Pierwszy raz lecieliśmy tą linią były czekoladki i dużo miejsca na nogi 😉 Jeśli szukacie najtańszych biletów to do Bazylei lata Wizz Air z Warszawy. Loty w dwie strony upolujecie w promocji za około 100 zł. Jak teraz patrzę na termin weekendowy (czwartek- niedziela) za 1,5 miesiąca to bilety kosztują niewiele ponad 200 zł. A lot trwa około 1,5h.

Podróż Samochodem – z Warszawy do Zurychu jest około 1350 km, tak że musicie się nastawić na co najmniej cały dzień w samochodzie. Jednak możliwość zabrania ze sobą znacznie większej ilości rzeczy i posiadanie samochodu na miejscu są dużym plusem. Jednak przy podróżach, które nie trwają, chociaż tydzień raczej rezygnowalibyśmy z tej opcji.

Podróż Pociągiem – znaleźliśmy połączenie z Warszawy przez Berlin do Zurychu – w najkrótszej opcji trwa 14h 30 minut. I najtańszy bilet (z miesięcznym wyprzedzeniem) kosztuje 60 Euro w jedną stronę. Także jeśli zależy Wam na czasie i niższym koszcie to samolot wygrywa.

Transport w Szwajcarii – jak poruszać się na miejscu?

Swiss Travel Pass – w Szwajcarii

Rekomendujemy Wam bardzo mocno Swiss Travel Pass. Dzięki karcie będziecie mieli nieograniczoną możliwość jazdy pociągami pomiędzy miastami oraz transport miejski. Nie martwicie się w ogóle o rezerwowanie miejsc w pociągach, wsiadacie i jedziecie, jak podchodzi konduktor pokazujecie mu bilet i tyle.

swiss travel pass
swiss travel pass

Dodatkowo Swiss Travel Pass – daje Wam wejścia do ponad 500 muzeów i na kilka kolejek górskich – np. kolejkę górską Cabrio Stanserhorn oraz na statki pływające po jeziorach, które są traktowane, jak transport publiczny. To zdecydowanie nasza ulubiona forma transportu w Szwajcarii.

Koszt Swiss Travel Pass

3 dni – 232 CHF
4 dni – 281 CHF
8 dni – 418 CHF
15 dni – 513 CHF

Podajemy ceny za bilety normalne w drugiej klasie, więcej opcji i wycen znajdziecie na stronie Szwajcarskiej Organizacji Turystycznej. Jeśli macie dzieci w wieku 6-16 lat warto zgłosić się na dworcu po kartę Swiss Family Card, wtedy Wasze pociechy będą mogły podróżować za darmo.

pociągi w szwajcarii

Transport kolejowy w Szwajcarii

Tylko jeden kraj, w którym byliśmy jest w tej samej lidze co Szwajcaria – Japonia. Transport jest mega dobrze zorganizowany i punktualny, chociaż na jednej górskiej trasie zdarzyło nam się opóźnienie 😉 Pociągi są naprawdę bardzo czyste i komfortowe.

Jeśli chcielibyście podróżować pociągami to mocno rekomendujemy kupowanie biletów ze sporym wyprzedzeniem pozwoli Wam to zaoszczędzić nawet 25% ceny. Bilet z Zurychu do Berna kupowany:

  • Przejazd za godzinę kosztuje 25,50 CHF,
  • za tydzień 18,00 CHF,
  • z wyprzedzeniem dwudniowym – 20,50 CHF.

Mamy dla Was genialną aplikacje do polecenia w związku z transportem: SBB Mobile, wpisujecie punkty, do których chcecie dotrzeć, a aplikacja pokazuje Wam dokładne trasy z czasem na przesiadki z mapkami, jeśli przesiadacie się np. z pociągu do autobusu. Pokazuje ona nawet czasy odjazdu kolejek górskich. Sprawdziliśmy można na niej podejrzeć nawet niektóre pociągi w Polsce 🙂

szwajcarskie pociągi

Transport samochodem w Szwajcarii

W trakcie ostatniej wizyty w Szwajcarii nie mieliśmy okazji jeździć samochodem. Jednak kiedyś przejeżdżaliśmy przez Szwajcarię i możemy powiedzieć, że stan dróg jest naprawdę dobry. Czasami, jak to w górach, zdarzają się bardziej strome podjazdy czy kręte drogi. Jednak nie spotkaliśmy się tutaj z trasą, która byłaby nie do pokonania.

W Szwajcarii opłata za autostrady to winieta, która kosztuje 40 CHF i pozwala Wam na poruszanie się po autostradach w danym roku kalendarzowym.

Noclegi w Szwajcarii

To jest temat potencjalnie związany z największym bólem dla portfela. Jak wejdziecie na booking.com okazuje się, że najniższa cena dla 2 osób to przeważnie około 300 zł za pokój ze wspólną łazienką. Dlatego polecamy stronę esky.pl , gdzie możecie popatrzeć na różnego rodzaju fajne opcje. Znaleźliśmy lot + hotel 4* z noclegiem na 3 noce za niecałe 700 zł/ os. Polecamy zerkać na te oferty, bo znając życie, będą się zmieniać mocno na bieżąco, a można upolować perełki takie jak ta powyżej.

