Xcaret – poznając kulturę Jukatanu – Poradnik po Meksyku cz.2

Przyjechaliście na Yucatan, jesteście w rejonie Playa del Carmen i nie wiecie, gdzie się wybrać na pierwszą wycieczkę? Wybierzcie Xcaret! To miejsce, gdzie najlepiej, i w bardzo krótkim czasie, poznacie kulturę Meksyku, Majów i całego półwyspu Jukatan. My byliśmy w Xcaret na samym początku naszego wyjazdu (3 dzień), pozwoliło nam to poczuć pierwszy powiew Ameryki Środkowej.

Xcaret znak parku

Xcaret – nietypowy park rozrywki

Xcaret jest klasyfikowany jako park eco-archeologiczny. Czyli spodziewajcie się wielu atrakcji nawiązujących do historii. Jeśli szukacie parku wodnego, w którym pęd zjazdu po zjeżdżalni ściąga Wam majtki, to zmieńcie destynacje. Co nie znaczy, że nie ma w Xcaret emocjonujących atrakcji. O tym za chwilę, zacznijmy od początku:

Widok na Park Xcaret z góry

Jak zacząć zwiedzanie?

Jeśli kupiliście bilet przez internet, musicie odebrać bilet w kasie. My byliśmy w okolicach 9:30 i kolejka była bardzo mała. Co ważne, jeśli kupowaliście bilety online, konieczny będzie paszport osoby, która dokonywała transakcji i wydrukowane potwierdzenie biletów. Kolejną rzeczą, niezbędną do poruszania się po Xcaret będzie mapka obiektu. Jest on naprawdę wielki, mimo dobrych oznaczeń i stacjonarnych map na samym początku, mniejsza wersja mapy Wam się przyda.

W pierwszym kroku udajcie się po odbiór kluczyka do szafki. Po drodze miniecie kilka informacji, że można zarezerwować sobie szafkę bez kolejki, kosztuje to chyba 5 USD. Idźcie dalej zgodnie z mapą do szafek, po odstaniu kilku minut w kolejce po kluczyk, znajdźcie szafkę i zostawcie w niej swoje rzeczy.

Jeśli jesteście we dwójkę poproście o dwie szafki, plecak i torba do jednej się nie zmieszczą – sprawdziliśmy, nie udało się.

Teraz czas na opracowanie planu zwiedzania, w parku dzieje się wiele atrakcji. Część z nich w tym samym czasie, część jest powtarzana kilka razy w ciągu dnia, dlatego tak ważne jest zaplanowanie tego, jak będziecie się poruszać, żeby nic Wam nie umknęło. Możecie się zainspirować naszą kolejnością. Mam tylko nadzieję, że nikt nie zmienił godzin poszczególnych atrakcji.

rzeźby w parku Xcaret

Co warto zabrać do Xcaret?

 1. Jedzenie i picie – nawet jeśli wykupiliście pakiet z jedzeniem, zjeść i napić się można tylko raz w ciągu dnia. Macie do wyboru parę bufetów, gdzie serwowanie „biletowego” jedzenia zacznie się od 12:00.
 2. Aparat fotograficzny – w większości miejsc bez problemu można robić zdjęcia normalnym aparatem, bez obawy, że zamoknie. Tylko jak będziecie szli do atrakcji wodnych GoPro może być przydatne, normalny aparat schowajcie wtedy w szafce.
 3. Krem do opalania – słońce bardzo mocno operuje, także lepiej na bieżąco się smarować niż potem płakać nakładając na siebie krem z aloesu.
 4. Ciuchy do przebrania – dwie koszulki – jakbyście chcieli w jednej pływać ze względu na słońce, kąpielówki i krótkie spodenki.
Mapa atrakcji w Xcaret

Xcaret – atrakcje historyczne

My zaczęliśmy naszą wycieczkę od zobaczenia kościoła, jedynego na terenie całego ośrodka. Jest on zbudowany w klasycznym iberyjskim stylu, co ciekawe, jak wejdziecie do środka zobaczycie na ławkach usadzone kukły, w pierwszej chwili można pomylić je z ludźmi.

wieża kościoła w Xcaret
rzeźby w kościele Xcaret Meksyk
ołtarz w kościele - Xcaret
Artur na ławce

Naszym następnym krokiem był najwyższy obiekt – wieża. Wjeżdżacie na samą górę ruchem okrężnym, następnie kręcicie się przez około 15 minut podziwiając okolicę.

wieża widokowa w Xcaret

Gdy tylko wieża zjechała do dołu, pędem rzuciliśmy się do powrotu w okolice szafek, gdzie rozpoczynał się taniec Majów. Taneczne show jest powtarzane 3 razy w ciągu dnia + 1 extra w trakcie nocnego show, więc jeśli chcecie przełożyć go na inną porę dnia, nie ma żadnego problemu. Patrzenie na tańczących Majów robi ogromne wrażenie, zwłaszcza wtedy gdy Panowie odkręcają się systematycznie z liny i stopniowo ich głowa przybliża się do ziemi. Najlepiej zobaczcie na zdjęciu o co chodzi.

