Chcecie pojechać na Jamajkę i poczuć jej klimat? Mamy dla Was doskonałą alternatywę, szczególnie jeśli jesteście w Gwatemali lub w Meksyku, mowa tu o rajskiej wyspie Belize – Caye Caulker. My na wyspie zostaliśmy przywitani przez rastafarianina słowami „Welcome home” i od tego momentu wiedzieliśmy, że będzie to wycieczka inna od wszystkich i że zapamiętamy ją na długo.
Fakty na temat Caye Caulker
Zanim przejdziemy do sekcji dlaczego warto wybrać się na rajskie Caye Caulker, oto kilka faktów na temat wyspy. Jeśli jesteście zainteresowani faktami i ciekawostkami o Belize to zapraszamy Was na nasz pierwszy post. Trochę nas to zaskaczyło, że w Interencie (na polskich stronach) tak mało się pisze o Caye Caulker, a jest to jedno z ciekawszych miejsc należących do Belize.
Populacja: ok. 2000 mieszkańców.
Rozmiar wyspy: wzdłuż ok. 8 km, w szerz maksymalnie 1,5 km.
Ekonomia Caye Caulker:
- Rybołówstwo – wyspa leży przy szlakach migracyjnych ryb oraz homarów, to tłumaczy ceny homarów na wyspie i ich świeżość 🙂
- Turystyka – obecnie to główne źródło napędu gospodarczego wyspy. Zaczęła się rozkręcać mocniej w latach 70, kiedy to powszechniejsze stały się łodzie motorowe i dotarcie na wyspę stało się prostsze.
Huragany na wyspie: wyspa jest dosyć płaska w najwyższym miejscu ma około 2,5 m n.p.m. czyli waszego wzrostu jak staniecie z rękami wyciągniętymi do góry. Każdy huragan, który przechodził przez wyspę zostawiał duże zniszczenie. Ostatni w 2000 roku (huragan o nazwie Keith), spowodował spore szkody na wyspie, które jak mówili lokalesi były widoczne jeszcze kilkanaście miesięcy po nim.
Zobacz nasz film z Caye Caulker i przekonaj się, dlaczego warto tam pojechać:
Split Caye Caulker – ciekawa miejscówka na plażowanie
Jest to kanał dzielący wyspę na część mieszkalną, na którą można się dostać za pomocą water taxi z Chetumal czy Belize City i na tę, która dopiero powoli otwiera się na ludzi. Póki co trwaja tam prace, by wybudować domy i rozkręcić biznes. Podobno w części mniej zamieszkanej można zakupić ziemię w dobrej cenie.
Lokalni mieszkańcy opowiadają, że Split został stworzony przez najgorszy w historii huragan Hattie, który nawiedził wyspę w 1961 roku. Sprawdziliśmy to i Huragan rzeczywiście miał swój udział w splicie,jednak on jedynie pogłębił i poszerzył znacząco przekopany w tym miejscu wcześniej kanał, do głębokości ok 1 metra. Dzisiaj kanał ma 6 metrów głębokości i jest kluczowym korytem dla mniejszych łódek, które dzięki niemu nie muszą opływać całej wyspy. Płynąc na rafę koralową, na 90% będziecie tędy przepływać.
Dwa Światy na wyspie
Jak wspomniałem Wam o moim pierwszym skojarzeniu z Jamajką, to nie miałem na myśli tylko panów w dredach popalających to i owo i słuchających Bunny’ego Livingstone’a czy turystów leżących na plażach z białym piaseczkiem. Miałem na myśli też tę część bardziej zaniedbaną, gdzie nie wszystko jest ułożone jak od linijki, gdzie dzieciaki biegają brudne, gdzie pranie wisi na podwórku, gdzie nie zawsze w domu jest toaleta.
Dokładnie taką część znajdziecie też na Caye Caulker. Nie trudno na nią trafić wystarczy udać się w stronę lotniska i oddalić od głównej ulicy miasta. Dysonans pomiędzy światem Caye Caulker tworzonego pod turystów i tego lokalesowego nie jest jednak aż tak wielki jak różnice w Belize City pomiędzy portem, a częścią mieszkalną.
Dojazd na Caye Caulker
Podróż na Caye Caulker z Chetumal (granica Meksykańska):
1. W porcie w Chetumal w Meksyku kupujecie bilet na prom 55 USD w jedną stronę. Jak my płynęliśmy była tylko jedna firma oferującego tego typu usługi Belize Water Taxi, bilet możecie kupić również online, cena była taka sama.
