Tatry z dzieckiem – 6 łatwych widokowych miejsc w górach

Jedziesz w Tatry i zastanawiasz się gdzie pójść z Bobasem na szlak, tak żeby zobaczyć ładne widoki i żeby nie trzeba było spędzić całego dnia na trekkingu? A może po prostu jedziesz bez dziecka, ale masz ochotę na proste trasy? Nie czujesz się na siłach wchodzić na najwyższe szczyty, a jednak chcesz zaznać gór? Ten wpis jest dla Ciebie.

Poniżej przedstawiamy Wam listę tras i naszych pomysłów na proste szlaki ze spektakularnymi widokami, które możesz pokonać nawet z małym dzieckiem. Kaja na tym etapie życia (16 miesięcy) jest dosyć wymagającym dzieckiem, dla którego siedzenie w jednym miejscu jak na przykład nosidło jest sporym wyzwaniem. Dlatego z naszej perspektywy tak ważne jest żeby podróżować w czasie jej drzemki, wtedy mamy szanse na dłuższe szlaki. Znając swoje ograniczenia, szukaliśmy treków, które są krótkie ale piękne. Żadna z podanych przez nas tras nie przekroczy 3h (sławne Morskie Oko). Raczej też spodziewajcie się łagodniejszych podejść.

Jeśli szukacie ładnych widoków w Tatrach, do których praktycznie można dojechać samochodem to zajrzyjcie na koniec wpisu 🙂

BONUS: na samym końcu wpisu, znajdziecie kilka propozycji od naszych obserwujących na instagramie.

1. Kopieniec Wielki i Polana Kopieniec

Zaczynamy od Kopieńca Wielkiego może dlatego, że jest najmniej znany i jest małe prawdopodobieństwo, że spotkacie tutaj tłumy. A widoki są piękne! Startujemy z Toporowej Cyrhli, przy głównej drodze znajdziecie parking, a jeśli będzie full to musicie podjechać po płytach betonowych z drogowskazami na szlak i po 15 metrach będzie również parking.

Idziecie cały czas zielonym szlakiem nachylenie w górę jest dosyć przyjemne, bez żadnych ekstremalnych podejść, może ze 2 ostrzejsze momenty. Polana Kopieniec wygląda super z miejsca, w którym odbija się na szczyt. Szałasy, które na niej stoją mają bardzo fajny klimat. Widok z samego szczytu też jest naprawdę piękny. Zresztą sami zobaczcie na zdjęciach.

Nam trasa, z 40 minutowym postojem na szczycie, zajęła około 2h 40 minut. Jeśli chcielibyście ją trochę przedłużyć, to zdecydowanie warto wrócić Doliną Olczyską. Niestety wtedy trzeba wracać w inne miejsce niż macie zaparkowany samochód, więc ta opcja jest super, ale przy transporcie busem / taxi.

Trasa tylko z nosidłem.

2. Nosal – cudowny widok na Tatry

Jeśli szukacie najkrótszego szlaku z fajnym widokiem na Tatry, to Nosal na pewno spełni te wymagania. Główna uwaga do tego szlaku jest taka, że przy takim podejściu, jak na poniższej mapie, są bardzo strome momenty, więc jeśli nie czujecie się na siłach, można w dwie strony wejść na Nosal od strony Kuźnic. Jeśli lubicie robić zdjęcia to polecamy Nosal przy złotej godzinie.

Nam cała trasa, z 20 min postojem na górze, zajęła prawie 2h. Jeśli chcielibyście ją trochę wydłużyć, to po raz kolejny Dolina Olczyską. Wtedy trasa zajmie Wam około 50 minut dłużej.

Trasa tylko z nosidłem.

3. Rusinowa Polana

Z tras trekkingowych jest to zdecydowanie najprostsza opcja. Można tutaj jechać nawet wózkiem. Jednak jest to jedna z ostatnio najbardziej popularnych tras, więc dobrze być tutaj wcześnie rano, by móc spokojnie zaparkować tuż przy szlaku oraz mieć góry “tylko dla siebie”. Jest mały parking przy początku trasy albo trochę większy 400 metrów dalej. Oba potrafią się szybko wypełnić, o 8:15 w weekend musieliśmy stanąć już na dalszym, a przy powrocie koło 11:00 trzeba było porzucać samochód przy drodze. Koszt parkingu, też boli, bo musieliśmy zapłacić 30 zł.

Widok z Rusinowej Polany

Widok z Rusinowej Polany jest naprawdę bardzo klimatyczny, są ławki i bacówka, w której można kupić Oscypka (6 zł) i się nim rozkoszować przy super widokach.

