Ciekawe tradycje Świąt Bożego Narodzenia na Świecie

Boże Narodzenie i Wigilia to dni, na które zawsze czekamy. Kojarzą nam się z czasem spędzanym z rodziną, stołem uginającym się od świątecznych potraw i prezentami. Święta to tradycja, którą każdy celebruje na swój własny sposób i wykorzystuje swoje ulubione rodzinne tradycje. Postanowiliśmy sprawdzić, jak Święto Bożego Narodzenia jest obchodzone w innych krajach. Zaciekawieni? Zapraszamy do lektury.

Wesolych-swiat

Wigilia i Święta Bożego Narodzenia – tradycje na Świecie

Powoli zrobił nam się trochę cykl o różnych świętach na Świecie. Na pewno to nie jest ostatni post z tego typu, do tej pory możecie przeczytać o tym jak obchodzone są:

Zobaczmy zatem co ląduje na stołach w innych krajach, czy pojawia się Mikołaj, jakie dekoracje dominują. Ogólne spojrzenie na to jak Świat (głównie katolicki) celebruje urodziny Jezusa.

celebracja-swiat-swiat

Święta w Argentynie – późne celebrowanie przy grillu

Zastanawia Was jak wygląda celebracja w Ameryce Południowej? Otóż kolacja wigilijna rozpoczyna się bardzo późno bo o 22/23. Argentyńczycy często kolację spożywają przy grillu w ogrodzie. W Argentynie nikt nie pości, mając tak doskonałe steaki to idealne danie żeby właśnie nim celebrować narodziny. Na wigilijnym stole spotkacie również indyka, sałatki, faszerowane pomidory, świąteczny chleb czy np. (w Północnych rejonach kraju) pieczoną Kozę (!). Na deser z kolei puddingi i moje ulubione świąteczne Panetone. O Północy następuje krótka przerwa w Święcie na puszczenie w niebo milionów pesos, w postaci fajerwerków. Sporo Argentyńczyków zamiast sztucznych ogni wybiera papierowe lampiony, które wypuszcza po obiedzie.

Wigilia w Argentynie

Święta w Armenii – prawosławne Boże Narodzenie

Kraje prawosławne, leżące na Wschód od naszej granicy, obchodzą wszystkie Święta 13 dni później. W ich kalendarzu religijnym Boże Narodzenie wypadnie w Trzech Króli (6.01). Bardzo dużo mieszkańców Armenii na tydzień przed postem nic nie je… niezła noworoczna głodóweczka. Po takim poszczeniu żołądki są powoli przystosowywane do ucztowania. Jedzenie zaczyna się od zupy pszennej, jogurtów, ryżu, neviku czy ryb. Z kolei desery zawierają dużą liczbę suszonych i orzechów. Prezenty w Armenii dawane są w Sylwestra przez Mikołaja Gaghant Baba. Boże Narodzenie jest traktowane jako święto religijne, którego nie powinno się zakłócać prezentami.

Święta w Japonii – kurczak w fastfood

Idziemy jeszcze dalej na wschód i tak trafiamy do Japonii? Zdziwieni? Ja też, głównie dlatego, że w Japonii liczba Chrześcijan jest na poziomie około 1,5% populacji, a 57% obywateli nie utożsamia się z żadna religią, z kolei ponad 1/3 z buddyzmem. Jednak kwestie religijne nie przeszkadzają Japończykom w świętowaniu. Łącznie z tym, że w niektórych szkołach jest to dzień wolny od nauki. Celebrują oni głównie Wigilię, jednak mają do niej podejście, jak do Walentynek. Ten dzień pary spędzają ze sobą czas i obdarowują się wzajemnie prezentami.

