Calpe – co zwiedzać – atrakcje Costa Blanca

Calpe to jedno z moich ulubionych miast wybrzeża. Jest świetnie zlokalizowane z dostępem do morza, wielkim portem i ciekawą architektura. To też tu odwiedziliśmy najdziwniejszy budynek mieszkalny z labiryntami (La Muralla Roja) oraz wspinaliśmy się parę godzin na skałę, która jak się później okazało miała trochę ponad 300 m 😛

Penyal d'Ifac Natural Park - widok ze szczytu
Penyal d’Ifac Natural Park  – widok na Calpe

Penyal d’Ifac Natural Park 

Wspinaczka na samotną skałę Peñón de Ifach to atrakcja must have. Bardzo długo polowaliśmy na ładną pogodę aby zorganizować sobie całodzienny trekking po parku. Wejście na teren rezerwatu jest darmowe, jednak ilość osób, które mogą być w tym samym czasie jest ograniczona do 300. Rezerwacji można dokonać tego samego dnia (jeśli nie jesteś w szczycie sezonu) podaję linki:

Niestety obie strony są po hiszpańsku (wersja angielska nie chciała się załadować) więc na czuja wklepaliśmy swoje dane. Generalnie nikt nam tego później nie sprawdzał ale zdarzają się kontrole i lepiej mieć to zaklepane 🙂

Penyal d’Ifac – Jak się przygotować do trekkingu?

Park jest przepiękny ale i miejscami wymagający. Dostępne są 2 trasy trekkingowe/ punkty widokowe – jedna łagodna prowadząca do Mirador de Carabiners, druga odbijająca w połowie na sam szczyt do punktu CIMA (zdecydowanie trudniejsza, bardziej stroma z łańcuchami). W obu przypadkach warto wybrać wygodne obuwie (klapki odpadają) i odzież, która pozwoli Wam w akrobatyczny sposób pokonywać kolejne bloki skały 😛

Penyal d'Ifac Natural Park
Penyal d’Ifac Natural Park – mapka

Co spakować do plecaka:

  • zapas wody i jakieś szybkie przekąski (które zdążysz zjeść przed przylotem mewy).
  • mokre chustki, żel antybakteryjny – przydadzą się gdy jakiś ptak dokona “zrzutu” lub gdy w desperacji będziesz musiał/a chwycić “brudny” kamień, by pokonać trasę na szczyt.
  • Czapkę, ubranie, które ochroni Cię przed słońcem – nas mocno spiekło na górze, więc warto się wcześniej porządnie nasmarować i mieć w zapasie coś czym można przykryć głowę.
Penyal d'Ifac Natural Park - atrakcje Calpe
Penyal d'Ifac Natural Park
widok na port z początku trasy

Ile czasu potrzeba na trekking po Penyal d’Ifac Natural Park?

Nam zobaczenie obu punktów zajęło ok 4h a robiliśmy sporo przerw na odpoczynek (kondycja Bobra w 7 miesiącu ciąży była ograniczona 😛 ). Poza tym nie śpieszyło nam się nigdzie, a widoki zachwycały z każdej strony. Tego dnia zrobiliśmy 12 tys kroków. Jeśli planujecie odwiedzenie 2 punktów widokowych, rekomendujemy zacząć tak jak my od Mirador de Carabineros a później atak na szczyt – w przeciwnym razie możecie być już zbyt zmęczeni by po CIMA pójść jeszcze na drugi koniec skały.

Penyal d'Ifac Natural Park  - co robić w Calpe

Penyal d’Ifac Natural Park to dom ptaków

Park przyrodniczy jest domem dla wielu rzadkich roślin, w tym wielu gatunków endemicznych i ponad 300 gatunków zwierząt oraz miejscem gniazdowania kolonii ptaków morskich. Zwiedzając go w kwietniu widzieliśmy masę gigantycznych mew, które właśnie wysiadywały jajka. Samice siedziały na lądzie, niektóre tuż przy ścieżce turystycznej, samce latały szukając pożywienia, pilnując piechurów, by nie zbaczali z wyznaczonej trasy.