Taniec Majów - Xcaret Meksyk
Taniec Majów w parku Xcaret
Taniec Majów - Xcaret

Wodne atrakcje Xcaret

Następnie poszliśmy na ok. 10-15 minutowy spacer żeby spłynąć tratwą. Naszym sternikiem był miejscowy gondolier, z którym płynęliśmy po niezbyt dużym kanionie. Na barce można spokojnie posiedzieć w cieniu i odpocząć od Słońca. W trakcie spływu podziwiamy naturalne środowisko Majów – faunę i florę.

Spływ tratwą Xcaret
Spływ kanionem w parku Xcaret - Meksyk

W drodze powrotnej trafiamy na farmę flamingów.

Flamingi w parku Xcaret - Meksyk
Liczba flamingów w Xcaret

Kolejnym krokiem było przebranie się w kostium do pływania, pożyczenie kapoków, płetw i spływ rzeką. Uwaga, jeśli chcielibyście móc odebrać swoje rzeczy na końcu trasy spływu, możecie je zostawić w specjalnej torbie, która będzie na Was czekała, jak już dopłyniecie na koniec trasy.

Atrakcje wodne w parku Xcaret Meksyk

Trasa, którą my płynęliśmy miała ok. 700 metrów i zajęła nam na pewno ponad 30 minut. Jeśli woda byłaby dla Was za zimna (a jak na standardy tego rejonu Świata to Bałtyk) możecie wyjść z niej i dokończyć podróż na lądzie idąc wzdłuż rzeki. Po drodze jest 5 stopów rozłożonych mniej więcej w równych odcinkach spływu. Obie trasy łączą się w tym samym miejscu.

Atrakcje wodne w parku Xcaret Meksyk
Atrakcje wodne w parku Xcaret Meksyk

Rzeka wyniesie Was pod samą plażę nad morzem. Jeśli macie ochotę skryć się pod cieniem palm i w spokoju posłuchać morza to lepszego miejsca w Xcaret nie znajdziecie.

wyjście nad morze Xcaret
Tabliczka z napisem Xcaret Meksyk

Tutaj też znajdziecie więcej restauracji, w których możecie zjeść w ramach pakietu – my polecamy bufet.

Bufet w parku rozrywki Xcaret Meksyk
kolorowe soki - xcaret

Cudowni mieszkańcy parku – zwierzęta w Xcaret

Następnym naszym krokiem było Akwarium. Ostatnio byliśmy w Palmiarni w Poznaniu raczej nikogo nie zdziwi to, że zbiory w Xcaret są znacznie bogatsze i mniej spotykane dla polskich oczu.

pływanie z rekinami - atrakcja xcaret
Żółwie w Parku Xcaret
meduzy w xcaret

Mnie jednak trochę bardziej zaskoczył basen z rekinami i ludźmi, którzy z nimi pływali. To była namiastka przed naszym nurkowaniem z rekinami w Belize. W otwartych basenach znajdziecie również żółwie, takich bydlaków w życiu nie widziałem.

W Xcaret zwierzęta spotkacie na każdy kroku, oprócz wspomnianych już powyżej zwierząt wodnych, wielkie wrażenie zrobiły na nas papugi. Zgłębiliśmy tę historię mocniej, okazało się, że zarządzający Xcaret postanowili uratować ten gatunek papug, który był już bliski wyginięcia i zaczęli rozmnażać je w kontrolowany sposób w parku. Papugi stały się symbolem parku i zobaczycie je na wszystkich materiałach reklamowych.

Zszokowało nas to, że zwierzęta nie uciekają przed ludźmi i bardzo ładnie pozują do zdjęć.

Papugi w parku Xcaret - Meksyk

Ulubionym zwierzęciem Bobra został El Tapir, przyznam jest pocieszniaczkiem i ma słodki kinol.

tapir - zwierzęta w Xcaret

Wracamy do historii Meksyku – kulturalne atrakcje z udziałem ludzi

Jeśli mielibyście ochotę na show taneczne to możecie obejrzeć regionalne tańce w amfiteatrze, wiele tańców odbywa się z zastawą kuchenną na głowie nie widziałem jednak tam malowań Bolesławca.

taneczne show - xcaret
taneczne show - xcaret

Jeśli mielibyście ochotę popatrzeć na rodeo i Meksykanów dobrze jeżdżących na koniu to też będzie mieli okazję to zrobić dwa razy w ciągu dni. Po naszych ostatnich wycieczkach do Łosińca, byliśmy nasyceni obserwacją koni i poszliśmy na największą atrakcję. Pokazy rodeo i woltyżerki zobaczycie o godzinie 19:00, trwa około godzinę,  w sam raz by zdążyć na Wielki Finał – ESPECTACULAR SHOW.

pokaz konny - xcaret

Espectacular Show – obowiązkowy punkt wycieczki!