W Japonii powstała tradycja jedzenia w Wigilię kurczaka w fastfoodzie. Ruch jest w nich tak duży, że można składać zamówienia z wcześniejszym wyprzedzeniem, tradycja zrodziła się w 1974 roku po reklamie KFC (Kentucky Fried Christmas – film z 2010 r. poniżej)), to się nazywa moc reklamy. To tak jakby Europejczycy z okazji jakiegoś azjatyckiego święta jedli sushi. Na deser podawane jest ciasto biszkoptowe ozdobione śmietaną i truskawkami.

boze-narodzenie-azja

Święta w Finlandii – święta u Świętego Mikołaja

Najpopularniejszy produkt jaki kojarzy Wam się z Finlandią? Ja mam 4: Mikołaj, Muminki, niezniszczalne przed laty Nokie i Wódka Finlandia, która pewnie zniszczyła nie jedną dobrze zapowiadającą się sportową karierę.

Jak się zapewne domyślacie w Święta dla Finów najważniejszy jest jeden mieszkaniec Laponii zwanym Świętym Mikołajem. Żyje on na Północ od Koła Podbiegunowego i dostaje miliony listów od ludzi z całego Świata. W tym dniu Finowie, również przekazują sobie historię o Koziołku – Yule, który podobno był bardzo przerażający i prosił ludzi o prezenty, ale sam im żadnych nie dawał. W ten sposób znalazłem wytłumaczenie czemu w północnej Argentynie jedzą Kozy na Boże Narodzenie. 🙂

W końcu Mikołaj wziął się za dawanie prezentów i to znacznie szerszej grupie niż jeden Koziołek, jednak jeśli było się niegrzecznym, dostawało się worek węgla, co dla mieszkańca Finlandii (jednego najbardziej czystego z krajów Świata) to rzeczywiście może być kara. W Polsce byłby to super prezent, który od razu poszedłby do spalenia… Tradycyjnym wigilijnym jedzeniem na Północy Europy jest owsianka ryżowa i sok śliwkowy (coś na kształt naszego suszu).

Laponia-swieta-na-swiecie

Święta w Nowej Zelandii – Święta w środku lata

Wyobrażacie sobie Święta na plaży? Mi jest dosyć ciężko. Nowozelandczycy w Boże Narodzenie mają parady Świętych Mikołajów. Ponieważ w temperatura w grudniu wynosi ok 22 stopni, uczestnicy parady zakładają sandały by móc się trochę ochłodzić (ciekawe czy z białymi skarpetami?) Nowozelandzkie dzieci z kolei zapraszają Mikołaja zostawiając dla niego kawałki ananasa (fuj!) i piwo (jakby wszystkie pił to pewnie dużo osób mogłoby nie dostać prezentów). Na renifery z kolei czekają marchewki.

W Nowej Zelandii wielką furorę robią kolędy, które są śpiewane publicznie na ulicach. W kwestiach jedzeniowych rządzi tutaj grill i podawane z niego takie przysmaki jak pieczona szynka, krewetki czy dziczyzna, która nie jest tak łatwo dostępna, jak u nas. Wśród deserów największą popularnością cieszy się Beza Pavlova. Prezenty w Nowej Zelandii dawane są po świątecznym lunchu, a do najpopularniejszych zalicza się “Jandale” – japonki.

swieta-tropiki-oceania

Święta w Meksyku – Posada – celebracja już z kilku dniowym wyprzedzeniem

Po naszych wojażach po Meksyku trzeba sprawdzić jak wygląda świętowanie w największym kraju Ameryki Środkowej. Od 16 grudnia dzieci regularnie codziennie wykonują Posadę – czyli procesję, w trakcie, której pokazują, jak Józef z Maryją przez 9 dni szukali miejsca dla siebie. W trakcie procesji w mniejszych miejscowościach dekoruje się domy, a dzieci przemieszczają się pomiędzy nimi, prosząc o ugoszczenie. Ze wszystkich domów są po kolei wypraszane, aż trafiają do ostatniego domu i w nim odbywa się impreza. Oczywiście miejsca są wcześniej umówione, a dom, w którym dzieje się impreza codziennie jest inny. Na takim wydarzeniu jest przeważnie Piniata, która ma 7 końców, co ma symbolizować 7 grzech głównych. Dzieci z zawiązanymi oczami, starają się ją rozwalić. Dekoracje to przede wszystkim szopki, które często nawet w domach są naturalnych rozmiarów.

