Jak dojechać do Xi’an pociągiem?

Zastanawiasz się jak dojechać do najstarszego chińskiego miasta – Xi’an? Też staliśmy przed dylematem, jak się dostać do Armii Terakotowej i do jednego z większych miast w Chinach.

W pozostałych wpisach o Zwiedzaniu Xi’an i odwiedzeniu Armii Terakotowej, staraliśmy się zachęcić Was do odwiedzenia miasta, bo dla nas był to jeden z fajniejszych punktów jakie widzieliśmy w Chinach.

Czas na logistykę, czyli transport i formalności potrzebne na dojazd do Xi’an. Podpowiemy, który pociąg wybrać i jak przetrwać podróż.

chinskie-pendolino

Podróż pociągiem do Xi’an z Pekinu

Tutaj mamy dwa doświadczenia, którymi z chęcią się z Wami podzielimy.
Do wyboru masz super szybki pociąg, którym dojedziesz sprawnie i w cywilizowanych warunkach lub pociąg nocny (dla tych co lubią oszukiwać przeznaczenie), który jest znacznie większym wyzwaniem.

Podróż szybką koleją do Xi’an

Wybierając szybką kolej możecie pokonać trasę 1000 km w czasie od 4,5h do 6h! Pociąg osiąga momentami ponad 300 km/h. Po drodze będziecie mieli około 3 przystanki. Sama przejażdżka szybkim pociągiem to duże przeżycie. My nigdy tak nie pędziliśmy. Prędkości w ogóle nie czuć tylko widzisz coraz szybciej przemijające drzewa i uciekające miasta. Wszystko fajnie, tylko ile to kosztuje?

Klasy biletów pociągowych w chińskich kolejach:

 • Business Class – 3 fotele w rzędzie (w układzie 2+1), wygląda jak biznes klasa w samolocie, fotel można rozłożyć do pozycji leżącej. W trakcie podróży przekąski i picie bez żadnych ograniczeń. Koszt biletu w jedną stronę? – 1621 CNY (ponad 900 zł)
 • 1 klasa – 4 fotele w rzędzie (w układzie 2+2) szersze fotele z poduszką, więcej miejsca na nogi niż w 1 klasie. Koszt biletu – 824 CNY (ok 460 zł)
 • 2 klasa – 5 foteli w rzędzie (w układzie 3+2), fotele trochę węższe. Nie ma zaskoczenia, że wybraliśmy tę klasę 🙂 W barkach rzeczywiście nie jest zbyt komfortowo, dlatego dobrze podróżować obok kogoś kogo się zna. Miejsca na nogi jest sporo. Koszt biletu – 515 CNY (ok 300 zł)
 • We wszystkich klasach pociągu są kontakty (wejścia jak w Polsce)

Podróż nocnym pociągiem do Xi’an

No to czas na wyzwanie! Kto jechał kiedyś koleją transsberyjską na pewno, w trakcie tej podróży będzie w stanie poczuć ten klimacik. Chińskie pociągi pokonują trasę do Xi’an w czasie od 11,5h do 15,5h. Pociąg maksymalnie jedzie pewnie około 120 km/h. Przystanków jest kilkanaście po drodze.

jazda nocnym pociągiem do xian
mina Krzysztofa mówi sama za siebie
jak wyglada nocny pociag do xian
Transsib był luksusem

W chińskim pociągu nocnym są 4 klasy:

 • Deluxe Soft Sleeper – elegancki dwuosobowy przedział, z wstawionym fotelem w środku, w części wagonów jest nawet prywatna toaleta. Koszt biletu – 765 CNY (450 zł)
 • Soft Sleeper – 4 osobowe przedziały, wspólna łazienka na korytarzu. Łóżko ma 190 cm długości. Koszt biletu – 415 CNY (230 zł)
 • Hard Sleeper – tę klasę wybraliśmy my. Już sama nazwa powinna sugerować, że nie będzie lekko, jest to wagon bez przedziałów. Łóżka znajdują się na 3 poziomach i są pogrupowane w otwarte 6-osobowe sekcje. Łóżka mają tylko 180 cm, ponieważ na korytarzu są fotele, dla tych którzy śpią na 3-cim najwyższym poziomie (przynajmniej my tak to odebraliśmy) – 272 CNY (150 zł)
 • Hard Seat – czyli cała podróż na siedząco, dla nas nierealne na kilkanaście godzin (ale są desperaci), bywa też tak, że w tym wagonie jadą osoby, które kupiły bilet bez miejscówki. Koszt – 156 CNY (90 zł)
wygoda w nocnym pociągu do xian
Źartex na swojej pryczy

Ważne zasady podróżowania nocnym pociągiem w Chinach:

 1. W przypadku podróżowania w klasie Soft i Hard Sleeper wybierajcie zawsze chociaż jedno miejsca na dole. My mieliśmy 3 miejsca na poziomie środkowym – jest ono na pewno najgorsze, bo nie ma praktycznie jak usiąść tylko zawsze trzeba leżeć.
 2. Spakuj najpotrzebniejsze rzeczy do małego plecaka, w pociągu jest bardzo ciasno i ciężko będzie ci przekopywać co chwila główny bagaż.
 3. Bądź na dworcu co najmniej 30 minut przed odjazdem pociągu.
 4. Weź zupki i kubek, jest samowar, którym zalejesz sobie jedzenie.
 5. O 22:00 gaśnie w pociągu światło i większość osób idzie spać.
 6. Na czas podróży oddasz konduktorowi swój bilet, który przyjdzie Cię w porę obudzić. W zamian otrzymasz kartkę zastępczą, którą pod koniec ponownie wymienią na bilet.

