Katedra Berlińska i wyspa muzeów – Spacer po Berlinie część 3

Zapraszam Was mniej więcej na półmetek naszego spaceru, ostatnio przechodziliśmy Unter den Linden – najbardziej reprezentacyjnym bulwarem miasta, niestety w przebudowie. Po przekroczeniu mostu dotarliśmy, na jedyne takie miejsce, które znam, czyli wyspę muzeów. Zacznijmy jednak od rzucającej się od razu w oczy Katedry.

Katedra Berlińska

Na wyspie Muzealnej to własnie katedra rzuci Wam się najpierw w oczy, a ładnie przystrzyżona zielona trawka i ławeczki zachęcają żeby usiąść w tym miejscu i poczytać dalszą część posta. Katedra z zewnątrz robi całkiem duże wrażenie. W sumie trochę żałuję, że nie zdążyłem zobaczyć jej wnętrza, ale nie jestem wielkim miłośnikiem zwiedzania kościołów.

Cena za wejście to 7 euro.

Przed Katedrą Berlińską

Berliner Dom

Trochę historii:

Berliner Dom wznosi się w miejscu dawnego kościoła należącego do Dominikanów jeszcze w 1298 roku, gdzie wiele się działo w późniejszych latach. Najpierw mieścił się tutaj nawet ogród rozkoszy, ciekawe co mogło się w nim dziać? Jednak w latach 1745-1750 wzniesiono katedrę ewangelicką. W latach 1816-1820 przebudowano ją na klasycystyczną. Jednak w 1893 budowla została zburzona, a na jej miejscu postawiono dzisiejszą Katedrę. Budowę skończono w 1905 roku. Katedra pełni rolę głównego kościoła pruskiego protestantyzmu. W trakcie II Wojny Światowej świątynia została bardzo mocno zniszczona – od 1975 trwają prace odnawiające. W trakcie odbudowy wiele rzeczy zostało uproszczony takich jak struktura katedry czy brak mauzoleum.

Panorama Berliner Dom

Wyspa Muzealna – Museuminsel

Niestety z braku czasu, muzea oglądałem jedynie z zewnątrz, jednak na potrzeby posta zasięgnąłem do lektury. Postaram się Wam przybliżyć historię tego miejsca oraz w kilku słowach opisać, co się znajduje na wyspie. Ze swojej strony obiecuję, że co najmniej jedno muzeum odwiedzę w trakcie mojej następnej wizyty.

Praktyczna wskazówka:

Jeśli chcecie zwiedzać wiele muzeów w Berlinie w różnych lokalizacjach, to najlepszym zakupem będzie karta 3-dniowa Museumpass – kosztuje ona 24 euro. Wejścia do pojedynczych muzeów na wyspie kosztują po 10 albo 12 euro, z kolei karta na wszystkie muzea na wyspie kosztuje 18 euro – ważna jeden dzień!

Jak wyspa przetrwała II Wojnę Światową?

Już we wrześniu 1939 zamknięto wszystkie Berlińskie Muzea, nie tylko te na wyspie. Zbiory dzieł sztuki zostały jednak przeniesione w bezpieczne miejsce i tylko pojedyncze dzieła uległy zniszczeniu. Zupełnie inaczej wyglądała sytuacja z budynkami na wyspie – 80% z nich zostało uszkodzonych. Prace nad przywróceniem Museuminsel dla zwiedzających trwały bardzo długo, pierwsze swoje sale otworzyło Alte Nationalgalerie, bo w 1949 roku. Pergamon i Bode Museum udostępniono zwiedzającym w 1950 roku. Prace restauracyjne w Altes Museum trwały do 1982 roku, a w Neues Museum aż do 2009 roku!

Altes Museum – Stare Muzeum – sztuka egipska, grecka, rzymska i etruska

To właśnie to muzeum pojawiło się jako pierwsze na wyspie. Powstało w latach 1825-1830. Gmach miał być “prototypem muzeum otwartego dla publiczności”. Na parterze umieszczono głównie zbiory rzeźb greckich, etruskich i rzymskich, na piętrze natomiast zbiory sztuki staroegipskiej.

