Królewski Ogród Światła w Pałacu w Wilanowie

Dzisiaj zaczynamy naszą serię opisywania atrakcji bardziej lokalnych, które mają miejsce i dzieją się w Warszawie. Na pierwszą wycieczkę zapraszam do Wilanowa, a dokładniej do Królewskiego Ogrodu Światła w Pałacu. To właśnie tutaj drugi rok z rzędu można oglądać stylowy pokaz światła i dźwięku. Nam się podobało, przeczytaj post, popatrz na zdjęcia, jedź i przekonaj się sam.

Pałac Wilanów - pokaz świateł

Ciężko wyjść z domu

Powoli nadchodzi najmniej lubiany przeze mnie okres w roku, w którym mało kto podróżuje gdzieś dalej, bo warunki przeważnie średnio sprzyjają zwiedzaniu. W przeciągu ostatnich dwóch lat udawało nam się uciec z tej jesiennej szarugi do azjatyckich krajów takich jak Sri Lanka czy Wietnam. W tym roku obkładamy się kotami i przy herbatce pochłaniamy kolejne odcinki Narcosa. Jednak zgodnie z obietnicą, którą daliśmy na naszym facebookowym profilu postanowiliśmy w weekend wyjść z domu i zwiedzić kawałek Warszawy.

Królewski Ogród Światła w Wilanowie – ale co to jest?

W dużym skrócie, to pokazy światła i dźwięku, które możesz oglądać codziennie od godziny 16:00 do 21:00, co 20 minut. Pokazy odbywają się w “Ogrodzie Wyobraźni”, który znajduję się po lewej stronie patrząc na pałac. W ogrodzie, czeka cię prawdziwy spektakl tysiąca świateł, które tańczą w rytm znanej muzyki klasycznej:

  • Walc kwiatów” z „Dziadka do orzechów” Piotra Czajkowskiego,
  • Masquerade Waltz” Arama Chaczaturiana,
  • Poranek” Edwarda Griega.

Cały pokaz trwa ponad 10 minut, wiec jest na co popatrzeć 🙂

Pokaz świateł do muzyki klasycznej - Park Wilanów - Warszawa

Pokaz świateł do muzyki klasycznej - Park Wilanów - Warszawa

 

Rekomenduję wycieczkę w weekend (sobota-niedziela) dlatego, że dodatkowo na Pałac rzucane są tak zwane “mappingi”. Są to krótkie filmy animowane nawiązujące do historii tego miejsca. W weekendy są 3 pokazy filmów o 18:30, 19:30, 20:30.  My trafiliśmy na pokaz “Bajka o królewskiej wydrze”, około 10 minutowa ciekawie narysowana bajka. Oprócz tego są 2 inne filmy: “Powrót Króla”-najdłuższy ok. 15 minutowy film oraz “W Wilanowie Król jest jeden”.

Bajka o królewskiej wydrze Wilnaów - pokaz świateł

Pokaz świateł w Wilanowie - animacje na pałacu

pokaz świateł - Wilanów Warszawa

 

 

Dodatkowo po odsłuchaniu 3 utworów muzyki klasycznej w Ogrodzie Wyobraźni warto oddalić się jeszcze trochę od Pałacu w stronę światła. Twoim oczom ukażą się zjawiskowe świetlne instalacje. Palą się one cały czas, przedstawiają różne przedmiot, robi to niesamowite wrażenie.

Ogród wyobraźni - Wilanów Warszawa

Ogród wyobraźni - Wilanów Warszawa

Informacje praktyczne:

Koszt wstępu do ogrodów Królewskich w Wilanowie:

  • 10 zł – zwykły,
  • 5 zł – ulgowy,
  • wstęp bezpłatny – dzieci do lat 7

Bilety można kupić w kasach przed wejściem lub przez internet. Oprócz kas przed wejściem są również automaty, w których teoretycznie można kupić bilety. Jednak nie działały w nich karty płatnicze i nie chciały przyjmować więcej niż 1 banknot przy zapłacie.

Oglądając mapping staraj się ustawić bliżej prawej strony Pałacu, ponieważ pokaz nie jest wyświetlany symetrycznie na całej elewacji.

Na razie na miejscu nie było jeszcze dzikich tłumów, chociaż musisz się przygotować, na dużą liczbę dzieci oraz na to, że ktoś może Ci po stopach przejechać wózkiem 🙂

Jak widać i na jesieni, w trakcie najciemniejszych dni, można w ciekawy sposób spędzić czas. Zwiedzić trochę warszawy i poznać nowa historię. Mam nadzieję, że udało mi się namówić na jakąś jedną weekendową wizytę w Pałacu w Wilanowie. Dla mnie to był powrót w to miejsce po ponad kilku latach i czuję, że spędziłem dobry wieczór 🙂

Leave A Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.