Salzburg atrakcje – na jeden dzień

W tym roku na narty rzuciło nas do Austrii. Jakoś zawsze byłem większym fanem nart we Włoszech, główne ze względu na Słońce. Pogoda mimo stycznia i sporego mrozu nas rozpieszczała, co spowodowało, że Austria staję się mi znacznie bliższa. Nie ukrywam, że Salzburg też się do tego przyłożył. Już przed wyjazdem planowałem sobie zrobić jeden dzień przerwy, żeby zwiedzić coś w okolicy.

Salzburg to idealne miasto na jednodniową wycieczkę jeśli jeździcie na nartach w Zell am See czy Kaprun, Saalbach, Kitzbuhel, Flachau czy St. Johann in Pongau. Jeśli nie jesteście amatorami sportów zimowych, a przebywacie w okolicy, warto tutaj zajrzeć, podobnie jak to robi kilka milionów turystów co roku. Salzburg zawsze na swojej trasie przejeżdżałem autostradą, także dopiero ten rok pozwolił na bliższe spotkanie z miastem Mozarta czego zdecydowanie nie żałuje.

Salzburg- Austria - widok na miasto

Informacje podstawowe

Salzburg czyli po prostu “Solnogród “albo jak ktoś woli – Solny Zamek. Mieszka tutaj prawie 150 000 osób, co czyni Solnogród, 4 największym miastem w Austrii, po Wiedniu, Grazu i Linzu. Pierwsze początki miasta datowane są na rok 696. Złożono wtedy najstarszy klasztor na obszarze niemieckojęzycznym. Co powoduję, że “Zamek Solny” ma już ponad 1320 lat!

Jak dotrzeć?

My do Salzburga wybraliśmy się samochodem z Zell am See. Z większości miast, o których pisałem wyżej, dojedziesz w około 1h-1,5h. Koszt parkowania na ulicach w mieście to 1,50 euro za godzinę, na parkingach wielopoziomowych około 2-2,5 euro.

TIP: Proponuję Wam zaparkować samochód w okolicach Schloss Mirabell, gdzie znajdziesz sporo wolnych miejsc, a do najciekawszych atrakcji w mieście jest naprawdę blisko. Odradzam parkowanie po stronie rzeki, na której znajduję się stare miasto, nie widziałem tutaj za dużo miejsc parkingowych.

Co zobaczyć?

My wyszliśmy z założenia, że mamy jeden dzień, a właściwie to kilka godzin, także warto skupić się na najważniejszych rzeczach. Zobaczenie wszystkich 20 kościołów, które są na salzburskiej starówce jest niemożliwe w tak krótkim czasie. Dodatkowo opuściliśmy, podobno piękne, ogrody Mirabell, w styczniu przy temperaturze ok – 12’C i śniegu pokrywającym wszystko nie było sensu tam wchodzić. Jeśli odwiedzacie Salzburg latem, koniecznie zajrzyjcie!  Mimo wszytsko wydaję mi się, że zobaczyliśmy największe atrakcje Salzburga, po których Was oprowadzimy.

Most Makartsteg – most dla zakochanych

Most pozwalający na dogodne przejście przez rzekę, przeznaczony tylko dla pieszych. Rozpościera się z niego ładny widok na miasto. Most upodobali sobie również zakochani, którzy przypinają na moście kłódki ze swoimi imionami. Most w obecnej formie wisi w tym miejscu od 2001 roku. Co dziwne most nie ma nazwy Mozarta, jak większość ciekawych punktów w mieście, ale to pewnie z uwagi na fakt, że wcześniej postawiono już most Mozarta.

Widok na Salzburg - zwiedzanie Salzburga
Most z kłódkami - wycieczka Salzburg
Kłódki na moście - Salzburg jeden dzień

Stare Miasto – serce Salzburga

Bardzo klimatyczny deptak, warto przejść się po urokliwych uliczkach, w wielu miejscach zamkniętych dla ruchu. Znajdziecie tutaj sporo knajpek oraz witryn sklepowych, z których będzie spoglądał na Was siwiusieńki Pan ubrany na czerwono, będący również najsławniejszym austriackim kompozytorem.

Stare miasto - zwiedzanie Salzburga
Zwiedzanie Salzburga - Stare miasto
Mozart kugeln witryna - zwiedzania Salzburga
Stare miast Salzburg - wycieczka Salzburg

Dom Urodzenia Mozarta

Chyba pierwszy budynek, który ukazał nam się zaraz po wejściu na Stare Miasto. Przechadzając się po starym mieście raczej nie sposób ominąć żółtego budynku, w którym na trzecim piętrze 261 lat temu Mozart przyszedł na Świat. Pisząc ten post zdałem sobie sprawę, że byliśmy tam na dwa dni przed rocznicą jego urodzin. Do środka nie wchodziliśmy, ponieważ czas trochę gonił, a 11 euro można spożytkować na inne atrakcje. Jeśli chcielibyście wejść, zobaczycie zrekonstruowane mieszkanie Kompozytora w tym jego instrumenty muzyczne. Myślę, że to miejsce dla wielkich fanów Wolfganga.

Można powiedzieć, że w Austrii wszyscy są trochę postrzeleni na punkcie Mozarta, więcej o tym w naszym wpisie o austriackich ciekawostkach.