Najstarsze muzeum

Neues Museum – Nowe Muzeum – sztuka egipska, starożytna i wczesne średniowiecze

Było drugim w kolejności chronologicznej, które powstało na Wyspie. Budynek zaprojektowano w 1841 roku. W muzeum zgromadzono również eksponaty sztuki egipskiej, wraz ze słynnym popiersiem egipskiej królowej Nefretete z 1340 r. p.n.e., a także zbiory archeologiczne z czasów prehistorycznych, starożytnych i wczesnego średniowiecza.

Nowe Muzeum Berlin

Alte Nationalgalerie – współczesne malarstwo niemieckie

Trzecie muzeum, które powstało na wyspie. Muzealne archiwum współczesnego malarstwa niemieckiego. W zbiorach znajdują się prace artystów z XVIII, XIX i początków XX wieku. Kolekcje dzieł impresjonistów i postimpresjonistów.

Narodowa Galeria Berlin

Bode Museum – sztuka malarska i kolekcje rzeźb

Pod koniec XIX wieku, kiedy zaczęło brakować już miejsca w 3 wcześniejszych muzeach, a muzea miały wystarczającą liczbę pieniędzy na wykopaliska, postanowiono wybudować Muzeum Cesarza Fryderyka czyli dzisiejsze Bode Museum. Muzeum powstawało w latach 1897-1904. Znajdziecie tutaj kolekcję malarstwa – m.in Donatello, Verrocchio, Bernini. Oprócz tego kolekcja rzeźb z kości słoniowej z XVII i XVIII wieku oraz kolekcja sztuki bizantyjskiej. Dodatkowo coś dla fanów monet – dział numizmatyczny zawierający zbiory monet od VII wieku p.n.e.

Bode muzeum od strony rzeki

Pergamonmusem – sztuka azjatycka, babilońska i islamska

Ostatnie Muzeum. Budowano je bardzo długo m.in. ze względu na I Wojnę Światową i bagniste położenie – od 1909 roku aż do 1930. Muzeum jest po części wzbogaceniem Starego Muzeum jeśli chodzi o znaleziska starożytne. Oprócz tego znajdziecie tutaj – muzeum Azji Zachodniej – obiekty architektury i sztuki Babilońskiej, Sumeryjskiej i Asyryjskiej. Muzeum Sztuki Islamskiej – dzieła sztuki Islamu stworzone od VIII do XIX wieku na terenach od Hiszpanii do Indii.

Muzeum staroegipskie Berlin

DDR Museum – życie we Wschodnich Niemczech

Idąc dalej w stronę Alexander Platz przekroczycie kolejny most, za którym bije wielki neon DDR Museum. Przy pierwszej wizycie zastanawialiśmy się czy tutaj nie wstąpić, jednak tłum ludzi przed wejściem trochę nasz odstraszył. Ideą muzeum jest ukazanie życia ludzi w czasach po Wojnie aż do upadku Muru Berlińskiego. Patrząc na opinie na TripAdvisor są one skrajne od rozczarowania: “nie wiadomo kto jest adresatem”, “zbiory bardzo słabe do zachwytów mówiących” lub “pokazuje ono ciekawe historie w przystępny sposób”.

Ceny za bilet w przedziale 7,50 – 8,50 Euro.

 

Muzeum DDR Berlin

Jakbyście zgłodnieli to na tyłach DDR Museum jest pasaż, w którym znajdziecie dużo knajp. Z chęcią zjadłbym coś tutaj smaczniejszego, ale niestety znikające słońce pozwoliło jedynie na Subwaya.

Tył muzeum DDR

 

Jest to post, który z pewnością w przyszłości zaktualizuję po zwiedzeniu obiektów muzealnych bardziej szczegółowo. Tymczasem zabieram Was w stronę wieży TV, ale o tym już w następnej odsłonie.

Leave A Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.