Dach budynku BUW – atrakcje Warszawy

Lato w pełni, a Ty w zatłoczonej Warszawie? Znamy miejsce, które przeniesie Cię na chwilę do innego świata. Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego ma do zaoferowania znacznie więcej niż dostęp do milionów książek. 

Budynek BUW

Kiedyś BUW kojarzył mi się z lansem studentów, którzy przychodzili do Biblioteki pod pretekstem nauki, ale finalnie spędzali miło czas w gronie rówieśników spijając spienione latte i opowiadając o sensacjach z wczorajszej imprezy. Dziś jest to dla mnie miejsce odpoczynku i relaksu, kiedy mam ochotę na leniwy weekend wpadam tu na chillout.

Trochę faktów o BUW

  • Dawny budynek Biblioteki mieścił się przy Krakowskim Przedmieściu. W 1999 roku po ukończeniu budowy nowego Gmachu przeniesiono wszystkie zbiory do obecnego budynku przy ulicy Dobrej.
  • Nowy budynek kosztował 80 mln USD.
  • Budynek jest w stanie pomieścić 5 mln wolumenów zbiorów.
  • Nowy budynek Biblioteki zgarnął sporo nagród i wyróżnień w konkursach architektonicznych. Szczególną uwagę należy zwrócić na fasadę budynku, a konkretnie 8 tablic (4x7m), które symbolizują przenikanie się kultury i natury. Sam projektant (Marek Budzyński) tłumaczy „ fasada ma mówić o związkach z przeszłością, z różnorodnością cywilizacji, z grecko-rzymskim i judeo-chrześcijańskim źródłem polskiej kultury”.
  • Wstęp do budynku jest bezpłatny, jeśli jednak będziesz chciał wejść do części bibliotecznej należy posiadać kartę studencką UW. Można wyrobić też czasową wejściówkę.

Przejdźmy do kluczowej atrakcji, o której chciałam Wam dzisiaj opowiedzieć, czyli do dachu.

ogrody-buw

Dach Biblioteki i okoliczny Park

Ulubione miejsce Warszawiaków, to właśnie tu przychodzą studenci, rodziny z dziećmi i turyści, by zrelaksować się po całym dniu pracy, posiedzieć na ławce, pooglądać piękną panoramę miasta. Ogród na dachu został otwarty w 2002 roku, autorką projektu jest utalentowana architekt krajobrazu Irena Bajerska.

Dach BUWu przypomina tajemniczy ogród, który stanowi idealną scenerię do różnych sesji zdjęciowych. Często spotkasz tu, zwłaszcza w sobotę, jakąś parę młodą, która zapragnęła uwiecznić piękne chwile na dachu biblioteki. Ja też miałam przyjemność zrobić w tym miejscu mini sesję narzeczeńską. Na dachu znajdziesz mosty, korytarze z winogronami, kopułę w bluszczu oraz okrągły taras z którego rozciąga się widok na Wisłę. Ogród na dachu podzielono na kilka części, różniących się formą, kolorem i zapachem.

Park składa się z dwóch części: górnej (dach) o powierzchni 2000 m2 i dolnej (park) o powierzchni 15000 m2, gdzie główną atrakcję stanowią staw, fontanna oraz granitowe rzeźby Ryszarda Stryjeckiego z cyklu Szkic sytuacyjny, nawiązujące do motywów kosmologicznych.

Godziny otwarcia

Park i możliwość wejścia na dach czynne są w różnych przedziałach godzinowych w zależności od pory roku

  • 1 – 30 kwietnia: 8:00-18:00
  • 1 maja – 30 września: 8:00-20:00
  • 1 – 31 października: 8:00-18:00
  • 1 listopada – 30 marzec 8:00-15:00 – dach jest wtedy zamknięty!

Wstęp bezpłatny

Tak więc, jeśli wybieracie się na luźny spacer po Warszawie, warto zajrzeć do Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, by zrelaksować się na parę minut i poobserwować Warszawę z innej perspektywy. Sprawdź też nasze pozostałe atrakcje do zwiedzania w Warszawie.

park-uw

Leave A Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.