Nam trasa zajęła około 2h 30 min z wieloma postajami, bo nie była to pora zwiedzania Kajki. Jeśli chcielibyście trochę przedłużyć trasę to można wejść na Gesią Szyję to około 1h dłużej.

4. Morskie Oko – super dla dzieci w wózkach

W naszym wypadku ta trasa odpada, bo Kaja ponad 4h nie wysiedziałaby ani w wózku ani nosidle. Jednak jeśli macie egzemplarz, do którego nie będzie to problem, to na pewno polecamy.

Spacer możecie skrócić do 2h idąc tylko do schroniska w Dolinie Roztoki.

Ważna informacja trzeba dokonać wcześniejszej rezerwacji parkingu, który kosztuje 50 zł. Tu jest link do rezerwacji on-line.

5. Spacer Granią

To był nasz pierwszy pomysł na spacer z Kają. Zastanawiacie się pewnie jakbyśmy się tam dostali? Odpowiedź jest bardzo prosta – kolejką na Kasprowy Wierch. Niestety była w remoncie. Jednak jeśli chodzi o trasy do 2h “w te i z powrotem” na wschód dojdziecie do Świnickiej Przełęczy. Na zachód mniej więcej na wysokość Suchych Czubów – pamiętajcie tylko, że tutaj powrót będzie bardziej pod górę.

Ważna informacja, jeśli kupujecie bilet w dwie strony, to na górze możecie przebywać max 1h 40 min. Więc jeśli chcielibyście chodzić dłużej, będziecie musieli kupić dwa oddzielne bilety.

6. Wodospad Siklawica i Sarnia Skała

Jeśli macie ochotę zobaczyć jeden z niewielu tatrzańskich wodospadów, do którego dotrzecie doliną (Strążyską), to proponujemy Wam poniższą trasę. Dodatkowo można zahaczyć o Sarnią Skałę i wodospad Spadowiec – taka trasa to ok 3,5h dla nas trochę za długo. Można ją skrócić wracając z Sarniej Skały tą samą drogą z pominięciem Doliny Białego, wtedy trasa ma niewiele ponad 3h.

Liczymy, że przy kolejnej wizycie w Tatrach, uda nam się przejść ten szlak, wtedy na pewno podzielimy się naszymi przeżyciami.

7. Punkty widokowe w Tatrach z możliwością dotarcia samochodem

Przełęcz nad Łapszanką

Wiemy, że nie wszyscy mają możliwość podziwiać góry ze szlaków, dlatego kilka propozycji punktów widokowych, które znamy plus dodaliśmy te otrzymane od Was.

Przełęcz nad Łapszanką

Z wysokości 940 m n.p.m możemy podziwiać Tatry Wysokiego i te po Słowackiej stronie. Widok na Góry jest naprawdę nieprzeciętny, a jak będziecie mieli szczęście, to traficie jeszcze na wypasające się krowy. Wtedy robi się klimat już totalnie Alpejski.

Gubałówka

Można na szczyt wjechać kolejką albo dostać się samochodem. Na górze czeka Was fajny widok na Zakopane. Jednak festyn na szczycie nie zachęca do rekomendowania tego miejsca.

Punkt widokowy w Zębie

Jest ich kilka, więc najlepiej popatrzeć na Google Maps, z którego miejsca widoki Wam najbardziej pasują. Miejcie na uwadze jednak to, że większość tych punktów jest dostępna dla samochodów wyżej zawieszonych.

Wasze rekomendacje punktów widokowych

  • Czarna Góra – Krzyż Millenijny,
  • Ośrodek Głodówka,
  • Karczma Szymkówka,
  • Górków Wierch,
  • Szczyrbskie Jezioro (Słowacja),
  • Osturna (Słowacja).

Gdzie spać w Tatrach?

W naszym wypadku idealne miejsce to takie, w którym mamy dwa pomieszczenia, żeby móc odłożyć Kaję do spania i odpocząć za zamkniętymi drzwiami. Oprócz tego bardzo mile widziany jest aneks kuchenny. Polecamy Wam bardzo Apartamenty Bajka w Zakopanem, która oprócz spełniania powyższych czynników ma super położenie w mieście. Apartamenty mają dwie rzeczy, które zawsze fajnie mieć, czyli saunę i pralkę z suszarką. Jeśli szukacie również ładnych widoków, to zdecydowanie apartament na ostatnim piętrze z widokiem na Giewont robi robotę 🙂

Chodzenie po górach z dzieckiem

Wiemy, że podróżowanie z dziećmi często jest bardzo wymagające, szczególnie z egzemplarzami, które średnio chcą współpracować. ale warto próbować i małymi krokami pokazywać Świat. Bardzo mocno trzymamy za Was kciuki. Zaufajcie nam, warto się ruszyć zamiast siedzieć w domu 🙂

Leave A Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.