2. Nasze rady w związku z podróżą łódką na Caye Caulker:
a) zarezerwujcie sobie 1h przed odpłynięciem na odprawę, to jest normalna granica, gdzie nawet pies wącha wasze plecaki. Za koszty odprawy granicznej zapłacicie 500 pesos od osoby (30 USD)! Niestety była to dla nas niemiła niespodzianka, ale niestety będąc w Meksyku trzeba zaakceptować fakt, że na każdym kroku płaci się dodatkowy podatek dla rządu.
b) jeśli planowaliście, w trakcie waszych wcześniejszych wycieczek, rejs szybką łódką, to możecie z tego spokojnie zrezygnować. W trakcie tej podróży będziecie mieli wystarczającą ilość adrenaliny 😉
c) siadajcie z tyłu łódki tam najmniej trzęsie i jest też najszerzej, kadłub łódki z przodu się zwęża co wpływa na ilość miejsca.
d) nie pijcie piwa przed i w trakcie rejsu, na statku nie ma żadnej toalety, a picie ze szklanych butelek jest związane z dużym ryzykiem spotkania z Waszym stomatologiem po powrocie do Polski.
e) Podróż trwa około 3h do San Pedro, gdzie jest przejście graniczne, a następnie jeszcze z 30 minut do Caye Caulker.
f) Na przejściu granicznym w San Pedro będziecie potrzebowali około 30-40 minut zanim Wasz cały prom się odprawi. Musicie liczyć się również z kosztem 2,50$ BZE na wjeździe i 37,50$ BZE na wyjeździe z kraju. Ta informacja podobnie, jak odprawa graniczna też nie była nam znana, także za samo wjechanie i wyjechanie z Belize nadwyrężył nasz budżet o 100$.
Podróż na Caye Caulker z Belize City:
1. To opcja zdecydowanie przyjemniejsza są dwa promy, niespecjalnie różniące się od siebie wielkością łódki, różni je tylko kolor malowania i pomosty, z których odpływają (oddalone są od siebie o jakieś 200 metrów):
- Ocean Ferry – 25 USD w dwie strony, kapitał założycielski: Belize – rekomendujemy go Wam. Podobnie jak mieszkańcy, którzy głównie wybierają tego przewoźnika. #wspierajmyLokalnychPrzedsiebiorcow
- Belize Water Taxi – 28 – USD w dwie strony, kapitał założycielski: Chiński.
2) Czas podróży to około 45-50 minut w jedną stronę.
3) Możecie skorzystać również z samolotu, leci się 10 minut. Nie udało mi się znaleźć ceny, wygląda na to, że lot musi być połączony z lotem tranzytowym.
10 powodów dlaczego warto wybrać się na Caye Caulker
1. Snokreling na wspaniałej rafie koralowej, 4 co do wielkości na świecie.
Wielką zaletą jest bliskość rafy, przeczytacie o tym więcej za niedługo w naszym poście o snorkelingu na Caye Caulker. To najważniejsza atrakcja, która przyciąga setki turystów, w tym i nas.
2. Nie ma tutaj wielkich hoteli.
Na wyspie nie widziałem żadnego wielkiego, murowanego hotelu. Wszystkie obiekty są kameralne i zdecydowanie nie przytłaczają. Jest to miłym zaskoczeniem porównując np. do wielkich hoteli w Cancun. Na wyspie, według różnych źródeł, działa od 25 do 40 hoteli, a właściwie to „Guesthouse” wydaje się trafniejszym określeniem.
Polecamy Wam bardzo Sea n sun, jeśli ktoś z Was oglądał serial Bloodline to właścicielka pod względem obsługi klienta przypomina Sally Rayburn 😉 Za noc w pokoju dwuosobowym, z łazienką i klimą płaciliśmy 75$ USD, w tym możliwość korzystania z kajaków i rowerów.
3. Można się tutaj zrelaksować w aktywny sposób albo z książką na plaży.
Plaże są ogólnodostępne, chociaż nie znajdziesz ich w każdym miejscu wyspy, najlepiej kierować się w stronę Splitu.
Polecamy Wam nasz hotel głównie ze względu na opcje wypożyczenia sprzętów dodatkowych. Da Wam to możliwość popływania kajakiem w okolicach wyspy czy pojeżdżenia rowerem. Jak Wam się znudzi to możecie położyć się na jednym z wielu hamaków i się wychillować.
4. Po wyspie nie jeżdżą samochody i nie ma dróg asfaltowych.
Głównym środkiem lokomocji na wyspie są własne nogi, rowery lub wózki golfowe. Drogi są dziurawe, w większości są utwardzone i zasypane piaskiem z plaży.
