Wietnam – gotowy plan wycieczki

Dzisiaj chcemy Wam pokazać, jakie miejsca i atrakcje powinniście zwiedzić w trakcie Waszej wycieczki po Wietnamie. Pokażemy Wam zakątki, które są naszym zdaniem warte zobaczenia, jednak nie oszukujmy się, nie każdy z Was będzie miał szanse dotrzeć do wszystkich tych atrakcji, chyba, że macie nieograniczony urlop 😉 Na sam koniec pokażemy Wam nasz plan wycieczki po Wietnamie.

We wpisie odsyłamy Was również do bardziej szczegółowych artykułów u innych blogerów, którzy dokładniej spenetrowali poszczególne rejony Wietnamu. Wszystkie poniżej przedstawione propozycje miejsc wartych odwiedzenia można realizować z północy na południe Wietnamu albo w drugą stronę. Poniżej przedstawimy Wam wady i zalety poszczególnych opcji.

Kiedy najlepiej jechać do Wietnamu

To bardzo ciężkie pytanie to tak, jakbyście mieli odpowiedzieć na pytanie kiedy jechać do Europy? Zależy gdzie. Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie, jak najprościej.

Podzielmy kraj na dwie części od Hue na południe i na północ.
W części Północnej (klimat zwrotnikowy wilgotny) najzimniejsze są miesiące od Listopada do Lutego – średnia temperatura jest wtedy średnio poniżej 20’C. W pozostałym miesiącach temperatura od 23’C do 28’C. Najgorszy okres na tę część Wietnamu to okres od czerwca do sierpnia – kiedy temperatury potrafią dochodzić nawet i do 40’C, do tego częste są burze i zdarzają się tajfuny. Teoretycznie w grudniu w tym rejonie nie powinno padać, a my mieliśmy regularne deszcze.

Jednak patrząc na dane chyba najlepsze na tę część kraju będą miesiące marzec – maj i październik-listopad. Okres od grudnia do lutego może być za zimny, szczególnie w wysokich górach jak Sa-Pa.

W części Południowej panuje (klimat równikowy wilgotny). Pora sucha trwa od grudnia do kwietnia. Od maja do listopada są klasyczne tropikalne deszcze, czyli pada dużo, szybko i głownie popołudniami. Temperatury na Południu w ciągu roku są zbliżone do siebie i średnio w ciągu roku wahają się średnio od 24’C do 28’C.

Od której strony zacząć zwiedzanie Wietnamu?

Zanim zaczniemy w ogóle mówić, o tym które rozwiązanie jest lepsze. Chcemy podkreślić, że w Wietnamie de facto nie ma zbyt wielu opcji poruszania się przy zwiedzaniu, trzeba jechać przez kraj, z góry na dół albo z dołu na górę. Oczywiście zbaczając, żeby poogladąć poszczególne atrakcje. Pamiętajcie, że odległości są bardzo duże ponieważ dystans między Ho Chi Minh City, a Hanoi wynosi aż 1700 km (wybierając przejazd najpopularniejszą nadmorską drogą)

Zwiedzanie Wietnamu z północy na południe.
Wady: miejsca, które prawdopodobnie zrobią na Tobie największe wrażenie, oglądasz na początku swojej, wyprawy.

Zalety: z każdym dniem przesuwając się na południe będziesz mieć co raz lepszą pogodę i wywczas możesz zakończyć na gorących plażach południa.

Zwiedzanie Wietnamu z południa na północ
Wady: jedziesz w stronę chłodniejszych rejonów, nie zakończysz urlopu na gorącej, piaszczystej plaży.

Zalety: najciekawsze miejsca na trasie zamkną twoją podróż po Wietnamie.

Dokąd przylecieć w Wietnamie?

Najlepiej przylecieć do Wietnamu np. do Ho Chi Minh City (Sajgon), a wrócić z Hanoi. Albo całkowicie na odwrót. Można też wewnętrznie przelecieć pomiędzy tymi miastami koszt samolotu z bagażem to przeważnie około 200 pln, tylko tracicie wtedy niepotrzebnie czas.