Wycieczka Salzburg - Mozart gebursthaus

Piękna Katedra Salzburska

Katedra została wybudowana w latach 1614-1628. Budynek ma aż 142 metry długości i 33 metry wysokości. Salzburg Dom został zniszczony w trakcie II Wojny Światowej i odbudowany dopiero w 1959 roku. Oczywiście z katedrą związany jest wątek Mozarta, to właśnie tutaj był on chrzczony. Po lewej stronie blisko ołtarza znajduję się zejście do podziemi, w których znajdują się krypty, groby, na pewno warto tutaj zajrzeć. Ukryte komnaty robią wrażenie. Do Katedry weszliśmy z zamiarem ogrzania się, ale po chwili zwiedzania środka, zapomniałem, że jest zimno. Nie jestem wielkim miłośnikiem zabytków sakralnych, ale tę katedrę zdecydowanie polecam. Wejście jest darmowe.

Cmentarz Petersfriedhof

Kierując się w stronę kolejki na Hohensalzburg, po prawej stronie zobaczycie wieżę kościoła. Jeśli podejdziecie do niego bliżej, waszym oczom ukaże się cmentarz. Nie widziałem nigdy w innym mieście, by cmentarz był położony w centralnym punkcie miasta.

Cmentarz w mieście wejscie - Wycieczka Salzburg
Cmentarz Salzburg - Zwiedzanie Salzburg

Twierdza Hohensalzburg – miasto w mieście

Budowla mocno górująca nad całym miastem i widoczna jest z każdego turystycznego miejsca w mieście. Najłatwiej dotrzeć do niej kolejką z poziomu Starego Miasta. Nie próbujcie wjeżdżać do niej samochodem – przetestowaliśmy, nie da się.

Bilet możesz kupić w kilku wariantach, my wybraliśmy taki za 12 euro. Następnie udaliśmy się do kolejki-torowej, takiej jak na Gubałówkę i po ok. 2 minutach znaleźliśmy się kilkadziesiąt metrów wyżej. Prawdopodobnie jest to jedna z najstarszych kolejek na świecie (1892 rok). Jeśli chcielibyście poznać bardziej szczegółowo historię kolejki, to po zakończonym zwiedzaniu i powrocie na dół przejdziecie przez pasaż, w którym jest wszystko szczegółowo opisane.

Oczywiście jest możliwość dotarcia do twierdzy piechotą, ale przy takich temperaturach, każde ciepłe pomieszczenie było na wagę złota.

Na szczycie miasta

Sam początek budowy twierdzy datuję się na rok 1077. Forteca jest naprawdę potężna, przekraczając mury można poczuć się jak w mieście. Zamek uchodzi za największy zachowany w Europie Środkowej. Największe zmiany w Zamku i jego obecny kształt to zasługa Leonhard von Keutschach, przebudowy miały miejsce w latach 1495-1519 i spowodowały, że twierdza okazała się nie do zdobycia.

Zamek Salzburg - zwiedzanie widok na Alpy

Dzisiaj rozpościera się stąd widok na całe miasto. Oprócz tego znajdziecie tutaj kilka rodzajów muzeów, które przybliżą Wam historię miasta, ale również sąsiednich do Salzburga regionów, w tym Polski.

W muzeach zobaczycie:

 • broń z różnych epok,
 • pasy cnoty,
 • meble,
 • monety,
 • miniatury miast,
 • stary sprzęt narciarski,
 • i wiele innych “gadżetów”.

Jak już wrócicie na poziom starego miasta, to po prawej stronie od wyjścia z kolejki znajduję się browar, w którym można zobaczyć, jak produkuję się piwo i skosztować różnych trunków. Mieliśmy plan się tam udać niestety było zamknięte, z powodu prywatnej imprezy – pech 🙁

Red Bull World – wonderland dla fanów sportów ekstremalnych

Najnowocześniejsza atrakcja w Salzburgu. Austriaccy założyciele firmy Red Bull ufundowali “Hangar 7”, żeby móc podzielić się wszystkimi maszynami zaprojektowanymi przez inżynierów Red Bulla. Hangar jest zlokalizowany obok lotniska, także nie zdziwicie się, jak tuż nad waszymi głowami będzie lądował samolot.

Znajdują się tutaj:

 • helikoptery,
 • samoloty,
 • bolidy formuły,
 • kapsuła i kombinezon, w którym Filip Baumagartner (salzburczyk) dokonał skoku z kosmosu z prawie 39 km wysokości.

Wszystkie atrakcje w Hangarze są dosyć szczegółowo opisane. Taki trochę raj dla facetów. Wejście do hangaru jest bezpłatne!  W tym samym budynku co Hangar, znajduję się knajpa z kuchnią molekularną – na bogato.

Red Bull - hangar 7 - zwiedzanie Salzburga
Hangar 7 - Baumgartner - wycieczka Salzburg
Red Bull World - wycieczka Salzburg

Podsumowanie

Czuję, że robię się co raz starszy i jeden dzień przerwy w narciarstwie to naprawdę super regeneracją. Spodobało mi się i takie przerwy będziemy robić przy następnych wyjazdach. Akurat teraz mieliśmy dużo szczęścia, że “Solny Zamek” był w bliskiej odległości od naszej narciarskiej miejscówki. Salzburg jest doskonałym miejscem na jednodniową wycieczkę, jest tutaj co oglądać, a lokalne zapatrzenie w Mozarta też ma swojego rodzaju urok. Wyjeżdżając pamiętajcie, żeby kupić Mozartkugeln czyli najsławniejsze czekoladki w Austrii. Jeśli traficie do Salzburga w ciepły wiosenno-letni dzień, myślę, że przyjemność ze zwiedzania może być jeszcze większa.

Jeśli zastanawiacie się nad zwiedzaniem innych austriackich miast to zapraszamy Was na nasz przewodnik po Wiedniu.

Leave A Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.