Najpiękniejsze klify i jaskinie regionu Costa Blanca

Zapraszam Was na 1 dniową wycieczkę po przepięknych klifach i jaskiniach ulokowanych na Białym Wybrzeżu Hiszpanii. Poznacie 3 zarąbiste miejscówki. Będzie lazurowo, rajsko – wywczas na 100%.

Zaczynamy od mapki abyście bez problemu mogli przemierzać z nami dzisiejszy trip.

Klif Cabo de San Antonio

Jeden z piękniejszych punktów widokowych rejonów Alicante należący do Parku Przyrody Montgó. Znajdziecie tu dwa mikro-rezerwaty roślinne, jeden na północnej ścianie klifu, a drugi na pobliskiej wyspie.

Na końcu klifu znajduje się nieczynna latarnia morska, którą po raz pierwszy uruchomiono w 1855 roku. Zbudowano ją razem z kilkoma małymi budynkami, w tym dawną wieżą widokową, która stanowiła podstawę latarni morskiej.

My przyjechaliśmy tu by podziwiać turkusowy kolor wody i bardzo ciekawy widok na okoliczny port de Xabia. Plusem miejsca jest bardzo łatwy dostęp – można wjechać samochodem na sama górę – czyli atrakcja idealna dla leniuszków. Punkt widokowy jest darmowy, myślę, że warto przyjść tu na zachód słońca albo romantyczny piknik.

Zatoka Cala del Moraig oraz Cova dels Arcs

Cala del Moraig uchodzi za jedną z najpiękniejszych plaż Białego Wybrzeża i będąc na miejscu podpisujemy się pod tym rękami i nogami. Usytuowana z dala od większych kurortów sprawia wrażenie dzikiej i rajskiej plaży.

Ogarnijcie kolor tej wody <3

Aby dojechać na miejsce potrzebujecie własnego auta ale wyprawa jest warta trudu. Cala del Moraig posiada plażę o długości prawie 500 metrów i jest to raczej kamienisty teren z mieszanką piasku i żwiru (nie dla delikatnych tyłków). Za to odcień wody powala na łopatki! Można tu też spotkać nudystów (my spotkaliśmy :P)

Wracając do dojazdu, poza tym, że trzeba znaleźć własny środek transportu, by dojechać na miejsce, warto też zaopatrzyć się w wygodne buty i lodówkę turystyczną, która zabierzecie ze sobą na plaże. Dojście do plaży jest dość wymagające, bo wiedzie przez BARDZO strome zejście (no dobra schodzenie nie jest trudne ale powrót do auta już tak 😛 ). Jeśli planujecie spędzić tu trochę godzin, przyda się strawa i zimne napoje.

Największą atrakcją Cala del Moraig, oczywiście oprócz samej plaży, jest morska jaskinia Cova dels Arcs. I my głównie dla jaskini wybraliśmy ten punkt na mapie. Jaskinia znajduje się na prawo od plaży i można ją oglądać z góry z wydeptanej ścieżki turystycznej lub “trochę na nielegalu” z dołu – wersja dla ryzykantów. W zasadzie nie widzieliśmy zakazów dolnej ścieżki, jednak, kamienie po których się chodzi potrafią być śliskie, a kotłująca się woda niebezpieczna. Także wchodzicie na własne ryzyko.

Nazwa Cova del Arcs pochodzi od trzech skalnych łuków (w języku walencjańskim: “arcs”) wydrążonych przez wodę. Wygląda to zjawiskowo, zwłaszcza jeśli zdecydujesz się by zobaczyć atrakcję od dołu.

Warto odwiedzić miejsce przed lipcem, gdy zaczyna się boom turystyczny lub po sezonie wakacji w październiku, wtedy można mieć kawałek raju tylko dla siebie. Poniżej trochę zdjęć z kwietnia 2021 🙂

Cova Tallada

La Cova Tallada (po hiszpańsku Cueva Tallada lub Cortada) to jaskinia morska położona na północnym zboczu Cabo de San Antonio. Ma część naturalną i część sztuczną, będącą wynikiem działania człowieka, ponieważ w tym miejscu był kiedyś kamieniołom, z którego wydobywano surowy kamień do budowy budynków (architektura Xàbia jest pełna tego typowego kamienia).

Źródło: Parcs Naturals of the Generalitat Valenciana

Zwiedzanie jaskini i dlaczego nam się nie udało?

Obecnie Cova Tallada ma ważne ograniczenia dla odwiedzających: od 15 czerwca do 30 września można do niej wejść tylko po dokonaniu rezerwacji. Bezpłatny dostęp od 1 października do 14 czerwca. Tu można robić rezerwacje My byliśmy w kwietniu i niestety trasa była zamknięta (obstawiamy, że był wtedy okres lęgowy, bo w powietrzu widzieliśmy masę ptaków), jednak miejsce jest godne polecenia dlatego postanowiłam je lepiej opisać.

Aby zobaczyć jaskinię, trzeba się bardziej namęczyć niż przy Cove del Arcs. Trasa ma strome zbocze i jest bardzo nieregularna. Całkowity dystans to 1,5 km, ale pokonanie go zajmuje prawie godzinę.

Źródło: Parcs Naturals of the Generalitat Valenciana

To ponoć bardzo dobre miejsce do snorkelingu. Można wejść do wody z samej jaskini lub przez dwa pozostałe okna w ścianie, które otwierają się na morze. Znajdziesz tu turkusowe dno ze spokojną wodą, chronione skalistym jęzorem, który izoluje je od otwartego morza.

Odsyłam Was też do artykułu, gdzie jest bardzo fajnie opisana trasa wycieczki oraz info gdzie zostawić auto.

Mam nadzieję, że zainspirowałam Was do wyjścia z domu i jak pojedziecie na wywczas na Białe Wybrzeże nie będziecie siedzieć w hotelu. Region Costa Blanca jest prześliczny i sama jazda samochodem i zmieniające się widoki za oknem ucieszą Wasze oczy. Po więcej atrakcji regionu odsyłam do naszych wcześniejszych wpisów o pięknej Hiszpanii.

Leave A Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.