Jak poruszać się po Wietnamie?

Naszym zdaniem jest to chyba jeden z najlepszych kierunków, żeby zacząć całą przygodę po Azji. Mimo, że odległości są całkiem spore to można je sprawnie przemierzać samolotami, wersja dla tych którym zależy na czasie. Bilety samolotowe pomiędzy dużymi miastami są w cenach około 150 pln.

Jest również opcja, dla tych, którzy woleliby aż tyle nie wydawać to sleeping busy. Z wyglądu zwyczajne autokary a wśrodku znajdziecie 3 rzędy dwupoziomowych łóżek. Jest to forma transportu, którą wybiera wielu backpackersów, pozwala ona np. ograniczyć koszt na nocowaniu ponieważ śpisz jadąc. Ważne, żebyście tylko pamiętali, że po drogach w Wietnamie zbyt szybko sie nie przemieszcza.

Dodatkowo w większych miastach są lokalne biura podróży, które w naprawdę przystępnych cenach pomogą Ci zorganiozwać wycieczki do okolicznych atrakcji. Z naszej strony możemy polecić Ethnic Travel.

Co zwiedzać w Wietnamie?

W zaproponowanym przez nas planie zaczniemy od południa i będziemy przemieszczali się na Północ, ale czujcie się swobodnie, żeby go odwrócić. Nie będzie to kopia naszej trasy, dlatego, żeby my zaczeliśmy w Ho Chi Minh City, spenetrowaliśmy okolicę, polecieliśmy do Hanoi i potem zaczęliśmy zjeżdżać w dół 🙂 Nasza trasa była daleka od idealnej 😉

Zwiedzanie Południowego Wietnamu

Sajgon – stolica Wietnamu

Chyba jedno z najbardziej zatłoczonych miast na Świecie, w którym przejście przez ulicę zawsze należy do wyzwań. W mieście panuje duży mix, są wielkie biurowce, a zaraz koło nich kwitnie lokalny handel. Nas osobiście nic w mieście nie porwało. Sugerujemy, żeby zostać tutaj tyle co na zaplanowanie wycieczek po okolicy, zakup biletów na autobusy w inne rejony kraju. Ale można też już poczuć pierwsze smakowitości kulinarne kraju.

Delta Mekongu

My wybraliśmy się na wycieczkę do miejscowości Cai Be. Stąd wsiedliśmy na łódką po okolicy, a w trakcie jego zobaczyliśmy: bazary, w tym bazar na dryfujących łódkach, fabrykę rzeczy produkowanych z kokosów. Rejs łódką brzmi rajsko, jednak nie spodziewajcie się tutaj krystalicznej wody (niestety jest to ujście rzeki, którą przez kilka tysięcy kilometrów wiele osób zdążyło zanieczyścić). Zarówno Ho Chi Minh City jak i Deltę Mekongu opisaliśmy szerzej w innym wpisie. – Zarezerwujcie sobie 1 pełny dzień na taką wycieczkę wraz z dojazdem z HCMC.

Tunele Cu Chi

czyli tunele, które odegrały kluczową rolę w trakcie wojny wietnamskiej, my odpuściliśmy, bo duża część naszej ekipy nie zmieściłaby się do tych tuneli. Chociaż jak pisze Hania z plecak i walizka są też wejścia dla większych osób, trochę załuję, że się nie udało. – 1/2 – 3/4 dnia wraz z dojazdem z HCMC powinny Wam wystarczyć na poczucie się żołnierzami w kanałach.

Dalat

Najmniej turystyczne miejsce, które odwiedziliśmy i chyba też jedno z najbardziej spokojnych w całym Wietnamie. Region jest znany z dwóch rzeczy, przepięknych kwiatów, w styczniu odbywa się festiwal kwiatowy oraz przecudownych wodospadów. Jeżeli potrzebujecie zastrzyku adrenaliny to koniecznie idźcie na Canyoning będzie schodzić na linach z wodospadów pływać w rwących rzekach, duża dawka adrenaliny, jest co wspominać 😉 Tutaj też zjedliśmy najlepszy wietnamski streetfood.