WAŻNE: Nie pomyl dworców!

Sprawdź z jakich dworców jeżdżą pociągi i do jakich dojeżdżają?

Wszystkie pociągi, też te szybkie, odjeżdżają do Xi’an z dworca Bejing West – Bejingixi! Dla nas “Bejingxi “na bilecie wyglądał na dworzec główny – nie było na nim napisane Bejing West. A Pani sprzedająca bilet na Dworcu Głównym też nie skomentowała, że będziemy odjeżdżać z innego miejsca. Ciepło o niej myślę do teraz. O wszystkim dowiedzieliśmy się, gdy pewni siebie chcieliśmy wejść na dworzec główny, a Pani z obsługi powiedziała nam, że nasz pociąg czeka na nas, na drugim końcu miasta. Całe szczęście mieliśmy godzinę zapasu i cudem to wystarczyło.

Z Xi’an do Pekinu chińskie pendolino, wyjeżdżają z dworca North, a wszystkie wolniejsze z tradcyjne chińskie pociągi startują z dworca głównego. Jest jeden pociąg z dworca południowego – bądźcie ostrożni, jak
tu się nie pogubić?

Gdzie kupić bilety na pociąg w Pekinie?

Dworzec to jedna z bezpieczniejszych opcji. Na dworcu Bejing Główny – jest okienko 16, w którym Pani mówi po angielsku. Choć dla nas określenie “mówi” to trochę zbyt dużo. Jednak dzięki tłumaczowi w telefonie udało się. W Xi’an bilety też kupowaliśmy na dworcu.

Jednak, jeśli chcecie być super nowocześni i bilety kupić online, jest taka możliwość, wystarczy wejść na stronę: https://www.travelchinaguide.com/  Serwis nalicza dodatkową prowizję 5 USD. Strona jest bardzo wygodna, możesz sprawdzić rozkład jazdy pociągów, ale też zdjęcia poszczególnych klas pociągu oraz informację o dostępności biletów.

szybkie-pociągi-chiny

Pamiętajcie, że jeśli nie lubicie pociągów jest też alternatywa:

Podróż Samolotem z Pekinu do Xi’an

Zaczynamy od “najszybszego” połączenia, czyli samolotu. Ceny biletów są bardzo kuszące, bo ich koszt (z 3-dniowym wyprzedzeniem) waha się w okolicach 600 zł w dwie strony (1100 CNY). Brzmi wszystko super, ale ……

…pojawia się jeden dosyć kluczowy problem, jakim jest odległość portów lotniczych od miast i czas jaki musicie spędzić na wyjściu z lotnisk. Ponieważ Chińczycy BARDZO dbają o bezpieczeństwo, proces przechodzenia wszystkich kontrol jest dość czasochłonny. My z lotniska w Pekinie przylatując do Chin wychodziliśmy 2h! (ok tutaj nie byłoby już konieczności uzupełniania formularzy wjazdowych i składania odcisków palców) ale i tak na lotniskach zawsze panuje duży ruch i trzeba odstać swoje. Warto przekalkulować koszty i korzyści.

Podróż samochodem do Xi’an z Pekinu

Odległość między miastami to ponad 1000 km. Dla nas opcja totalnie nieefektywna i do tego człowiek przyjeżdża na miejsce zatyrany. Nie polecamy, zwłaszcza, że jeżdżenie autem po Chinach do najprzyjemniejszych nie należy.

Dodatkowo okazuję się, że może wystąpić problem z akceptacją międzynarodowego prawa jazdy i trzeba mieć wtedy prawo jazdy wydane w Chinach! Tak przynajmniej donosi jedna z firm pośredniczących w wynajmie. Po zaznaczeniu chińskiego prawa jazdy, niestety nie pokazują się żadne opcje, także nawet nie powiemy Wam ile kosztuje wynajem 🙁

Podróż do Xi’an z Pekinu

Polecamy Wam podróż w jedną stronę wagonem sypialnym, dzięki temu oszczędzacie na noclegu. Jeśli jedziecie w 4 osoby weźcie sobie przedział soft sleeper, wyśpicie się jak w hostelu, a też nikt nieznajomy nie będzie Wam przeszkadzał. Jeśli nigdy nie jechaliście szybkim pociągiem albo mocno zależy Wam na czasie wybierzcie szybki pociąg, czas przejazdu jest podobny jak samolotu, a komfort, w tym brak konieczności jazdy na lotnisko jest większy.

Ziomeczek w koszulce bez rękawków non stop sie podciągał na półce z plecakami, w 14h można zrobić niezły trening.

Leave A Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.