Drugą opcją, która wydaje się też dobrym sposobem na odejście od wysokich cen hotelowych są kempingi. Widzieliśmy ich bardzo dużo z okien pociągu i jak teraz zaczęliśmy googlować, to okazało, się, że kempingi są bardzo porządne i mają bardzo dobre opinie. Średnia cena za noc dla dwóch osób z namiotem/śpiących w samochodzie wynosi około 30-40 CHF. Spanie na dziko w Szwajcarii jest zabronione, ale można zawsze spróbować zagadać do jakiegoś lokalsa czy nie wpuści Was na podwórko.

Jedzenie w Szwajcarii – jak nie zbankrutować?

Jedzenie w restauracjach ma bardzo zróżnicowane ceny: byliśmy w Pizzerii, gdzie Margarita kosztowała 16 CHF. Stołowaliśmy się w hostelu (Youth Hostel w Interlaken), w którym wydawano zestaw lunchowy zawierał: sałatkę, główne danie i mini deser, a całość kosztowała 17,50 CHF. Często właśnie hotele mają fajne oferty za kilkudaniowe obiady/kolacje za rozsądne pieniądze. Korzystaliśmy też z oferty restauracji, które serwują jedzenie na wagę – Tibits, rekomendujemy, szczególnie jeśli jesteście wegetarianami. Warto się rozglądać i szukać ofert lunchowych + pakietowych.

Youth Hostel w Interlaken - bistro
jedzenie w Szwajcarii - bistro
szwajcarskie specjały

Jedno jest jednak pewne, porcje w restauracjach są naprawdę bardzo duże. Nam w jednej zdarzyło się zabrać jedzenie na wynos, bo już nie daliśmy rady dojeść.

Polecamy Wam też zaglądać do supermarketów przed zamknięciem wtedy dużo dań gotowych jest przecenianych o 25%-50%. Dodatkowo warto skorzystać z aplikacji TooGoodTooGo, na koniec każdego dnia lokale gastronomiczne wrzucają tam paczki jedzenia, których nie udało im się sprzedać w ciągu dnia. Dzięki czemu możecie kupić bardzo smaczne jedzonko nawet 70% taniej. Nie martwcie się, że coś może być popsute my z apki korzystaliśmy wiele razy i wszystko zawsze było naprawdę dobrej jakości.

Bezpieczeństwo w Szwajcarii

W Szwajcarii czuliśmy się bardzo bezpiecznie, nie widzieliśmy nawet żadnej sytuacji, która wydała nam się w jakikolwiek sposób groźna. W naszym odczuciu praktycznie w ogóle nie ma bezdomnych, jedyne osoby bezdomne czy żebrzące, spotkaliśmy przy dworcu w Bernie. Było ich bardzo mało.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo Covidowe – też czuliśmy się bezpiecznie, w transporcie publicznych wszyscy noszą maski non stop. Płyny do dezynfekcji są dostępne w wielu miejscach. Co do obostrzeń w sklepach, restauracjach, jest to mocno uzależnione od kantonu, dlatego naszym zdaniem warto patrzeć na zachowanie mieszkańców – jak oni chodzą przygotowani do tego typu miejsc.

Karta Sim w Szwajcarii

Pierwsza zasada nie włączajcie danych komórkowych w telefonie gdy przekroczycie granicę Szwajcarii. Pisaliście nam na Instagramie o tym, że kosztowało Was to kilkaset złotych. Szwajcaria nie jest w UE i ceny za połączenia / internet z polskiego numeru są bolesne. Rekomendujemy zakup karty w od razu na lotnisku / w centrum handlowym koło lotniska.

Karta na 7 dni z nieograniczonym internetem i połączeniami kosztuje 20 CHF. Ważne – Internet można udostępniać, więc jedna karta starczy na parę osób (jeśli nie korzystacie z Internetu tak dużo jak my 😛 )

Zwiedzanie Szwajcarii – podsumowanie

Naszym zdaniem Szwajcarię zwiedza się łatwo i przyjemnie. Składa się na to wiele aspektów takich, jak łatwość komunikacji po angielsku. Wszyscy, z którymi rozmawialiśmy na miejscu zawsze bez problemu byli nam w stanie pomóc.

Oprócz tego Szwajcarzy są naprawdę bardzo przyjemni i bezproblemowi, jak w jakiejś lokalizacji mieliśmy problem z czytnikiem biletu, to za każdym razem przepraszali i od razu otwierali bramkę. Woda pitna jest w większości kranów i jest naprawdę smaczna, warto wziąć swoją butelkę, żebyście mogli sobie na bieżąco uzupełniać zapasy.

Berno widok na rzekę

Jeśli szukacie na wywczas bezpiecznego kraju z pięknymi widokami, po którym można sprawnie przemieszczać się komunikacją publiczną Szwajcaria wydaje się idealnym rozwiązaniem 🙂

Już niedługo spodziewajcie się więcej opisów podróży po Szwajcarii, ten kraj zachwyci każdego.

Tekst powstał przy współpracy z eSky.pl oraz z Narodową Organizacją Turystyczną Szwajcarii. Treść została w pełni przygotowana przez nas i przedstawia nasze obiektywne obserwacje.

1 Comments

  1. Kasia 6 lutego 2024 at 11:50

    Bardzo praktyczny wpis.:)
    Mam pytanie w sprawie Swiss Family Card, czy to oznacza że najpierw kupujemy bilety dla dorosłych z wyprzedzeniem przez internet a potem zgłaszamy się na dworcu po Swiss Family Card?

    Reply

Leave A Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.