5. Lokalesi są wychillowani do granic możliwości i lubią dzielić się życiowymi historiami.
Lokalesi w dużym stopniu są wychillowani przez rum, który na wyspie leje się w dużych ilościach. Z chęcią częstują „Rum Punch”. Może jeszcze przez inne używki, ale jeśli grają w zielone to dyskretnie, nie na oczach turystów.
Mieszkańcy są otwarci, czasem sami zagadują, czasem warto wyjść z inicjatywą i zapytać ich trochę o historię wyspy.
6. Na Caye Caulker zjecie doskonałe owoce morza, w przystępnych cenach.
Duża część mieszkańców żyje z połowu ryb i owoców morza, których w okolicy nie brakuje. Knajpy mają bardzo duży rozstrzał cenowy, my polecamy Wam te gdzie na ulicach grillują homary 🙂
7. Streetfood na wyspie, to najlepsze burrito jakie jedliśmy.
Któregoś dnia wyszliśmy na śniadanie, nie chcieliśmy siadać w knajpie (ceny śniadań są tam wysokie), znaleźliśmy blaszaną budkę, gdzie Pani na świeżo smażyła tortille i składała burrito. Przed budką tłoczyło się dużo lokalesów (jak na wczesną porę czyli koło 8-9). Był to strzał w 10, bo tortille kosztowały około 3,5-4,0 BZE i były wyśmienite.
8. Napijecie się drinka siedząc po pas zanurzeni w oceanie.
Piwo za około 7$ BZE, zdecydowanie warto usiąść chociaż na jedno.
9. Na wyspie nie działają niektóre typy telefonów komórkowych.
W całym Belize nasze Samsungi nie były w stanie znaleźć zasięgu, mimo ponownego włączania i wyłączenia. Pewnie dlatego, że w Belize jest sieć 850/1900 mHz. Mieliśmy też iPhone, który bez problemu odnajdywał sieć. Dla niektórych to minus, ale dla nas to …
doskonała możliwość odłączenia się od rzeczywistości.
10. Bo na Jamajkę z Meksyku nie jest aż tak po drodze 😉
Bilety na Jamajkę i Kubę z Cancun były w bardzo wysokich cenach, dlatego zaczęliśmy szukać alternatyw, myślę, że znaleźliśmy idealną.
Przykładowe ceny na wyspie Caye Caulker
- Woda 1l – 2$BZE
- Cola 1,5l – 4-5$BZE
- Piwo 0,33 – w większości barów koło 5$ BZE zdarzają się za 7$ BZE
- Buritto z kurczakiem na ulicy – 3,5-4$ BZE
- Homar w restauracji – 20-30$ BZE nawet do 45$ BZE – w zależności od wielkości i knajpy
- Krem po opalaniu – 17-30$ BZE (40- 60 zł! = jak widzicie, lepiej kupić kremy w Polsce)
Caye Caulker wyspa, którą trzeba zobaczyć
Wszystkie powyższe punkty, powodują, że na wyspę docierają turyści, którym bliżej do backpackersów niż do osób obwieszonych złotem, lubiących obnosić się ze swoimi pieniędzmi.
Cała nasza podróż do Belize odbywała się bez szczegółowego planu. Ci, którzy czytają nas regularnie, mogą być tym faktem trochę zaskoczeni. Mieliśmy punkty, które chcemy zobaczyć, jednak nie były one rozplanowane według szczegółowego harmonogramu jak mamy to w zwyczaju.
Klimat na Caye Caulker sprawił, że na wyspie zamiast pierwotnie zakładanych 2 nocy zostaliśmy…3, szaleni i nieprzewidywalni niczym Bob Marley 😛
Podróż na Caye Caulker, do łatwych nie należała, trwała kilka godzin. Jeden dzień straciliśmy na dotarcie na wyspę, to akurat mieliśmy w planie. Zachęcamy Was bardzo na tę wycieczkę mimo czasu, który trzeba zainwestować. Jeśli same wyspiarskie klimaty Was nie przekonały to zapraszamy do posta o nurkowaniu, który mamy nadzieję, postawie kropkę na i, a w trakcie nurkowania m.in. koniki morskie.
Wybieramy się na wyspie 11 listopada. Popłyniemy z Belize City wieczorem albo rano, spędzimy tam jedną dobę. Najbardziej cieszymy się, że będzie można zobaczyć rafę z brzegu, nie umiemy pływać i nurkować.