Gdzie plażować w południowym Wietnamie?

Phan Thiet

Byliśmy w tym hotelu ale szczerze mówiąc za bardzo nas nie powalił i wygląda sporo lepiej na zdjęciach niż w rzeczywistości. Plaża pod względem czystości nas rozczarowała, może przez to, że była oddalona 7 km od miasta. Mam takie być może złudne wrażenie, że w mieście bardziej dbają o stan czystości.

Nha Trang

Większość ludzi chwali plaże w tym rejonie, raczej mają one więcej pozytywnych opinii niż Mui Ne, my odpuściliśmy ze względu na odległości do powrotu w HCMC ponad 400 km – 8h trochę nas przestraszyło.

Phu Quoc

Jeżeli macie czas to naszym zdaniem to jest chyba najlepszy pomysł na plażowanie wyspa ma najwięcej pozytywnych opinii. Nie byliśmy ze względu na odległość, oaza leży zdecydowanie bliżej granicy z Kambodżą.

Zwiedzanie Środkowego Wietnamu

Wiele osób, często omija ten rejon naszym zdaniem to całkiem spory błąd, a dlaczego możecie się dowiedzieć z naszego wpisu nt. Środkowego Wietnamu. Co warto zwiedzić w tym regionie:

Hoi An – miasto krawców

Miejsce, które zrobiło na nas największe wrażenie podczas całego pobytu w Wietnamie. Część osób mówi, że jest ono dosyć sztuczne i nienaturalne, ale nam chyba właśnie się podobało to, że tak znacznie wyróżniało się od reszty kraju. Hoi An to miasto krawców. Także jeśli znacie się na materiałach lepiej niż my to możecie w 24h uszyć sobie garnitur za około 1000 zł. – Sugerujemy zostać chociaż na 2 noce.

My Son – mały “Angkor Wat”

położony zaraz przy Hoi An, jak ktoś z Was nigdy nie był w Angkor Wat (my jeszcze nie byliśmy) to koniecznie się wybierzcie, nie będzie zawiedzeni. Po wojnie wietnamskiej większość stojących świątyń została całkowicie zniszczona. Około 3-4h wycieczka do zrobienia z Hoi An

Da Nang

część osób zostaje w Da Nang na plażowanie – jest tutaj też jeden z większych portów lotniczych, dobry punkt przesiadkowy. W pobliżu Da Nang znaduję się jeden z najbardziej instagromowych mostów – Golden Bridge przy Ba Na Hills – gdzie chodzi się kładką, która jest podtrzymywana na dłoni.

Trasa z Da Nang do Hue: polecamy Wam wybranie starej drogi i nie korzystanie z tunelu na QL1A, jest znacznie więcej serpentyn, ale jest to jest z najpiękniejszych krajobrazowo tras na Świecie. Do tego stopnia, że wariaci z Top Gear nagrywali tutaj jeden ze swoich programów. –

Hue – dawna stolica Wietnamu

to cesarskie miasto, które przez bardzo długi okres pełniło rolę stolicy Wietnamu. Zwiedzaliśmy cały kompleks cesarski, który jest największą atrakcją w mieście. Niestety Hue nas nie powaliło, także sugerujemy przeznaczyć na zwiedzanie Cesarskiej Cytadeli około pół dnia i jechać dalej.

Son Doong

jeśli poruszacie się drogą lądową w stronę północy i macie wolny czas i trochę pieniędzy na koncie to koniecznie zajrzyjcie do tych niezmieskich jaskiń, które są oddalone trochę ponad 200 km od Hue. Jaskinie robią przecudowne wrażenie, jednak koszt ich zwiedzania to kilkanaście tysięcy złotych :O Jeśli, już napaliliście się zwiedzanie jaskiń to polecamy – Phong Nha, które są też bardzo klimatyczne, zajrzyjcie na blog Łukasza Kędzierskiego. Warto spędzić co najmniej jeden pełny dzień na miejscu.