Serio byliśmy świadkami jak jeden turysta chciał sobie zrobić skrót i zszedł z drogi, na co ptaki zaczęły do niego zlatywać i atakować, by wrócił na trasę. Pamiętajmy, że jesteśmy tu gośćmi i uszanujmy zasady związane ze zwiedzaniem, nie przeszkadzajmy naturalnym mieszkańcom skały.

Park z Flamingami

Po długim dniu chodzenia po skale, postanowiliśmy zatrzymać się na 20 minut w parku Les Salines, gdzie znaleźć można stada flamingów. Wejście na teren parku jest darmowy, jednak warto zaopatrzeć się w lornetkę, bo ptaszory nie są chętne do bliższego podpływania 😛 Cały czas brodzą w wodzie i nurkują głową w wodzie, stąd przygotujecie się na widok różowych/ biały kuperków 😀

Plaże i promenada

Promenada Calpe zaczyna się od głównej plaży Playa del Arenal-Bol, idzie wzdłuż portu, zakręca przy rezerwacie El Peñón de Ifach i kończy przy plaży Playa de Levante o la Fossa. Można spacerować po niej godzinami, warto więc ubrać wygodniejsze buty, a klapki spakować do plecaka, gdy już wybierzecie ulubioną plażę.

Ponieważ sami nie mieliśmy już czasu na plażowanie, ciężko nam będzie doradzić, która z ich jest najlepsza, jednak w Internecie sporo osób poleca plażę Playa de Levante o la Fossa, która według opinii jest najlepsza na rodzinny odpoczynek. Woda przy plaży ma piękny turkusowy kolor (co widzieliśmy już z góry 😛 ) zaś okolica jest bezpieczna i zadbana. Oczywiście nie zabraknie Wam też szerokiej oferty gastronomicznej.

Calpe Old Town

Stare Miasto w Calpe położone jest na stromym wzgórzu, około 2 km w głąb lądu od plaży, gdzie na wzniesieniu można podziwiać piękne widoki. Historyczne centrum było kiedyś całkowicie otoczone kamiennymi murami z cegły, aby chronić je przed grasującymi piratami. Chociaż dużej części murów już nie ma, istnieje wiele innych atrakcji starego miasta i rozległych widoków do podziwiania. Najlepszym sposobem na zwiedzanie jest podążanie oznakowaną trasą turystyczną, gdzie brukowane uliczki wiją się obok uroczych kościołów, fascynujących muzeów i ładnych placów. Wypatrujcie muralu Mosaico, arcydzieła lokalnego artysty Gastóna Castelló. Widoki są szczególnie malownicze ze szczytu przedmurza Torreó de la Peça.

Co jeszcze zobaczyć w Calpe:

Baños de Reina (Łaźnie Królowej) to starożytne (zbudowane między II a IV wiekiem) rzymskie miejsce obok promenady Paseo Maritimo Playa del Bol. Wykopaliska obejmują ruiny hodowli ryb i kompleks łaźni termalnych z połączonymi basenami wykutymi w skałach. Baños de Reina znajduje się około 1,5 km na północny wschód od skały Ifach.

Targ rękodzieła Calpe który odbywa się w dzielnicy Avenida de Rumania, gdzie można kupić lokalne rękodzieło, odzież vintage, biżuterię i ulubione przedmioty. To także dobre miejsce na zaopatrzenie się w domowe wypieki, ciasta i pieczywo, a także organiczne owoce i warzywa. Targ rękodzieła w Calpe otwiera się w godzinach 9:00 do 14:00.

Gdzie spać

Jeśli kochacie fotografię i chcecie zatrzymać się na jedną noc to polecamy Murallę Roja – postmodernistyczny budynek, który zachwyca kolorem i abstrakcyjnymi labiryntami. Jeśli jednak szukacie czegoś “normalnego” w standardowej cenie, klasycznie odsyłamy do booking.

Na dziś to tyle, zapraszam Was też do pozostałych wpisów na temat Hiszpanii i regionu Costa Blanca.

Leave A Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.