Posada-Meksyk

Prezenty w rejonie południa są trzymane na Święto Trzech Króli, w pozostałych częściach Meksyku daje się je w Wigilię. Oprócz Mikołaja przynosi je dzieciątko Jezus. 28 grudnia to z kolei dzień, w którym świętuje się meksykańskie Prima Aprilis jest to w tłumaczeniu “dzień niewinnych świętych”.

Święta w Afryce – Boże Narodzenie

Tym o to sposobem zamykamy naszą podróż po wszystkich kontynentach. W Kenii domy i kościoły są przystrajane m.in. w kolorowe wstążki, balony, kwiaty, papierowe dekoracje, zielone liście, z kolei za choinkę robi drzewo cyprysowe. Kenijczykom w tym dniu brakuje dosyć mocno śniegu, dlatego sztuczny śnieg na szybach to ich podstawowy element dekoracyjny.

Transport Świętego Mikołaja jest jedną z ciekawszych rzeczy, może on przyjechać z reniferami, na wielbłądzie, Land Roverem albo nawet rowerem. Główne obchody zaczynają się po lokalnej pasterce, mówi się, że w “tę noc można nie spać’. Jedzenie, to jak w większości południowych krajów, głównie dania z grilla, które je się z chlebem lub ryżem. Kenijczycy produkują swoje domowe piwa, którymi chętnie się dzielą w Boże Narodzenie, brzmi jak nasza degustacja nalewek? Prezenty, które są dawane sobie nawzajem mają symboliczne znacznie.

Święta w Polsce 

boze-narodzenie-galeria-handlowa

Pomimo iż same Święta dają nam dużo radości, okres przed nimi jest fatalny. Od połowy października, pogoda taka, że tylko siedzieć w domu, tłuc seriale lub pisać posty. W pracy są to zawsze najbardziej intensywne 3 miesiące w roku, duża część Klientów orientuje się, że trzeba wydać budżety na dany rok zaś kilka dni przed świętami  panują największe korki na ulicach. W galeriach handlowych mało Cię nie zadepczą, jak już uda ci się znaleźć miejsce do zaparkowania to przystąpisz do walki o karpia. Pamiętacie chytrą babę z Radomia? Ona też się objawiła na Wigilii miejskiej.

Sami widzicie, nie jest to pozornie najłatwiejszy i najprzyjemniejszy okres w roku. Jednak żebyście nie traktowali mnie jak Grincha, są rzeczy, które w tym okresie uwielbiam: spotkania z rodziną, wigilia z naszymi przyjaciółmi, dobre jedzenie po którym zawsze zdycham z przejedzenia, ale miejsce na jeszcze jeden widelec sałatki jarzynowej zawsze znajdę. Dodatkowo ciepła atmosfera, która jest w tych dniach plus pusta Warszawa to niewątpliwe plusy. Nie można zapomnieć o niezaprzeczalnie doskonałych elementach jakimi są odpoczynek od pracy i możliwość zregenerowania sił.

Poczuj magię Świąt i skorzystaj z tradycji innych Państw

Mam wrażenie, że Święta Bożego Narodzenia są obchodzone na całym świecie, również w krajach bez aż tak dużego religijnego powiązania. Najlepszym przykładem jest Japonia. Jest to doskonały moment, w życiu każdego z nas, którego potrzebujemy. Wtedy mamy chwilę, żeby się zatrzymać, spotkać z rodziną, ochłonąć i przewentylować. Niesamowite jest to, że mimo takiej globalizacji Święta zachowywane są lokalne tradycje, widzę to szczególnie w trakcie rozmów z ludźmi nawet z innych regionów Polski, w tym wypadku, głównie pod względem kulinarnym.

Ważne jest, by niezależnie od kultury, pochodzenia i obchodzonych tradycji, okazać w tych dniach dobro i chęć pomocy. By szanować się nawzajem i być życzliwym w stosunku do innych.

W naszym imieniu chciałbym życzyć Wam Świąt w trakcie, których będzie celebrowali swoje rodzinne tradycje jest to niesamowicie ważne i budujące atmosferę. U nas na pewno nie zabraknie robienia pierogów dzień przed, mojego Taty w roli Mikołaja i Bobra w roli śnieżynki. Wesołych Świąt!

Leave A Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.