Jak zmniejszyć koszty wyjazdu

Na pewno niejednokrotnie docierając już do miejsca Twojej podróży zastanawiałeś się, jak można na miejscu obniżyć już koszty pobytu. Postaramy się podpowiedzieć, na podstawie naszych doświadczeń, jak w sprytny sposób przyciąć nieco koszty wywczasu.

W tym poście nie będziemy opisywać już samego transportu na miejsce, polecamy nasze wcześniejsze notatki: Jak przechytrzyć tanie linie i kupić tańsze bilety lotnicze?  oraz Jak i gdzie szukać promocji na bilety lotnicze?  Nasz ostatni wyjazd do Sztokholmu zainspirował mnie po części do zastanowienia się nad tym jak można stosunkowo zmniejszać koszty wyjazdu, ale wszystko po kolei.

Noclegi – jak zmniejszyć ich koszt

Jak zmniejszyć ceny noclegu

Tutaj jest kilka opcji, którą mogą pomóc obniżyć cenę wyjazdu:

  • Coachsurfing czyli spanie na kanapie u innego użytkownika portalu = totalnie za darmo. Jest to opcja z dodatkowym bonusem, bo jeśli twój Gospodarz okaże się cool i złapiesz z nim dobrą relację, na pewno z dużą chęcią, oprócz udostępnienia kanapy, pokaże Ci swoje miasto z nieco innej perspektywy.
  • Hostel czyli stosunkowo najpopularniejsza opcja dla backpackers’ów. Pokoje w hostelach zawsze są w zróżnicowanym standardzie: od pokojów grupowych nawet do 14 osób do pokoi dwuosobowych, często nawet z łazienkami. Jeśli chcesz trochę zaoszczędzić i przy okazji poznać nowych ludźmi, to jest to propozycja idealna dla Ciebie.
  • Apartament opcja nieco droższa od pozostałych, ale szczególnie interesujące jeśli podróżujesz większą ekipą. Apartamenty zazwyczaj zawierają aneks kuchenny, co pozwala na wspólnie gotowanie i obniżenie kosztów jedzenia na mieście. Ofert wynajmu apartamentów najlepiej szukać na popularnym Airbnb.
  • Camping wiele kempingów, szczególnie w Europie zachodniej, może się pochwalić doskonałą infrastrukturą, taką jak chociażby, baseny, miejsca wypoczynku, ogólnodostępne kuchnie. Na kempingach często są również domki/przyczepy, które można wynająć. Minusem jest zazwyczaj ich lokalizacja. Większość kempingów jest oddalona od centrum miast.
  • Namiot w plenerze opcja dla romantyków. W wielu krajach jest to dozwolona forma biwakowania. W tym wypadku pogoda odgrywa spore znaczenie, dlatego podróżniku miej zawsze przy sobie aplikację z najnowszą prognozą pogody 🙂  Zanim rozbijesz namiot, w dowolnym miejscu, sprawdź czy na pewno nie będzie nikomu przeszkadzać i czy jest to bezpieczne miejsce.
  • Kamper opcja na pewno droższa od namiotu, ale dająca dodatkowo wiele mobilności, wszyscy chwalą ten sposób podróżowanie szczególnie w USA czy Australii.
  • Hotel – jeżeli jedziesz do drogiego miasta, szukaj hoteli, które nie zawsze są w centrum, przez co ich cena może być relatywnie mniejsza, a standard cały czas pozostaje wysoki. „Drogie miasta” przeważnie są dobrze skomunikowane metrem lub innym środkiem transportu, dlatego z hotelu, pozornie bardziej oddalonego, będziesz w stanie szybko dostać się do Centrum.

Jedzenie – jak przyoszczędzić i gdzie jeść

Jak oszczędzić na jedzeniu w trakcie wakacji

Jeśli nie jesteś zawodowym recenzentem dań, główna zasada to: jeśli jesteś w miejscu, gdzie wszystko jest drogie, postaraj się ograniczyć jedzenie na mieście.

W wielu krajach azjatyckich jedzenie na mieście nie jest drogie, ale to nie post o taniej Azji 🙂 Na pewno w mieście, w którym mieszkasz jedzenie w knajpach, jest droższe niż przyrządzenie domowych posiłków. Oto kilka porad związanych z jedzeniem, jak zrobić to stosunkowo najtaniej:

  • Gotowanie samemu jeśli wynajmujecie jakieś miejsce gdzie jest kuchnia – camping, hostel, apartament, to warto rozważyć samodzielne przygotowanie posiłków. Tym bardziej jeśli lubicie gotować i nie boicie się eksperymentów z lokalnymi produktami.
  • Gotowe dania z supermarketu – Moda na gotowe tacki z jedzeniem jest dosłownie wszędzie. W wielu supermarketach znajdziesz danie, które wystarczy wstawić tylko do mikrofalówki, by otrzymać piękny i  umiarkowanie smaczny posiłek. Jeśli nie masz dostępu do mikrofalówki bądź piecyka, kup sałatkę lub pastę i świeże pieczywo. Nie jest to obiad życia, ale naładuje baterie na dalsze godziny zwiedzania.
  • Zakupy i plener – patent, który wykorzystujemy relatywnie często: najlepiej kupować takie rzeczy jak pieczywo, szynkę, sery. Z tego robić sobie kanapeczki. Do tego coś słodkiego na deser. Jakieś winko do popicia- najlepiej odkręcane, wtedy i korkociąg nie potrzebny. Taki szybki posiłek możesz spożyć wszędzie – nad rzeką, bulwarem, w lesie czy na skale.  Wybierz ładne miejsce i zrelaksuj się na łonie natury.
  • Kebab – Jeśli nie jesteś na specjalnej diecie, sięgnij po KEBAB. To doskonała propozycja zwłaszcza dla mężczyzn, którzy potrzebują zjeść kawał mięsa. Jeden z naszych przyjaciół jest wielkim miłośnikiem tego dania, także staram się do niego przyłączać żeby razem z nim testować. Rozstrzał w cenach kebabów jest dosyć duży, przeważnie są tańsze bez porównania niż sieciówkowe fastfoody. Z moich obserwacji kebaby najlepsze są w Polsce i w Berlinie.
  • Sieciówkowe fastfoody – w większości krajów jednak Burger King czy McDonald są znacznie droższe niż u nas. Koszt hamburgera jest też przeważnie większy względem innych produktów dostępnych w sklepie/restauracji. Zaletą tych „restauracji” jest ich renoma i pewność, że po posiłku nie dorwie Cię dur brzuszny lub inne licho. Jeśli masz już dość lokalnego jedzenia, warto postawić na coś sprawdzonego.
  • Śniadanie w hotelu? Jak się okazuje, śniadanie w hotelu nie zawsze musi być drogie. Jeśli jedziesz do drogich miast, opcja dodatkowego posiłku w hotelu, może okazać się niegłupim pomysłem. Np. w Sztokholmie śniadanie w stosunku nawet do cen w sklepach wychodziło relatywnie tanio, a jakość jedzenia i wybór były bardzo dobre.
  • Może jednak knajpa? Jeśli tak, to najlepiej w porze lunchowej.  Pamiętam jak w Lizbonie trafiliśmy na seabassa za bardzo małą kwotę, właśnie ze względu na porę lunchową. Był tak dobry, że wspominam go do dzisiaj. Unikaj knajp przy głównych placach – prawie zawsze jedzenie jest drogie i zazwyczaj niedobre. Jeśli lubisz dużo jeść, szukaj bufetów.

Oszczędzanie oszczędzaniem, pamiętaj, by jednego dnia zaszaleć. Jedzenie w trakcie podróżowania to również bardzo ważny element poprzez, który poznajesz lokalną kulturę. Jesteśmy jak najdalej od odradzania próbowania lokalnych specjałów tylko dlatego, że mogą się wydawać za drogie.

Transport w mieście

Jak taniej jeździć po mieście

Zacznij od zastanowienia się gdzie są główne atrakcje, które chcesz zwiedzać i jak względem nich położone jest miejsce noclegu.

  • Komunikacja miejska – w wielu krajach Europy jest ona jednak znacznie droższa niż w Polsce. Zobacz czy jest możliwość kupienia biletów długoterminowych i czy ich koszt jest opłacalny. Jeśli atrakcje są blisko siebie, warto zdecydować się na bilet jednorazowy i dłuższy spacer. Sprawdź czy nie ma możliwości kupienia biletów łączonych. Często razem z biletem możesz dostać zniżkę na jakieś atrakcje.
  • Zwiedzanie rowerem – wiele miast oferuje wypożyczalnie rowerów za naprawdę niewielkie pieniądze. Ten system pozwala przemieszczać się stosunkowo sprawnie i docierać pod same drzwi miejsca do którego zmierzasz. Dzień przed wycieczką przygotuj dokładną trasę, by ograniczyć momenty, w których musisz zsiadać, by odnaleźć się na mapie.
  • Na piechotę – nie żałuj nóg na piesze wędrówki, zwłaszcza jeśli podróżujesz w ramach jednego miasta, a odległości nie są bardzo dalekie. Daj się zgubić w nowym mieści i odkryj szlaki nieopisane w przewodnikach. Tylko piesza wędrówka pozwoli Ci odkryć tajemne miejsca. Da również możliwość większego zwracania uwagi na szczegóły. Zdecydowanie najtańszy środek transportu 🙂

Zwiedzanie – jak tanio zwiedzać główne atrakcje miasta

Jak tanio zwiedzać miasta

  • Zniżki dla studentów – część krajów honoruje zniżki studenckie. Wystarczy karta euro26 albo wasza legitymacja studencka, żeby cieszyć się tańszym wejściem nawet o 50%.
  • Zniżki / darmowe wejście w określone dni tygodnia – część muzeów robi dni bez opłat. Przed wybraniem się do danego miejsca warto to sprawdzić. Np w Madrycie Muzeum Prado 2 ostatnie godziny przed zamknięcie można zwiedzać za darmo. Daje to oszczędność 16 euro.
  • Darmowe atrakcje – sprawdź jakie darmowe atrakcje są w chwili, w której jesteś w danym mieście. Może to być wejście na szczyt, z którego widać całe miasto albo np. darmowa wystawa plakatów. A może w danym miesiącu jest jakiś festiwal?
  • Pakiety biletów – w części miejsc istnieją pakiety biletów, które pozwalają oszczędzić przeważnie jakieś drobne kwoty za wejścia do atrakcji.

Podsumowanie

Ci którzy mnie znają wiedzą, że raczej nie liczę każdej złotówki na wyjeździe. Również ciężko powiedzieć o mnie, że jestem oszczędny. Jednak uważam, że w trakcie podróżowania nie trzeba za wszystko płacić najwięcej jak się da i hasać i bawić się jak szlachta. Pamiętaj, że podróżowanie ma być przyjemnością . Szukanie oszczędności kosztem znaczącego pogorszenie komfortu podróży może po prostu nie mieć sensu. Z oszczędnością zachowaj umiar i wykorzystaj na max’a to co daje Ci nowe miejsce. Drugiej szansy możesz już nie otrzymać 🙂

Leave A Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.