Austria – ciekawostki

Wybierasz się do Austrii, chcesz trochę lepiej poznać kraj i życie jego mieszkańców? To idealnie trafiłaś. Dzisiaj pokażemy Ci sporo ciekawostek i faktów na temat Austrii, kraju, w którym zakochujemy się jeszcze bardziej z każdą wizytą.

1. Nietypowy system ocen w austriackiej szkole

W Austrii otrzymanie oceny 1 “lagi” to prawdziwy zaszczyt, szkoda, że moi rodzice nigdy tego argumentu nie przyjmowali 😀 z kolei najsłabszą oceną jest 5. Taki odwrócony system oceniania.

business-university-wieden

2. Wiedeń jest najlepszym miejscem do życia na Świecie

W przeprowadzonym przez firmę badawczą Mercers Wiedeń został wybrany jako najlepsze miejsce do życia. I wiecie co najlepsze? Że to już 10 raz z rzędu :O Na podium znalazły się Zurych i Vancouver. Jeśli zastanawiasz się jak wypadły polskie miasta to Warszawa (82 miejsce), Wrocław (100 miejsce). Przebadano ponad 230 miast.

3. Austriackie wina są świetne

Wina z Austrii to chyba jedno z większych odkryć naszego ostatniego wyjazdu. Są one naprawdę doskonałe, my osobiście nie mieliśmy wcześniej okazji ich testować i było to spore niedopatrzenie, które ostatnio mocno nadrabiamy.

Gdzie szukać austriackich win? My skorzystaliśmy z winnego abonamentu od winerua.pl gdzie poprosiliśmy o przygotowanie pakietu austriackich win. Co miesiąc otrzymujemy box z 3 różnymi winami. Polecamy wszystkim, co lubią niespodzianki i dobre winko – na hasło CZASNAWINEREUA otrzymacie zniżkę – 20 zł na pierwszy abonament 🙂

austriackie wino

4. Austriacy mają hopla na punkcie Mozarta

Zwiedzając Salzburg oraz Wiedeń non stop natykaliśmy się na elementy związane z Wolfgangiem Amadeuszem. A to jakiś dom, w którym zjadł kolacje, a to kościół, w którym się modlił, a to ławka, na której podrywał laski. I wiadomo w każdym sklepie Mozart patrzył na nas na z półek z czekoladkami. Jeśli lubicie marcepan to na pewno zakochacie się w tym smaku.

5. Najbardziej znany żyjący Austriak?

Arnold Schwarzeneger, gubernator Kalifornii w latach 2003-11. Kiedyś jeden z najsilniejszych ludzi na Świecie, dzisiaj już Pan po 70tce. Urodził się w okolicach Graz. Arni przebywa w USA już ponad 50 lat, dlatego przez wiele osób nie już utożsamiany z tym, że może płynąć w nim krew Styryjczyka.

6. Najbardziej znana historyczna postać z Austrii?

Chyba jedne z najbardziej znienawidzonych postaci historycznych Adolf Hitler, urodził się w Austrii. Warto podkreślić jednak, że miejscowości Braunau am Inn, dzisiaj leży na granicy z Niemcami. Hitler następnie próbował dwukrotnie dostać się na Akademię Sztuk Pięknych w Wiedniu, bezskutecznie. Przeniósł się do Niemiec w wieku 24 lat, w 1913 roku.

7. Najbardziej znana austriacka postać związana z motoryzacją?

Ferdinand Porsche czyli jeden z pierwszych konstruktorów samochód, pierwszy twórca samochodu z napędem na cztery koła. Ciekawe z dzisiejszej perspektywy wydaję się to, że Porsche najpierw zaprojektował samochód z silnikiem elektrycznym. Jest to też projektant Garbusa. Myśleliśmy również o Niki Laudzie, który trzykrotnie wygrywał tytuł Mistrza Świata Formuły 1.

8. Kraj noblistów

Austria jest jednym z krajów, w których przypada największa liczba Nagród Nobla, na głowę mieszkańca. Austriacy mają 5 noblistów z chemii, 7 w medycynie, 3 w fizyce i po jednym w ekonomii oraz w literaturze. 2 pokojowe nagrody nobla. Czyli w sumie aż 19 nagród Nobla :O

9. Kraj ekologii

60% energii pochodzi ze źródeł odnawialnych. Do tego 1/3 zalesionych regionów jest oficjalne chronionym obszarem. Widać, że Austriacy bardzo dbają o środowisko, pamiętam jak jeszcze wiele lat temu będąc w Austrii już funkcjonowała w pełni segregacja śmieci.

10. Limit alkoholu większy niż w Polsce

0,5 promila, kiedyś było nawet 0,8 promila. My akurat nigdy nie pijemy jeśli mamy jechać samochodem i zdecydowanie wolelibyśmy, żeby wszędzie był limit 0,0 promila.

11. Lubicie kajzerki?

Pochodzą z Austrii i zostały tak nazwane na część Cesarza (Kaiser) Franciszka Józefa. I co bardziej nas zaskoczyło, że croissainty pochodzą z Austrii – gdzie zostały wymyślone w XVII w. a do Francji trafiły dopiero w XVIII. Francuzi kulinarnie znani są też z zawłaszczenia Belgom ich frytek 🙂

12. Bardzo górzysty kraj

62% kraju jest pokryte przez góry, w kraju znajdują się aż 433 ośrodki narciarskie. W sumie jest ponad 7,200 km tras narciarskich, które obsługuje ponad 2,500 wyciągów. Poczytaj więcej o najfajniejszych stokach narciarskich w Austrii

13. Austria nie jest w NATO

Austria podobnie jak Szwajcaria, chce być krajem neutralnym, więc nie wstępuje do żadnego sojuszu wojskowego. Austriacy mówią o tym, że siły wojskowe są na tyle silne, żeby utrzymać granice które mają. Według rankingu Firepower Index – Austria zajmuje 56 miejsce w sile swojej armii (Polska jest 24).

14. Liczba odwiedzających turystów

Austria jest 7 najczęściej odwiedzanym krajem w Europie. Po Francji, Hiszpanii, Włoszech, Niemczech, Turcji, Wielkiej Brytanii. W 2018 było to ponad 30 milionów turystów.

najwiekszy-kosciol-austria

15. Mistrzowie sportów zimowych

Do tego stopnia, że 2 rozgrywano w nim 2 olimpiady, w Insbrucku w 1964 roku i 1976. W klasyfikacji medalowej wszech czasów zimowych Olimpiad Austria znajduje się na 6 miejscu. Gratulujemy 🙂

A może znacie jakieś inne ciekawostki z Austrii? Jak Wam się podobają tego typu zestawienia?

Leave A Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.