Zwiedzanie Północnego Wietnamu

Hanoi

Stolica Wietnamu, miasto całkowicie różne od Sajgonu. Naszym zdaniem bez porównania bardziej zadbane. Do końca życia przed oczami będę miał przed oczami pracowników na środku ronda z nożyczkami, strzygącymi równo trawę. Hanoi to również doskonała baza wypadowa do wszystkich okolicznych atrakcji. Punkt obowiązkowy w Wietnamie. Jeśli zastanawiasz się co zobaczyć w Hanoi to zajrzyj do naszego wpisu. – 1 pełny dzień to absolutne minimum.

Ha Long

nasza perła w Wietnamie, powiemy tak jest to TOP5 miejsc, jakie widzieliśmy do tej pory w życiu i naszym zdaniem punkt obowiązkowy wycieczki do Wietnamu! Zdecydowanie polecamy Wam zrobić dwudniową wycieczkę na Ha Long wraz z nocowaniem na statku, po to, żeby o poranku zobaczyć magiczne skały wystające z wody.

Miejsca z pięknymi widokami – jeśli masz czas zobacz jak najwięcej jeśli nie to – wybierz Ha Long.

Trang An i Tam Coc

Miejsce wygląda przecudownie jednak z uwagi na to, że wybraliśmy Ha Long, a te miejsce nazywane są Ha Longiem na lądzie – odpuściliśmy. Jednak jeśli macie czas to jest tutaj bardzo ładnie, a zdjęcia robią wielkie wrażenie 🙂 Więcej na ten temat znajdziecie na blogu Podróże bez ości.

Cat Ba

Wyspa, z bardzo podobnymi widokami do Ha Longu, jednak na nas na zdjęciach nie zrobiła aż takiego wrażenia, jak Ha Long. Super jest to, że można wejść na lokalne szczyty, z których rozpościerają się przecudowne widoki (pod warunkiem dobrej pogody). Więcej o Cat Ba u 101 countries before 50.

Sa-Pa

miejsce przepiękne, które świadomie odpuściliśmy w związku z tym, że rok wcześniej byliśmy na Sri Lance i wydało nam się ono stosunkowo zbliżone pod względem widoków. Wycieczka do Sapy to co najmniej dodatkowe 3 dni, których wtedy nie mieliśmy. Jednak jeśli jesteście fanami zielonych górskich widoków to koniecznie wybierze się w ten położony na samej północy kraju region. Zobaczcie co Gdzie Wyjechać piszą o tym rejonie.

Nasz plan wycieczki po Wietnamie

Dzień 1 – Przylot do Ho Chi Minh City
Dzień 2 – Przejazd do Cai Be – Delta Mekongu – powrot do Ho Chi Minh
Dzień 3 – Przelot do Hanoi – zwiedzanie Hanoi
Dzień 4 – Przejazd na Ha Long – rejs wraz z noclegiem statkiem po zatoce
Dzień 5 – Podziwianie Ha Longu – powrót do Hanoi – zwiedzanie popołudniowe Hanoi
Dzień 6 – Przelot do Hue – zwiedzanie Hue
Dzień 7 – Przejazd do Hoi An – zwiedzanie My Son po drodze
Dzień 8 – Przejazd do Da Nang – przelot samolotem do Dalat – dzień w Dalat z wodospadami
Dzień 9 – rano zwiedzanie wodospadów pod Dalat – przejazd do Phan Thiet
Dni 9-11 – chilout w Phan Thiet
Dzień 12 – przejazd z Phan Thiet na samolot powrotny do Polski w Ho Chi Minh City

Jak widzicie było bardzo intensywnie.

Wietnam – zwiedzanie

Widzimy zdecydowany wzrost popularności Wietnamu, jest to cudowny kraj na rozpoczęcie swojej azjatyckiej przygody. Ludzie są mili, widoki przepiękne, a ceny naprawdę niskie. Idealne miejsce na wywczas trzeba znaleźć tylko bilety w rozsądnych cenach, a tych na rynku jest ostatnio bardzo dużo. Także ruszajcie do Wietnamu, to kraj, w którym zorganizowanie wywczasu samemu nie powinno być problemem 😉

Leave A Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.