Wieczorne show – przede wszystkim radzimy Was przyjść z co najmniej godzinnym wyprzedzeniem. Z dwóch powodów:

 • Pierwszy to zajęcie dobrych miejsc, które stosunkowo szybko się rozchodzą.
 • Drugim powodem jest to, że idąc na halę widowiskową spotkacie niezliczoną liczbę artystów i aktorów pomalowanych i ucharakteryzowanych w cudowny sposób. Zmierzając na halę miniecie masę palących się pochodni, które dodatkowo budują nastrój. Warto mieć dużo czasu na zdjęcia, na dalszych etapach podróży za zdjęcia z artystami przyjdzie Wam płacić krocie.

Już od pierwszych chwil zostajesz przeniesiony do starożytnej krainy Majów. W drodze do hali występów, pojawiają się pomalowani aktorzy z kadzidłami, włóczniami, pochodniami, którzy wprowadzają Cię w klimat Majów.

nocne show o historii Meksyku - Xcaret
nocne show o historii Meksyku - Xcaret
nocne show o historii Meksyku - Xcaret

Sam show jest niesamowity, opowiada on historię Jukatanu i tego jak dotarli tutaj pierwsi „intruzi”. Oprócz tego zobaczycie jak grało się kiedyś w Pelotę i grę, której nazwy nie znam – wygląda jak unihokej tylko z płonącym w ogniu krążkiem, którym trzeba trafić do beczki. Jedynym przydługim elementem były w drugiej części show tańce i śpiewy.

Na wydarzenie zarezerwujcie sobie około 2h z przerwą, show mogłoby być krótsze o 30 minut dzięki temu miałbym wrażenie niedosytu.

Spektakl o historii Meksyku Xcaret
Spektakl o historii Meksyku Xcaret
tancerki na pokazie w Xcaret
Spektakl o historii Meksyku Xcaret

Ceny wejścia do parku Xcaret:

Zacznijmy od najdroższego pakietu => Xcaret Total znajdziesz w nim wejściówkę do parku, posiłek i do wyboru jedną z 3 atrakcji:

 • Pływanie szybką łodzią – to mój faworyt, chociaż po pływaniu szybkimi łodziami w Belize i trzęsieniu takim, że przypomniałem sobie co jadłem 2 dni wcześniej bym się zastanowił 3 razy czy na pewno tego chcę.
 • Nurkowanie z przedłużoną rurką snorkelingową – moim zdaniem najmniej atrakcyjne.
 • Nurkowanie w hełmie wkładanym na głowę, nie potrzebujecie butli, a pod wodą oddychacie normalnie, chociaż wyglądem przypominacie postaci ze Star Wars.

KOSZT: 156 USD przez Internet (cena na miejscu 189 USD) – wcześniejszy zakup nie zmienia jego ceny.

My wybraliśmy pakiet o nazwie Xcaret Plus, w nim jest wejście do parku i posiłek z piciem (jedna sztuka alkoholu na osobę plus nieograniczone soki takie jak „guanabana” czy hibiskusowy, który Bober pił przez cały wyjazd). Sam zakup posiłku na miejscu jest w różnych cenach, bufet z którego my korzystaliśmy kosztował normalnie ok. 25 USD.

KOSZT: 116 USD (cena na miejscu 129 USD).  

Najtańsza jest opcja oferująca samo wejście do parku – przez internet kosztuje 89 USD (cena na miejscu 99 USD).

W przypadku zakupów przez internet samego wejścia i pakietu plus uda Wam się zaoszczędzić:

 • 10% – jeśli kupicie bilet z wyprzedzeniem 7-20 dni,
 • 15% – jeśli kupicie bilet z wyprzedzeniem 21 dni i więcej.

Zachęcamy Was do skorzystania z zakupów przez internet i z odpowiednim wyprzedzeniem, dzięki temu zaoszczędziliśmy 30 USD/os niż jakbyśmy przyszli rano i chcieli kupić bilet w kasie.

chillout w Xcaret

Xcaret – zdecydowanie warto!

Nasza wycieczka do Xcaret to bardzo aktywny dzień, po którym szybko padliśmy spać. Dla wielu z Was cena może wydać się szokująca, jednak patrząc z perspektywy tego ile dostaje się w tej cenie biletu Xcaret, na pewno warto tam pojechać i nie będzie żałować.

(Visited 2 778 times, 9 visits today)