Sabbatical – Rzuć wszystko i jedź podróżować

Dziś powiemy Wam trochę o tym, jak udało nam się zorganizować nasz 6 -miesięczny projekt “Skok w Bok”, który rozpoczynamy już w Październiku 2018. Zakładam, że sporo z Was gdzieś po kryjomu marzy o tym, by przedłużyć swoje wakacje o parę dni albo nawet miesięcy. Często te marzenia zostają odkładane na inny tor, ze względu na pracę, karierę, strach czy inne obowiązki. Koniec z tym! Czas na zmiany i wyjście ze strefy komfortu => Czas na Wywczas (bo, jak nie teraz, to kiedy?)

długi urlop od pracy Sabbatical

Urlop Sabbatical – kompromis między pracą, a Twoja pasją

Czy wiedziałeś, że na Świecie ludzie coraz częściej korzystają z dłuższej przerwy od pracy, bez ryzyka jej utraty? Wszystko za sprawą urlopu “Sabbatical leave”, urlopu sabatowego, który stanowi porozumienie między pracownikiem, a pracodawcą, które zezwala na dłuższy urlop trwający od miesiąca do maksymalnie roku. Przez ten okres możesz spokojnie wyruszyć na dłuższą ekspedycje, bez ryzyka utraty pracy.

Powodów na skorzystanie z tego tupu urlopów może być sporo, są to m.in:

 • Potrzeba podwyższenia kwalifikacji zawodowych i udanie się np. na studia wyższego stopnia, gdzieś do innego kraju, które umożliwią podniesienie kompetencji zawodowych.
 • Chęć pracy w obrębie tej samej organizacji ale w innym międzynarodowym środowisku. W tym wypadku pracodawca wysyła Cie na jakiś czas do innej siedziby firmy.
 • Potrzeba niesienia pomocy innym, czyli wolontariat. Ludzie często potrzebują nadać swojej pracy jakiś głębszy wymiar i sens, stąd pomysł na przerwę w dotychczasowej pracy i rozpoczęcie innej misji.
 • Potrzeba odkrywania Świata (nasza ulubiona), przerwa w pracy, która pozwoli Ci odpocząć mentalnie od dotychczasowych obowiązków i skupić się na odrywaniu świata

 

planowanie urlopu życia - sabbatical

Czy urlop Sabbatical jest płatny?

To zależy od tego, co w trakcie przerwy będziesz robić. Jeśli czas wolny spożytkujesz na podnoszeniu kompetencji zawodowych lub pracę w zagranicznej filii tej samej firmy, możesz liczyć, że pracodawca będzie skłonny płacić Ci standardową pensję lub pomóc w dofinansowaniu edukacji. Jeśli zaś zdecydowałeś się, by w trakcie urlopu zając się innymi tematami, niezwiązanymi z Twoją obecną pracą, wówczas taki urlop będzie zazwyczaj bezpłatny.

W obu wypadkach, największym plusem jest fakt, że po odbytym urlopie, masz pewność powrotu i możliwości kontynuacji swojej kariery zawodowej, w miejscu gdzie ją przerwałeś. To zdecydowanie poprawia Twój komfort psychiczny i motywuje do wznowienia kariery.

Bezpłatny urlop w pracy Sabatical

Kto może aplikować o dłuższy urlop Sabbatical

Tego typu urlopy są raczej kierowane do pracowników o dłuższym stażu, które zdążyły już “wykazać się” w pracy i pokazać przełożonym, że stanowią ważne ogniowo w firmie. Sabbatical to duży ukłon w stronę pracownika i aby go otrzymać, trzeba po ludzku na to zapracować. Zanim ruszysz z “pozytywna wiadomością” do swojego szefa, zastanów się:

 • ile lat już pracujesz dla firmy – jeśli dopiero rozpocząłeś pracę w firmie, może być trudno uzyskać zgodę na dłuższe wakacje.
 • jakie sukcesy udało Ci się przez ten czas osiągnąć – dojrzałe szefostwo organizacji przyzna
  urlop pracownikom, których szanuje za dotychczasowe dokonania i którzy swoją historią
  zawodową przyczynili się do rozwoju organizacji.
 • jak dłuższa przerwa może pozytywnie wpłynąć na Twoją pracę – nawet “niemerytoryczny” urlop może pozytywnie wpłynąć na Twoje podejście do pracy, nastawienie, pozytywną energię.
 • na jak długo chcesz opuścić struktury – jeśli czujesz, że rok to dla pracodawcy za długa rozłąka, przygotuj się na kompromis. Pokaż przełożonemu, że wiesz też co się będzie działo w trakcie twojej nieobecności w firmie, miej w głowie plan, jak można Cię zastąpić podczas nieobecności.

O tym, jak się przygotować na rozmowę z przełożonym będziemy jeszcze pisać, tym czasem odsyłamy do naszego partnera interviewme.pl, gdzie znajdziecie kopalnie wiedzy odnośnie odpowiedniego przygotowania do trudnych rozmów w firmie i nie tylko 🙂

jak wziąć dłuższy urlop w pracy Sabbatical

Udało się! Urlop przyklepany i co dalej?

Czas na porządny research. W zależności od celu Twojego urlopu, musisz podjąć odpowiednie kroki, by się do niego przygotować. Nie zmarnuj okazji, druga może się już nie przydarzyć. Dlatego odradzamy miesięczne bumelowanie na kanapie i zachęcamy do efektywnego wykorzystania wywalczonego czasu.

I tak, jeśli planujesz swój urlop przeznaczyć na doszkalanie, zrób dobry rekonesans, gdzie znajdują się najlepsze szkoły, które kursy są akredytowane, ile pieniędzy i czasu będziesz potrzebować na ich odbycie. Jakie są opinie absolwentów, czy wybrany kurs pomoże Ci stać się lepszym pracownikiem.

Wybierając wolontariat, zastanów się czy jesteś na niego odpowiednio przygotowany fizycznie i psychicznie. Pamiętaj, że taka praca nie należy do najłatwiejszych, często będziesz musiał zmierzyć się ze swoimi lękami lub wyjść poza strefę komfortu.

Chcesz udać się na koniec Świata i jeszcze dalej – super plan, ale zastanów się, w jakiej porze roku najlepiej zwiedza się wybrane miejsca, jakich dokumentów będziesz potrzebować, ile pieniędzy trzeba uzbierać i najważniejsze – z kim wyruszysz w podróż? Dobór odpowiedniego towarzysza podroży to klucz sukcesu 🙂

planowanie rocznej wyprawy - urlop sabbatical

Jak było w naszym wypadku?

Pomysł dłuższej wyprawy narodził się już jakiś czas temu, mniej więcej w ubiegłe wakacje, gdy stwierdziliśmy, że miesiąc wywczasu, to stanowczo za mało, by w pełni poznać odwiedzany rejon. Wtedy to obiecaliśmy sobie, że będziemy co miesiąc odkładać (tyle ile się da) na magiczne konto oszczędnościowe o nazwie “Wywczas życia”, by nasze kolejne wakacje trwały troszkę dłużej (a konkretnie 5 miesięcy dłużej). Po roku odkładania i planowania, zdobyliśmy się na odwagę, by przedstawić nasz pomysł rodzinie, znajomym oraz naszym przełożonym.

Nie będę ukrywać, że przy rozmowie z szefem stresowałem się jak przed maturą, bo nigdy nie wiesz, jaka będzie reakcja drugiej strony. Szczęśliwie okazało się, że pracujemy w super firmach! Zarówno u Ani, jak i u mnie udało się uzyskać zielone światło na Sabbatical i dziś możemy Wam o tym pisać i zachęcać, co spróbowania własnych sił.

Nie odkładajcie marzeń na jutro, życie jest zbyt krótkie, by stać w miejscu. Czasem warto zaryzykować i wyruszyć w wywczas życia, a my będziemy Wam podpowiadać, jak to zrobić.

Stay Tuned!

Leave A Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.